Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Šťastný Nový rok. Najděte si svého nejvíc nenáviděného herce

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

9. 12. 2011

Máte pocit, že sladkých romantických komedií made in Hollywood bylo letos málo? Pak je tu pro vás ještě jedna lahůdka, silvestrovská juchanda s deseti happy-endy.

Šťastný Nový rok má jasnou cílovku: zamilované páry, partičky nezadaných kamarádek a naopak vdané čtyřicátnice, které si pak zajdou na kafíčko a konečně si jednou za rok odpočinou. Má i jasnou necílovku: diváky, kteří raději než vnucující se skryté reklamy ocení film s přídomkem umělecký.

Garry Marshall je král slaďounkých amerických rom-comů, tedy romantických komedií. Neexistuje, aby v jeho filmu nebyl happy end. Ať už jde o zákazníka zamilovaného do prostitutky (Pretty Woman), nevěstu, která si uvědomí, koho miluje (Nevěsta na útěku), nebo třeba začínající a v té době nesmírně otravnou Anne Hathaway (oba Deníky princezny).

Vlastně to není ani žádné velké překvapení. Kdo viděl Na sv. Valentýna, tuší, že se může těšit na plejádu známých tváří, které se budou tvářit, že jde natočit i americká Láska nebeská (ne, nejde). Každá ze zillionu postav prožívá svůj novoroční příběh a na konci se jejich osudy romanticky protnou za zvuků zasněného „aaah“ z řad kinosálu.

Umírající Kmotr (možno brát jako metaforu), Zdroj: distributor filmu

Máme tu manželský pár, který se snaží uměle vyvolat porod přesně minutu po půlnoci, aby dostal peníze za první novoroční mimčo. Starší paní bez chuti do života chce rozveselit mladý hejsek. Opuštěný vrásčitý muž umírá v nemocnici sám bez jediného přítele. Nejistá šéfová silvestrovských oslav na Time Square touží zvednout kouli (neptejte se).

Očima Oldřicha Mánerta: Neškodná blbůstka, která si nehraje na velké umění a svou jasnou produktovost se vůbec nesnaží skrývat. Plejáda velkých hereckých jmen nepředvádí vznosné výkony, scénář je prostě a jen o tom, že konec roku musí být magickou chvilkou, při které se všem plní i ta nejtajnější přání.

Cynik si při sledování samozřejmě ukroutí všechny možné i nemožné části těla. Jenže ono je to všechno tak roztomile debilní, že ty dvě hodiny utečou, ani nevíte jak. Pro vánoční rozněžněné duše dobrá volba. A já k nim nepatřím, prostě jsem jenom objektivní a kalkulující recenzent. Samozřejmě.

Hodnocení: 3***

A to jsem nevyjmenovala ani polovinu příběhů, které se na plátně odehrávají. Z toho vyplývá celkem očekávatelný závěr. K žádné z postav si nenajdete cestu, nemají totiž čas diváka oslovit a ukázat své vlastnosti, aby se z nich dal poskládat celistvý a skutečný člověk. Místo toho režisér Garry Marshall používá laciné prvky typu když dokáže dát facku Jon Bon Jovimu, asi bude emancipovaná.

[youtube_660]k1Y2uXjsKjs[/youtube_660]

On Šťastný Nový rok ani neaspiruje na nějaké umělecké hodnoty, a tak nepotřebuje propracovaně představit své hlavní postavy. Spíše jde o jeden velký produkt, který chce vydělat, co to půjde. Stačí si jen všimnout toho, že všechny příběhy končí happy endem. Proč? Aby diváci odcházeli maximálně spokojení a usměvaví z kin a doporučili film dál.

Čím horší herci, tím méně jim můžeme zaplatit

Také je zde množství známých tváří, které ale když se zamyslíte, neumí nijak valně hrát, tudíž jejich honoráře nemusí být moc vysoké (navíc jsou ve filmu jen pár minut, takže tím spíš může být plat malý). Stačí se podívat na stručnou tabulku.

Ashton Kutcher – natočil Osudový dotek, pak ale skončil v tupých rom-comech
Zac Efron – možná má talent, ale stejně se zaškatulkoval jako ten tajtrlík z High School Musical
Katherine Heigl – mistryně nezajímavých romanťáren na jedno brdo
Jessica Biel – slečna s drsnějším obličejem, která ale nikdy neuměla hrát
Sarah Jessica Parker – vypadá jako kůň
Josh Duhamel – sice sympaťák, neumí ale zahrát nic jiného než sympaťák

Aby se ale divák necítil podvedený, zároveň tu jsou narafičení Robert De Niro, kdysi uznávaný Kmotr nebo Zuřící býk, a Michelle Pfeiffer, krásná čarodějka z Eastwicku a čarodějka z Hvězdného prachu.

Už jsem zase sympaťák!

Kdo by se ale ohlížel na to, že si každý divák dokáže najít svého nejvíce nenáviděného herce, případně herečku. Pořád je tu spousta jiných usměvavých hollywoodských hvězd, které se snaží navodit správnou pozitivní atmosféru, a o nic jiného ani režisérovi nešlo. Spokojenost diváka = peníze.

K penězům mu pomáhá také obří product placement (když se půlka filmu odehrává na reklamami ovládnutém Time Square, musíme toho využít). Po tomhle snímku si budete určitě chtít koupit něco od Toshiby nebo krém Nivea. A budete se cítit nesmírně spokojeně, protože když už ne ve skutečném životě, alespoň v tomhle filmu všechno skončilo šťastně. Nebo ne?

Šťastný Nový rok (New Year’s Eve)

Romantický / Komedie
USA, 2011, 118 min

Režie: Garry Marshall
Hrají: Zac Efron, Lea Michele, Abigail Breslin, Katherine Heigl, Robert De Niro, Jessica Biel, Hilary Swank, Michelle Pfeiffer, Sara Paxton, Sienna Miller, Sofía Vergara, Ashton Kutcher, Sarah Jessica Parker, Frankie Muniz, Jon Bon Jovi, Josh Duhamel, Til Schweiger, Alyssa Milano, Ice Cube, Carla Gugino, Ming Zhao, Halle Berry, Ludacris, Hector Elizondo, Jake T. Austin, Seth Meyers

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Šťastný Nový rok. Najděte si svého nejvíc nenáviděného herce