Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Radek Valenta urazil dlouhý kus cesty. Vždy měl blízko k muzikálu

Redakce

Redakce

11. 3. 2012

FOTO: Sex noci svatojánskéRadka Valentu můžete znát z filmového plátna i divadelních prken. Mnoho diváků ho zná jako Jindřicha z Princezny ze Mlejna. Víte ale že zpívá a hraje na kytaru v kapele? Pojďme si představit šestatřicetiletého umělce.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/herec-radek-valenta/]

Nejvýraznější role Radka Valenty přišla už v jeho sedmnácti letech. Divákům se představil jako kudrnatý Jindřich z pohádky Princezna ze Mlejna režiséra Zdeňka Trošky. Znovu se objevil v pokračování Troškovy pohádky Princezna ze mlejna 2. Od té doby ale urazil dlouhý kus cesty.

První zkušenosti

Narodil se 11. února 1976 v Sokolově. Studoval hudebně-dramatický obor  Státní konzervatoře v Praze. Už během studia si zahrál v některých klasikách. Například v Shakespearově Večeru tříkrálovém nebo Bergmannově Sedmé pečeti, se kterou absolvoval v roli Smrti.

Čtěte také: Kolikátý skončil Jesus mezi nejlepšími muzikály?

S velkým jevištěm se seznámil jako Apoštol Jakub ve slavném muzikálu Jesus Christ Superstar v pražském divadle Spirála. Šlo o první uvedení tohoto muzikálu v Česku a Valenta se objevil po boku Kamila Střihavky nebo Dana Bárty. Následně obstál jako Princ v Dvořákově Rusalce na pražské Křižíkově fontáně.

FOTO: Radek Valenta v inscenaci AUGUST AUGUST, august

Poznali byste ho v nové hře August August, august? Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Do roku 2000 byl také členem Městského divadla v Mladé Boleslavi, kde si zahrál například Hamleta nebo Tuzenbacha v Třech sestrách. Následně odjel na roční pobyt do USA.

Nepřehlédněte: Rozhovor s Radkem Valentou

Po návratu se přestěhoval do Prahy, kde spolupracuje s menšími i většími divadly: Divadlo AHA, Divadlo Radka Brzobohatého, Divadlo Metro, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Na Prádle, Lyra Pragensis, Divadlo Blaník nebo Divadlo Viola.

S Divadlem pod Palmovkou odstartoval spolupráci s hudební komedií Sugar (Někdo to rád horké). Od roku 2010 je stálým členem. Dnes ho můžeme vidět v inscenacích Rain Man, Svatá Jana, Mefisto nebo muzikálu Chicago. Valenta bude také u nové inscenace August August, august, kterou plánuje Palmovka na začátek března.

FOTO: Radek Valenta

Valentova nejslavnější filmová role, Jindřich z Princezny ze Mlejna Zdroj: distributor filmu

Ve filmovém světe si Radek Valenta zahrál menší role. Vidět jsme ho mohli jako mluvčího Makro Textilu v Ošklivce Katce, dále v pohádce Malvína a rodinné komedii Psí kus obojí v režii Miroslava Balajky. Mimo jiné si také zahrál v italsko-britském filmu Doktor Živago.

Trnky brnky v Chichotaji

Radek Valenta zpívá a hraje na kytaru v hudební skupině Chichotaj. Kapela se věnuje mnoha žánrům na pomezí popu, funku, rocku a dalších.  Chichotaj má čtyři členy: Radka Valentu, Jana Teplého, Ondřeje Hlouška a Viktora Limra.

[audio:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2012/03/chichotaj-egomaniak.mp3|titles=Chichotaj-Egomaniak]

Radek Valenta a Jan Teplý spolu také působí v Divadle pod Palmovkou. Jejich výkony můžete vidět například v inscenaci Sex noci svatojánské.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Radek Valenta urazil dlouhý kus cesty. Vždy měl blízko k muzikálu