Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Mission Impossible 4. Tom Cruise hraje agenta, Praha zas Kreml

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

15. 12. 2011

Tom Cruise jakožto Ethan Hunt, americká verze Jamese Bonda, se vrací. Tentokrát v Mission Impossible – Ghost Protocol se snaží očistit své jméno. Už vám taky v uších zní ta melodie?

Ať už patříte mezi milovníky série filmů Mission Impossible, a nebo jste nikdy nebyli na super agenty, kteří mají super hračičky a super modelky po boku, musíte uznat, že první díl přišel se spoustou legendárních prvků. Vybouchnuté akvárko v pražské restauraci, Ethan Hunt (Tom Cruise) visící na laně centimetr nad zemí a nebo samotná ústřední melodie jsou tak zásadní, že i různé parodie je rády používají.

Brad Bird patří mezi mistry Hollywoodu a je často zařazován mezi nejoblíbenější režiséry. Ne ale kvůli nějakým akčním thrillerům. Jeho nejznámějšími snímky jsou totiž animáky – superhrdinští Úžasňákovi a gastronomický Ratatouille. Nyní se ale rozhodl ukázat, že zvládne i hrané herce. Kromě čtvrté Mission Impossible chystá i historické drama 1906 o zemětřesení v San Franciscu.

Proto není až takové překvapení, že teď jde do kin dokonce čtvrtý díl s přízviskem Ghost Protocol. Tentokrát by se ale mohl zalíbit i těm, kteří podobné špionské filmy odsuzují kvůli přehnanému hrdinství hlavní postavy nebo tomu, že padouch bývá až příliš často nejlepší přítel.

Do křesla režiséra se totiž posadil Brad Bird, který má zatím na triku jen pixarovské animáky. A není to vůbec chyba, například s Úžasňákovými má MI4 společného víc, než by se zdálo na první pohled.

Oba filmy těží ze žánrových klišé, ale ne nutně parodickým způsobem. V superhrdinském snímku je padouch, který chce ovládnout svět, ale už jen kvůli své velikosti je spíše směšný než děsivý. Špion Ethan Hunt také bojuje s padouchem, ten chce zase svět zničit. Vyobrazený je jako člověk, který má IQ 190 a je absolutně šílený. Jak jinak.

Očima Oldřicha Mánerta: Lehce nadprůměrná akční podívaná vystavěná na chatrné příběhové kostře. Svižný úvod prokládaný sympatickým humorem vystřídá předčasný vrchol v podobě dubajského špásování s mrakodrapy. Zbytek už je jen laciný dojezd, který eskaluje až k hranicím lehké parodie. Z posledního Mission Impossible zářezu se tak bohužel stala ničím nepřekvapující sázka na jistotu. Film bez chuti a zápachu, na který si za pár týdnů nevzpomene vůbec nikdo.

Hodnocení: 3***

Do toho se přidává spousta drobnějších prvků, díky nimž se dá na Mission Impossible dívat s nadhledem. Super lepivá rukavice, která má Ethana udržet na jakémkoli povrchu, je šmejd, jenž po pár napínavých minutách vypoví službu. Náš hlavní špion se během snímku aspoň desetkrát praští do hlavy nebo nešikovně uklouzne jako celkem normální člověk. Vrcholem jsou pak už jen ruské zpěvy, které doprovází příjezd amerických agentů do ruského Kremlu (který tu hraje Praha, ehm).

[youtube_660]wzqFCTplOmo[/youtube_660]

Hudba je celkově věc, na kterou se u Mission Impossible nesmí zapomínat. Původní slavnou znělku skládal Danny Elfman (Muži v černém nebo třeba Střihoruký Edward). Nyní se pod hudbu podepsal stejně jako u třetího dílu Michael Giacchino (Oscar za Vzhůru do oblak) a je vidět, že se víc než jen inspiroval svým předchůdcem. S ústřední melodií si hraje a doplňuje ji o další bicí nebo mění její rychlost. Motivy u zmíněného Kremlu nebo následně i Dubaje jsou až skoro zbytečně výborné.

Kreml, Dubaj, k tomu si přidejte i indickou Bombaj. Ethan Hunt spolu se svým týmem sympaťáků (Jeremy Renner jako nesmělý analytik, drsná agentka Paula Patton a Simon Pegg s vtípkem jednou za půl minuty) cestuje po celém světě. Musí totiž ukrást už ukradené kódy k ruským jaderným zbraním.

Příběh to není nějak veleoriginální, sám o sobě ale funguje celkem dobře. Škoda jen, že má celkem dvě hodiny a čtvrt, na které se sice zamotaný, ale nepříliš překvapivý sled děje holt roztáhnout nedá. Tedy dá, ale ztrácí pak na tempu. Logicky pak na přelomu druhé a třetí třetiny, která se odehrává například v písečné bouři v Dubaji, film vrcholí svým napětím, aby pak diváka zaměstnal vláčným koncem.

To se tak občas stane, že vykouknete z okna v 800 metrech a visí tam Cruise

Kdyby alespoň ten padouch byl něčím výjimečný, možná by konec nebyl tak zapomenutelný. Během filmu totiž na zlouna s tváří Švéda Michaela Nyqvista (Muži, kteří nenávidí ženy) téměř nenarazíte. Tím se nijak nevybuduje jeho postava, zůstává až do konce šíleným bláznem, který z málo pochopitelného rozmaru chce zničit celý svět.

Jak ale každý víme, nebude to mít jednoduché. Ethan Hunt zatím vždycky svět zachránil a záporáky porazil, takže co nového očekávat? Tentokrát má ale po boku minimum klišé (agentka si například zuje podpatky, aby rychleji běžela!) a slušnou dávku humoru. Fanoušci předchozích tří dílů si mohou pomyslně přidat jednu hvězdičku navíc.

Mission Impossible – Ghost Protocol (Mission: Impossible – Ghost Protocol)

Akční / Dobrodružný / Thriller
USA, 2011, 133 min

Režie: Brad Bird
Hrají: Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Pegg, Paula Patton, Josh Holloway, Tom Wilkinson, Léa Seydoux, Michael Nyqvist, Anil Kapoor, Darren Shahlavi, Vladimir Mashkov, Samuli Edelmann, Miraj Grbic, Ivan Shvedoff, Brian Caspe, Ivo Novák, Ving Rhames

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mission Impossible 4. Tom Cruise hraje agenta, Praha zas Kreml