Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Méďa je film o plyšákovi, který hulí a nasává. Nic pro děti

Oživlý plyšový medvěd rozhodně není film pro děti. Naopak, dost možná se u něj budete červenat, i když už máte nějaký ten večírek za sebou.

Kdo někdy nevedl vážné filosofické rozhovory se svojí oblíbenou hračkou? Vycpaná zvířátka mají tu krásnou vlastnost, že poslouchají i poté, co to ostatní dávno vzdali. A když jsou jejich vyjadřovací schopnosti navíc širší než obligátní I love you po stisknutí bříška, to je teprve paráda. Kdo by se potom chtěl s takovou hračkou rozloučit?

Seth MacFarlane může být nováček v celovečerním filmu, ale fanoušci animovaných seriálů znají jeho jméno velmi dobře. Po studiích pracoval pro produkční společnosti Hanna-Barbera i Disney. A v roce 1999 vytvořil pilotní díl k seriálu Griffinovi, který běží dodnes. MacFarlane zde také mluví postavy Petera, Briana a Stewieho, což mu vyneslo cenu Emmy.

Nová komedie Méďa předkladá lákavou verzi co by-kdyby. Co by se stalo, kdyby váš oblíbený medvídek skutečně obživl a stal se vaším nejlepším kamarádem? Kam by se ubíral váš život s plyšákem na gauči? Johnovi (Mark Wahlberg) se taková podivná věc stane. Najednou mu je pětatřicet a on na gauči popíjí pivo spolu s plyšovým Tedem.

FOTO: Meda (2012)

Nejlepší kamarádi na celý život. Zdroj: Bontonfilm

Protože Ted je trochu do větru, jeho přítomnost ve společném bytě celkem logicky vadí Johnově přítelkyni Lori (Mila Kunis). Koho by také těšilo, že jeho životní partner při bouřce usíná s plyšákem, který ale pro nějaké to fuck nejde daleko a na večer si zve prostitutky. Nevyhnutelným vyústěním situace je ultimátum.

Snímek je vlastně něco mezi romantickou komedií a příběhem o chlapci a jeho hračce/zvířeti/kamarádovi z dětství. Že ten kamarád je zrovna kouzelný plyšák, není příliš důležité. Jde zde hlavně o Johna a otázku, zda konečně vyroste nebo ne. Přitom se snímek potácí mezi humorem na úrovni teenagerských komedií, srdceryvnými projevy lásky mezi mužem a ženou (hračkou) a odkazy na všechny režisérovy oblíbené filmy.

Méďa začíná tak trochu pohádkovým úvodem, chvílemi připomíná Pařbu ve Vegas (2009) a jindy zase romantický slaďák. Ačkoli režisér pravděpodobně všechno myslel jako parodii, mnoho scén tak vůbec nevyzní a ve výsledku z filmu vyčnívají a působí hluše. Dvě hlavní lidské postavy se tak dostávají na druhou kolej a první housle hraje Ted.

video
play-sharp-fill

Plyšového sprosťáka MacFarlane skutečně vymazlil do dokonalosti. Pro jistotu si ho i sám odehrál (pomocí technologie motion capture) a namluvil. Výsledek opravdu stojí za to a sledovat film stylem co zase ten medvěd provede je asi největší zábava.

Medvěd v hlavní roli

Další rovinu snímku si užijí fanoušci komiksů a nejrůznějších filmových sérií. Je to tak, režisér skutečně neodolal a nacpal svou hranou prvotinu až po střechu filmovými odkazy a citacemi. Tím film trochu připomíná Paula (2011), kde však místo plyšáka hláškoval mimozemšťan.

Méďa rozhodně není film, u kterého by se divák nudil. Zároveň ale nepřetéká vtipy ani hláškami a může otrávit příliš velkým počtem citových scén. Celkově působí hodně nevyrovnaně a nad běžným průměrem ho drží zejména titulní hrdina, jehož potenciál není využit na sto procent. Úlohu letní odpočinkové zábavy ale hraje velmi dobře.

Méďa (Ted)

Komedie / Fantasy
USA, 2012, 106 minut

Režie: Seth MacFarlane
Hrají: Seth MacFarlane, Mark Wahlberg, Mila Kunis, Giovanni Ribisi, Sam S. Jones

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Méďa je film o plyšákovi, který hulí a nasává. Nic pro děti