Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Muži, kteří nenávidí ženy. Městečko Twin Peaks na švédský způsob

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

3. 7. 2010

Před pěti lety vyšla kriminální knižní trilogie Milénium. Tyto tři detektivky se staly jedněmi z nejprodávanějších knih po celém světě. Jejich autor Stieg Larsson zemřel před šesti lety. Ano, počty trochu nevycházejí…

Muži, kteří nenávidí ženy, Zdroj: distributor filmu

Stieg Larsson totiž zemřel předčasně na infarkt. Původně plánoval snad až devět knih o novináři Mikaelu Blomkvistovi a trochu jiné Lisbeth Salanderové. Nedožil se ale vydání ani prvního dílu omylem vzniklé trilogie Muži, kteří nenávidí ženy. Zfilmování na sebe nenechalo dlouho čekat.

Režisér Niels Arden Oplev vytvořil perfektní převedení knihy na filmové plátno, jeho švédský kolega Daniel Alfredson natočil zbylé dva díly (Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda), které se také brzy objeví na stříbrném plátně.

Rodina plná nácků, úchyláků a tajemství

První díl nám představí dvě hlavní postavy, novináře v nejlepších letech a mladou hackerku. Tito dva na první pohled opační lidé spojí síly v hledání 40 let nezvěstné Harriet. Během pátrání ovšem zjistí, že její rodina je plná nácků, úchyláků a tajemství, která by možná neměla vyjít na povrch.

Michael Nyqvist a Noomi Rapace se svých rolí zhostili s přirozeností Švédům vlastní a natolik se vtělili do hlavních postav, že vás ani nenapadne smýšlet o hercích jinak než o vlezlém chlapovi a ujeté psychoušce. I když vám slečna Lisbeth může teď připadat jako nějaká pizda, kterou budete chtít profackovat každý záběr filmu, překvapí vás. Takhle sympatická divná holka se v kinematografii už sakra dlouho neobjevila.

Žádná Agatha Christie

Krimi zápletka pak osloví i diváky, kteří nejsou zrovna na detektivky. Příběh pomalu graduje, až na konci postupně rozplétáte záhady spolu s oběma hrdiny a všechno vám dochází stejně rychle jako jim. Tím máte zaručeno, že se nebudete nudit a příběh vás vtáhne.

Muži, kteří nenávidí ženy, Zdroj: distributor filmu

Na škodě je snad jen úmorná délka – dvě a půl hodiny. Snímek sice není nudný, ale je cítit, že kvůli hodinovému vykreslování hlavních postav ztrácí na atraktivitě. Nenudí, ovšem taky vám nezařídí nějaký filmový orgasmus.

Když jsme u orgasmu, Oplev má nesporný talent na natáčení znásilňovacích scén. Jsou brutální, nechutné, mírně vzrušující, ale pořád vám neukazuje všechny možné detaily jako Gaspar Noé (tudíž se vám naštěstí nechce blejt).

Následující dva díly zatím nesklidily takovou chválu jako Muži, kteří nenávidí ženy. Uvidíme časem. Každopádně jednička za nějakou tu korunku stojí. Tenhle film nebudete nenávidět.

Muži, kteří nenávidí ženy (Män som hatar kvinnor)

Thriller / Krimi
Švédsko / Dánsko / Německo / Norsko, 2009, 152 min

Režie: Niels Arden Oplev
Hrají: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Ingvar Hirdwall, Björn Granath, Annika Hallin, Michalis Koutsogiannakis

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Muži, kteří nenávidí ženy. Městečko Twin Peaks na švédský způsob