Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jaké sci-fi blockbustery, ale i rychlokvašky jsme mohli vidět loni v kině?

Redakce

Redakce

20. 2. 2011

Jak to vypadalo se sci-fi filmy v roce 2010? To si můžete přečíst v průřezovém přehledu, který odkryje snímky, od nichž se očekávala velká návratnost prostředků, ale producenty nepotěšily, či se vyšplhaly i mezi žebříčky nejlepších filmů vůbec. Viděli jste opravdu všechny, nebo vám některý unikl?

Kung Fu Kyborg, Zdroj: distributor filmu

Kung Fu Kyborg

A začneme tím pro české diváky nejméně známým… V nedaleké budoucnosti tajný vládní program vytvořil super kyborga s lidskou tváří K1. Ten se má postavit nebezpečnému androidovi, jenž ohrožuje město. Čínský počin připomínající Transformers s velkou kapkou romantického příběhu celosvětově vydělal 8 milionů dolarů. Když už se tato rychlokvaška nemůže brát vážně, aspoň pobaví a pohladí na duši.

TRON: Legacy 3D

Po osmadvaceti letech navazuje na úspěšný film, který byl považován v tehdejší době za přelomové dílo. V pokračování z minulého roku se tvůrci soustředili hlavně na vizuální stránku a dobře propracované efekty jako u předchozího filmu, tudíž dějovou linku trochu zanedbali. Natáčení trvalo pouhých 64 dny, ale samotná postprodukce 68 týdnů, a ve výsledku se to také celkem odrazilo. Sam Flynn (Garrett Hedlund znamý z Eragona) zdědil videoherní společnost, ale svým chováním dává jasně najevo, že jde všechno mimo něj. Ovšem jen do chvíle, kdy je donucen hrát o svůj vlastní život ve virtuálním světě, jehož návrhářem byl Samův otec.

Počátek

Dalším akčním sci-fi počinem se v roce 2010 stal Počátek od Christophera Nolana (Temný rytíř, Dokonalý trik), který prý na scénáři pracoval kolem desíti let. Film na sebe už pár týdnů před premiérou upozorňoval plakáty a trailery připomínajícími Matrix. V hlavní roli se představil Leonardo DiCaprio (Pláž, Titanic), který se z velice vyhledávané osoby stane nežádoucím a má pouze jedinou možnost, jak se zbavit svých problémů. Poradí si s novým úkolem?

Predátoři

Za Predátory stojí producent Robert Rodriguez (Machete, Sin City – město hříchu), jenž ve svém filmu ukazuje skupinku žoldáků v čele s Adrienem Brodym, kteří musí bojovat o život na cizí planetě, kde se z nich stává pouhá kořist. Mají totiž co do činění s mnohem nebezpečnějšími lovci, než jsou oni sami. První myšlenka se začala rýsovat už při natáčení Desperada, ale studio Predátorům začalo věnovat pozornost až po katastrofálním filmu Vetřelci vs. Predátor 2.

Iron Man 2

Toto pokračování je postavené na komiksové předloze stejně jako první díl z roku 2008. Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes, Tropická bouře) se několikrát utkává se svým protivníkem Mickeym Rourkem (Sin City – město hříchu, Expendables: Postradatelní). Arogantní hlavní hrdina se nemůže vyrovnat s blížící se smrtí a jeho slabost ihned využívá Sam Rockwell (Moon) ztvárňující magnátského břídila s obrovskou touhou po slávě. Tento snímek s výdělkem 2 614 milionů dolarů se řadí mezi největší letní blockbustery (rozpočet 200 milionů dolarů).

Moon

Hlavního a zároveň jediného hrdinu snímku ztvárňuje Sam Rockwell (Iron Man 2, Zelená míle). Uzavřel s Lunar Industries tříletou smlouvu obsahující jeho pobyt na Měsíci, kde má kontrolovat těžbu vzácného plynu Helium-3. Pár týdnů před svým návratem domů ale najde člověka, který je v bezvědomí a navíc vypadá přesně jako on sám. Hraje si s ním mozek vypovídající službu, nebo má v nedorozumění prsty firma?

Resident Evil: Afterlife

Již čtvrté pokračování se stalo zatím nejvýdělečnějším dílem, celosvětové tržby přesahovaly 240 milionů dolarů (rozpočet 60 milionů dolarů), bohužel se o kvalitě filmu ale nedá ani mluvit. Alice (Milla Jovovich), která se neustále pokouší vyhrát bitvu s korporací Umbrella, nás zavede do Los Angeles, kde na ni a její přátele čekají tisíce nemrtvých. Do hry se zapojují stále nebezpečnější protivníci. Přežije Alice i tentokrát?

Svítání

Vtipný název českých překladatelů by mohl odkazovat na další romantickou upířinu, bohužel fanoušci utřou slzu, protože Svítání se zaměřuje na záchranu lidstva. To se potýká s virem proměňujícím lidi v upíry, kteří dnem i nocí touží po šťavnatých pokrmech, tudíž se celá společnost ocitá pod nadvládou upírů. Jeden z nich přijde na způsob, jak se opět stát člověkem, to se ovšem nelíbí jeho soukmenovcům. Proč se stát zase zranitelným, když jsou silní a dokonalejší než předtím?

Pan Nikdo

Tento kontroverzní snímek se do českých kin dostal až v roce 2010, scénář vznikal 10 let a jeho rozpočet dosáhl 37 milionů euro, čímž si vydobyl post nejdražšího belgického filmu. S hlavním hrdinou se diváci dostávají do budoucnosti, kde lidé neumírají, ale prodlužují si životy. Nemo Nobody (Jared Leto) si zachoval status posledního žijícího člověka a ve vzpomínkách se vrací do minulosti. Háček je ovšem v tom, že prožil tři a více životů. Ale kde je pravda? Pohrává si s diváky Nemova mysl, nebo se stala chyba jinde?

To byl zítra flám

A na závěr komediální sci-fi snímek s celosvětovými tržbami přesahujícími 64 miliony dolarů (rozpočet 36 milionů) ukazuje, jak mocná a nebezpečná jsou lidská přání. Čtyři kamarádi se po jedné propité noci dostávají do roku 1986 a mají možnost změnit své dosavadní životy, z nichž jsou nešťastní – chopí se této příležitosti?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaké sci-fi blockbustery, ale i rychlokvašky jsme mohli vidět loni v kině?