Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Pařmeni paří v nevtipné komedii a divák má kocovinu

Eliška Nová

Eliška Nová

13. 6. 2012

Na tuto komedii o večírku, který se kromě rozlučky se svobodou odehrává i na samotné svatbě, nemusíte chodit do kina. Podobný film už jistě máte doma.

Pařmeni přichází do kin před létem, přičemž sází na návštěvnost mladé prázdninové generace, která na podobné filmy v podobném čase slyší nejvíc. Britsko-australská komedie je variací na Pařbu ve Vegas, případně pozdější Pařbu v Bangkoku. Jestliže se právě u tohoto druhého dílu ukázalo, že téma je už vyždímané, a to ne ručně, ale rovnou z pračky, platí to nejméně dvakrát tolik pro Pařmeny. A i přesto, že britský humor je zkrátka britský humor.

Stephan Elliott je australský režisér, který má za sebou pro českého diváka spíše neznámé filmy. Debutoval snímkem Podvodníci z roku 1993. Mezi jeho další snímky patří Dobrodružství Priscilly, královny pouště nebo Lekce neslušného chování.

Týden po Pařmenech má premiéru v českých kinech také komedie Jak porodit a nezbláznit se, což je klasická americká romantická komedie, od které přesně víte, co máte čekat. Přesto v porovnání působí hollywoodský film daleko uvolněněji, čistým průměrem, který si na nic nehraje, což se o Pařmenech říct nedá.

I tady přidali tvůrci zvířátko. Zdroj: distributor filmu

Pařmeni stejně jako obě Pařby využívají svatební motiv, ovšem s tím rozdílem, že všechny opilecké a zdrogované scény se odehrávají přímo během svatby. David z Anglie se na dovolené seznámí s Australankou Miou, do které se zamiluje a hned po dovolené se chtějí vzít. Svatba se má odehrát v Austrálii, kam si David pozve své tři nejlepší kamarády. Jenže otec Mii je vážený politik, a tak chce, aby všechno bylo pintlich. Britští kluci ale kazí, co se dá.

Očima Oldřicha Mánerta: Chudší a utahanější bratříček Pařby ve Vegas je možná nálepka povrchní, Pařmeni si ji ale do posledního vtipu zaslouží. Humory se vrší bez ladu a skladu propojeny chatrným příběhem, který beztak nemá sebemenší smysl.

Prostě je svatba a hlavní hrdina má za kamarády burany, kteří strkají beranům ruku do řiti, popřípadě močí před svatebčany do lahve od šampaňského. Do jednoho nejsou příliš sympaťáci, takže nebohému divákovi musí ke štěstí stačit několik celkem podařených scén a jeden feťák s dobrým srdcem. Nic víc, nic míň.

Hodnocení: 3***

Komediální scény jsou stavěny hlavně na alkoholu, drogách a omylech, kterých se trojice přátel dopustí. Nechybí ani zvířátko, jak jinak než otcem milované. V tomto případě beran. Mělo by to působit humorněji, ovšem v případě Pařmenů si můžete dosadit jakékoli jiné zvíře a vyjde to ve finále nastejno. Což je jejich největší problém.

[youtube_660]xSzCVYD7C4w[/youtube_660]

Nejde o to, že jsou neoriginální co se tématu týče, jenže ono to platí i pro jednotlivé scény, které už tu byly mnohokrát, jen s jinými herci a kulisami. Navíc je tvůrci do příběhu hází bez nějaké souvislosti, jak se jim zamane, z čehož vyplývá jednak řada nelogičností a pak také pocit, že se jedná o uměle slepené skeče, které provádějí pánové v oblecích.

Čtěte více: Podívejte se na náš výběr těch nejbláznivějších filmů o pařbách

Postavy, a to bez výjimky, navíc působí nesympaticky. David je slušňák, který nemá rodinu, přesto je vcelku nepochopitelné, že za kamarády si vybral tři zoufalce, se kterými, zdá se, má společných jen pár večírků. Navíc je až nemožné, že všichni tři kamarádi působí, jako by buď chtěli celou svatbu zruinovat, případně že je jim dvanáct a následky nejsou s to pochopit.

Variace hezké hubeňoučké a supertlusté sestry je také nesmírně únavná. Sblížení se dvou outsiderů jakbysmet. A je až překvapivé, jak může lézt na nervy Olivia Newton-John v roli matky, která je na první pohled dáma a na ten druhý koksová princezna, která se na svatbě rozjede ještě o trochu víc než hosté ze zámoří.

Hubená sestra, tlustá sestra a zkoksovaná matka.

Problém je nejspíš v tom, že na podobné komedie s přihlouplým ochlastaným tématem mají patent právě v Americe, nikoli v Británii či Austrálii. Pařmeni tak působí rozpačitě, nedotaženě, a co je nejdůležitější vzhledem k tomu, že se jedná o čirou komedii, také nevtipně. Takže na rozlučku se svobodou a následující svatbu jeďte raději do Vegas.

Pařmeni (A Few Best Men)

Komedie
Austrálie/Velká Británie, 2012, 97 min

Režie: Stephan Elliott
Hrají: Laura Brent, Xavier Samuel, Kris Marshall, Kevin Bishop, Tim Draxl, Elizabeth Debicki, Rebel Wilson, Olivia Newton-John, Steve Le Marquand, Guy Gross

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pařmeni paří v nevtipné komedii a divák má kocovinu