Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Michael Nyqvist: Nejoblíbenější švédský herec, který prorazil i na světová plátna

Redakce

Redakce

17. 12. 2010

Michael Nyqvist je švédskou hereckou osobností současnosti – málokdo však ví, že byl jako dítě adoptován. O svém dětství a pozdější dospělosti vydal i knihu. Od 16. prosince ho můžeme vidět ve filmu Dívka, která kopla do vosího hnízda, jenž byl zfilmován dle románu švédského spisovatele Stiega Larssona.

FOTO: Michael Nyqvist v trilogii Milénium

Rolf Ake Michael Nyqvist se narodil 8. listopadu 1960 ve Stockholmu. Po roce stráveném v sirotčinci byl adoptován, jeho nevlastními rodiči se stali právník a spisovatelka. Jako chlapec ze severské země hrál závodně hokej, což bývá tak nějak samozřejmostí. Slibnou kariéru však ukončilo zranění, které ho donutilo s tímto náročným sportem rozvázat pomyslnou hráčskou smlouvu.

V sedmnácti letech strávil rok na výměnném pobytu ve Spojených státech v Omaze, v Nebrasce. Michaelovo první setkání s hereckou profesí se uskutečnilo na střední škole, kde si zahrál ve hře Smrt obchodního cestujícího amerického dramatika Arthura Millera. Po návratu do Švédska byl přijat na baletní školu, kterou však po pouhém roce opustil. Jeho, v současnosti už bývalá, přítelkyně mu tehdy poradila, aby zkusil divadlo. Radu vyslechl a v devatenácti letech byl přijat na Swedish Academic School of Drama v Malmu. Po absolvování pracoval hlavně v divadle, ale také odehrál několik menších filmových rolí.

Otec, syn, herec a spisovatel

Vzal si za ženu Švédku Catharinu Ehrnrooth a má s ní dvě děti. Právě v období před narozením jejich prvního potomka se rozhodl najít své pravé rodiče. Po dlouhém pátrání se setkal se svou biologickou matkou, která je původem ze Švédska. Svého biologického otce také našel a momentálně s tímto italským lékárníkem udržuje blízký kontakt.

FOTO: Novinář Blomkvist s láskou objímá hackerku Lisbeth (Noomi Rapace)

Novinář Blomkvist (Michael Nyqvist) s láskou objímá hackerku Lisbeth (Noomi Rapace)

Jako bod zlomu v jeho profesionální herecké kariéře je považována hlavní role policejního důstojníka Bancka v Skandinávské sérii filmů Beck (1997). Již několik let spolupracuje se Švédským královským divadelním souborem a mohl být viděn také v Stockholm City Theatre.

Michael není jen nadaným hercem, ve svém autobiografickém románu Just after dreaming (u nás ještě nevyšel) popisuje své dětství a pokročilou dospělost, kdy hledá své biologické rodiče.

Titulovaný, uznávaný a oceňovaný Švéd

Michael jako jeden z nejoblíbenějších herců současnosti získal několik vzácných cen a nominací. V roce 2002 vyhrál Guldbagge (švédská obdoba Oscara) za nejlepšího herce, za roli ve filmu Ten z vedlejšího hrobu. V letech 2002 a 2004 mu byla švédskými novinami udělena cena  Aftonbladen, kde získal titul filmové hvězdy. Roku 2004 si zahrál ve filmu As It is in Heaven, který byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Michaelovi tento film vynesl druhou nominaci Guldbagge za nejlepšího herce. V roce 2006 byl nominován na stejnou cenu za nejlepšího herce ve vedlejší roli ve filmu Moje matka. Na mezinárodním festivalu v Gijonu v roce 2003 a roku 2006 na mezinárodním festivalu v Minsku byl oceněn jako nejlepší herec.

V dramatu Milování (2006) si zahrál roli otce, který po tragické rodinné události hledá své vlastní zrovna tak, jak jeho mladistvý syn. Tento snímek získal cenu Guldbagge v kategorii divácky nejúspěšnějšího filmu.

Roku 2009 jsme Michaela mohli vidět v jednom z nejdražších skandinávských filmů ArnTemplářský rytíř režiséra Petera Flintha. Rozpočet činil zhruba 30 mil. $, ale filmařům se ho podařilo překročit už v průběhu výroby.

Trilogie Milénium

Během posledních let se Michael proslavil hlavně v roli investigativního novináře Mikaela Blomkvista, který spolu s drsnou potetovanou hackerkou Lisbeth Salanderovou (Noomi Rapace) řeší zmizení člena jedné významné rodiny, ale také existenční problémy samotné Lisbeth i Mikaela. Objevují se společně ve fenomenální trilogii, natočené dle stejnojmenných knih spisovatele Stiega Larssona, sjednocených pod název Milénium. Sám autor se úspěchu svého díla nedožil. Zemřel krátce poté, co v roce 2004 odevzdal své rukopisy nakladateli.

FOTO: Michael Nyqvist ve snímku Dívka, která kopla do vosího hnízda

Michael Nyqvist ve snímku Dívka, která kopla do vosího hnízda

Od listopadu vychází na DVD první díl Muži, kteří nenávidí ženy (2009) režiséra Nielse Ardena Opleva. Od 13. prosince si můžete na DVD zakoupit i druhý díl nazvaný Dívka, která si hrála s ohněm (2009), tentokrát pod režisérskou taktovkou Daniela Alfredsona. A pod vedením stejného režiséra vstoupí do českých kin16. prosince i třetí snímek Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009), který je podle kritik naprosto strhujícím zakončením této trilogie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Nyqvist: Nejoblíbenější švédský herec, který prorazil i na světová plátna