Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Griffinovi: Gagy sem, gagy tam, zkrátka všude, kam se podívám!

Redakce

Redakce

21. 2. 2011

FOTO: griffinovi - family GuyDítě se sklonem zavraždit vlastní matku. Pes, který se svým páníčkem sdílí lásku k alkoholu. Na (nejen) tyto charakteristiky vsadili tvůrci seriálu Griffinovi, který představuje to nejlepší z populárního trojlístku seriálů Simpsonovi, Futurama a South Park. O žádnou kopii se ale nejedná, nenechte se mýlit…

FOTO: griffinovi - Family Guy

Griffinovi - zleva: Stewie, Brian, Peter, Lois, Chris a Meg, Zdroj: seriál Griffinovi

Seriál Griffinovi (Family Guy) je opravdová perla. Lépe řečeno nedoceněná perla. Měl totiž tu smůlu, že se začal vysílat v roce 1999, tedy v době, kdy Simpsonovi v plné síle ovládli televizní svět, a také srdce mnoha diváků. Vždyť toho roku měla zrovna premiéru desátá řada oblíbených Simpsonů! Navíc i myšlenka obou animáků zdá se být velmi podobná. Úplná rodina se třemi dětmi žijící na předměstí. Místo Springfieldu ale budete svědky něčeho jiného.

Griffinovi žijí v Quahogu, v americkém městečku, které vzniklo s pomocí škeble. I humor je v Griffinech odlišný, řekněme mnohem černějšího rázu. Navíc si tvůrci seriálu vzali na mušku i ožehavá témata, jako je náboženství (Ježíš Kristus) či hendikepovaní. Krom toho v epizodách uvidíte mnoho parodií na americké celebrity, historické události, mediálně známé osobnosti a jiné filmy či seriály. V současnosti má seriál devět řad a každý díl vás zabaví přibližně na 22 minut.

FOTO: Griffinovi - Family Guy - dům

Domek rodiny Griffinových v Quahogu, Zdroj: seriál Griffinovi

Griffinovi se představují I: Rodiče

Základ rodiny zde tvoří opravdu nesourodá dvojice. Obtloustlý Peter a štíhlá, milá a starostlivá Lois, která pochází z bohaté rodiny Pewterschmidtů. Jak se ti dva mohli dát dohromady? Jejich setkání je dílem náhody. Peter totiž v mládí pracoval jako nosič ručníků ve sportovním klubu pro lepší společnost, kde trávila volný čas i jeho budoucí žena. Lois mileráda unikla ze spárů vyšší společnosti, a tak mohl jejich vztah vzkvétat.

Otázkou zůstává, zda by se Lois bývala rozhodla jinak, kdyby věděla, co z Petera vyroste. Ten se totiž v současnosti prezentuje jako milovník piva a sledování televize. Kvůli lenivosti svého muže tedy Lois řídí celou domácnost, a ještě si přivydělává vyučováním hry na klavír.

Griffinovi se představují II: Děti

Jak už bylo řečeno, v seriálu nalezneme tři potomky. Jednak je tady Meg. Mladá zakomplexovaná dívka, která právě prochází pubertou. Nejen že si myslí, že jí nikdo nemá rád, ale v mnoha dílech je divák svědkem toho, že si to myslí možná zcela oprávněně. Pak je tady Chris, jakási zmenšenina svého otce. Bohužel ještě hloupější. Nicméně nedá dopustit na svou rodinu a ani mu nevadí, že si z něj ve škole všichni utahují.

Nejmladší dítko rodu Griffinů je Stewie, nejgeniálnější postava seriálu. Už od prvního dílu má divák jasno – toto dítě není normální. Stewie je na svůj věk velmi vyspělý a má pokrokové názory. Nesnáší závislost na dospělých, a také to, že ho nikdo nebere vážně. Když je ponechán o samotě, spřádá plány, jak ovládnout svět. Doma má uschováno neuvěřitelné množství zbraní a sestrojil už mnoho vynálezů (i stroj času). Jeho dalším, neméně důležitým cílem je zabít svou matku (!). Ve vlastnoručně vyrobeném simulátoru se mu to dokonce podaří (šestá řada, čtvrtý díl).

Griffinovi se představují III: Brian, kategorie sama o sobě

Brian. Na první pohled obyčejný pes. Ovšem jen do té doby, než promluví a začne chodit po dvou. Převažuje u něj lidské chování, ale svůj původ nezapře. Občas se přestane ovládat a chová se jako pes. Brian je realistický, inteligentní, trochu depresivní člen rodiny Griffinů, který rád pije martini. Dokonce má lidskou přítelkyni (poněkud jednodušší), krásnou blondýnu Jillian, která trpí bulimií.

FOTO: Griffinovi - Family Guy, Stewie, Brian, Jillian

Každé dítě umí nahodit prosebný pohled - i Stewie, Zdroj: seriál Griffinovi

Proč není Family Guy seriálem pro všechny?

Existuje pár věcí, kterými se seriál ochuzuje o diváky. Pro Česko jsou to hlavně hlášky – pro nás – o neznámých Američanech, kterých divák nalezne v každém díle hned několik.  Dalším minusem jsou scény, které seriál spíše shazují – humor přeroste v nechutnou podívanou či opravdu nevtipný žert. Tvůrci se totiž nezastaví opravdu před ničím, proto můžeme v několika dílech vidět i přehnaně krvavou podívanou. Některé slabší povahy nemusejí dobře snášet také narážky na Ježíše Krista nebo na hendikepované.

Family Guy byl od svého počátku v roce 1999 vysílán na televizní stanici Fox. Kvůli nízké sledovanosti byl ale roku 2002 zrušen. Byli to diváci, kteří seriál zase dostali do televize. Během doby, kdy se seriál nevysílal, totiž ve velkém kupovali DVD s jednotlivými díly, což stanici Fox přimělo opět seriál vpustit mezi diváky (2005). V České republice můžete příběhy rodiny Griffinových sledovat na stanici Prima Cool.

Zajímavosti

Pokud se vám Peterův hlas v českém znění zdá povědomý, je to tím, že ho dabuje Petr Rychlý. Ten o seriálu prohlásil: „Griffinovi mi přijdou jiní, některé scény jsou tu až dojemné! Řekl bych, že tahle povedená rodinka bude víc bavit dospělé než děti. I když o situace, které rozesmějí snad každého, není nouze.“

Podle Setha MacFarlanea, režiséra seriálu, je jedna z nejfrekventovanějších otázek, po kterých se diváci pídí, namířena na Stewieho. Konkrétně diváky zajímá, zda jeho rodina a ostatní obyvatelé města rozumí tomu, co malý Stewie říká. Jeho odpověď zní, že všichni Stewiemu rozumí a slyší, co říká, nicméně ho – kvůli nízkému věku – neberou vůbec vážně.

V některých zemích je Family Guy zakázán, právě kvůli ostrému humoru, který si nebere servítky před nikým a před ničím. Mezi tyto země patří například Vietnam, Írán či Indonésie.

Griffinovi (Family Guy)

Animovaný / Komedie
USA, 1999, cca 22 minut

Režie: Roy Allen Smith, Pete Michels, Glen Hill, Bert Ring
Hrají: Seth MacFarlane, Alex Borstein, Seth Green, Mila Kunis, Adam West, Phil LaMarr, Gary Cole, Jennifer Tilly, Fred Tatasciore, Lacey Chabert, Joey Slotnick, Mike Barker, Carlos Alazraqui, Don LaFontaine, Tamera Mowry

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Griffinovi: Gagy sem, gagy tam, zkrátka všude, kam se podívám!