Menu
TOPZINE.cz
Hudba

RECENZE: Beyoncé na albu 4 přichází s dokonalou R´n´B smrští

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

4. 10. 2011

FOTO: BeyoncéBeyoncé Knowles, zpěvačka s neskutečným hlasem i půvabem, vydala své čtvrté studiové album. 4 je dalším zhmotněným důkazem, že tato americká diva ví, jak zaujmout hudební znalce i neznalce.

FOTO: Beyoncé

Beyoncé vydala čtvrté studiové album 4, Zdroj: beyonceonline.com

Jedna z největších současných hvězd populárního R’n’B, Beyoncé, se nahrávacímu studiu vyhýbala něco přes rok. Zpěvačka se sice stáhla, ale uplynulé měsíce využila, co se hudby týče, efektivně. Veškerý svůj volný čas trávila ve společnosti hudby. Naposlouchala si nejrůznější interprety i styly, které ji jakýmkoli způsobem oslovují. Omámena jejich vlivem stvořila novou desku, které se dá jen stěží něco vyčítat.

Nové album zpěvačka pojmenovala jednoduše 4. Číslo čtyři je pro ni důležité. Čtvrtého dne v měsíci září se Beyoncé narodila, její nový studiový počin je již čtvrtým v řadě. Zmíněným názvem ale především potěšila své fanoušky, kteří jí tento název sami vymysleli.

Beyoncé

Americká zpěvačka Beyoncé Giselle Knowles se narodila 4. září 1981 v texaském Houstonu. Svou pěveckou kariéru nastartovala v úspěšné dívčí skupině Destiny’s Child. Od roku 2003 se ale plně věnuje pouze sólovému zpěvu ve stylu R’n’B. Beyoncé za svou kariéru získala šestnáct ocenění Grammy a prodala více než sedmdesát pět milionů hudebních nosičů, čímž se stala, co do počtu desek, nejprodávanější zpěvačkou světa.

Milovníky R’n’B nepotěšila jen názvem, ale také hudbou. Díky tomu, že zpěvačka zaměstnávala své uši různorodou hudbou, vznikla deska, které nic nechybí. Velmi pestrá směsice skladeb člověka pohltí a nepustí nudu ke slovu. Po třičtvrtěhodinové hudební smršti posluchač jen velmi těžko přijme fakt, že poslední skladba již dohrála.

Beyoncé posluchače zve do svého světa romantickou baladou 1+1. A hned první tóny člověka uzamknou do trezoru, z něhož není úniku. Emoce, naléhavost a něha se vtisknou do všech srdcí, jež jsou v dosahu. 1+1 je perfektně vyváženým kouskem. Nástrojů je tak akorát, tóny jsou jemné a podtrhují zpěvaččin hlas. Ani jedna složka nevyčnívá. Beyoncé navíc skladbu úžasně prožívá.

V pomalejším tempu plynou také dvě následující věci – I Care a I Miss You. I Care je jakýmsi průvodcem lidského života a zklamaní. Mužský svět lhostejnosti zpěvačka klade do protikladu k ženské citlivosti a něžnosti.

Kromě Beyoncé ve skladbě dominuje ještě jeden ženský vokál, který určitě stojí za povšimnutí. Ke konci písně je možné v refrénu slyšet poměrně jemný hlas, který šplhá do neskutečných výšek. Takto vysoké tóny bývají až nepříjemné, ale v I Care mají své opodstatněné místo a o nepříjemném zvuku nemůže být ani řeč.

Best Thing I Never Had byla do světa vypuštěna již před několika měsíci a ihned si získala své příznivce. Skladba v sobě nese jisté kouzlo báječného dne. Srší z ní optimismus, který dokáže na tváři vykouzlit nevinný bezdůvodný úsměv. Beyoncé ukazuje svou zranitelnost a živočišnost zároveň.

Čtěte také: Beyoncé dala přednost miminku před Eastwoodem. Muzikál se odkládá

Trošku z jiného soudku je skladba Party, ve které zpěvačku doprovází André 3000. Trocha rapu, pevnější beaty a trumpetové vyhrávky jsou tanečnímu R’n’B bližší                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         než předchozí kousky. Ke slovu se tak konečně dostává tělo a neovladatelná touha s ním zahýbat v party rytmu. Oproti tomu Rather Die Young obchází tiše jako smrt, která na člověka čas od času dýchne. Prostor dostala také síla hlasu Beyoncé, jehož tvrdost místy nahání husí kůži.

Následuje neúprosná Start Over a Love on Top. Druhá zmíněná věc jakoby se vrátila v čase. Její aranž připomíná hudební styl konce osmdesátých let minulého století. V jistých chvílích může mít posluchač pocit, že se vytratila Beyoncé a nastoupila Whitney Houston.

Countdown zaujme skvělým soundem a vytříbenou aranží

Jednoznačně nejpropracovanější, nejenergičtější a nejucelenější skladbou celé desky je Countdown. Každý tón má své místo a pasuje do celku písně, jako by tam byl odjakživa. Skladba je přirozená, chytlavá, nakažlivá. Měnící se rytmus přiláká pozornost i malinko náročnějšího posluchače.

Největší ocenění si jednoznačně zaslouží žestě. Jejich vyhrávky jsou jen těžko popsatelné. Úsečné tóny udávají rytmus, skvěle píseň podbarvují a určují celý její charakter. Tlačítko repeat na přehrávači bude po poslechu Countdown velmi vytížené.

Beyoncé – Countdown

Stejně živelným počinem je také End of Time. Skladba vybízí k odhození veškerých zábran a ovládnutí tanečního parketu. Tempo zpomalí až klavír v písni I Was Here. Ani zde ale posluchač nenarazí. Úplný závěr Beyoncé svěřila skladbě Run the World. Na povrch se dostává trocha rebelie, tvrdosti a nezávislosti. Zpěvaččina smělost se odráží v každé odzpívané vteřině.

Beyoncé po své roční pauze stvořila nevídané album, za které sklízí zasloužené ovace                                                                                                                                                                                               . Není se čemu divit. Skvěle zaranžované a originální skladby si získají nejednoho hudebního nadšence. Zapomeňte na nudu a ponořte se společně s Beyoncé do barvitého R’n’B oceánu.

FOTO: Beyoncé, přebal alba 4Beyoncé – 4

Vydáno: 2011

Skladby: 1+1, I Care, I Miss You, Best Thing I Never Had, Party, Rather Die Young, Start Over, Love on Top, Countdown, End of Time, I Was Here, Run the World (Girls)

Celkový čas: 46:33

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 95 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Beyoncé na albu 4 přichází s dokonalou R´n´B smrští