Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Jana z Arku zavítala do Divadla pod Palmovkou

Anna Kottová

Anna Kottová

17. 1. 2011

FOTO: Tereza Kostková v roli Jany z ArkuOd dramatizace Svatá Jana rozhodně nečekejte Shawovu komedii alá Pygmalion. Prvky humoru zde sice najdete, ale ve větší míře pouze na začátku a na konci. O jaký žánr půjde, možná napoví podtitul Kronikářská hra o šesti obrazech s epilogem. Celé představení bych shrnula jedním slovem: rozporuplné.

FOTO: Tereza Kostková v roli Jany z Arku

Jana se modlí ke svému meči Foto: Divadlo pod Palmovkou

Postavu Johanky z Arku či Panny Orleánské proslavilo především filmové zpracování s Millou Jovovich v hlavní roli. Mnohokrát zpracovaný příběh, ve kterém se těžko hledá něco nového, se točí kolem mladičké selské dívky Jany (Tereza Kostková), kterou si vyvolil Bůh, aby osvobodila Francouze od anglické nadvlády a korunovala dauphina Karla (Martin Preiss) králem ve francouzské Remeši.

Cesta k dauphinovi

Před mladičkou dívkou stojí první překážka, a to přemluvit pána Roberta (René Přibil), aby jí zakoupil koně a brnění. Je to první krok, který musí splnit, aby se dostala na dvůr k dauphinovi a budoucímu králi Karlovi. Skeptický pán Robert ji pokládá za jednu z mnoha šílených žen. Jana ho ale dokáže strhnout na svou stranu díky plamennému projevu, optimismu a víře.

Opravdu ji seslal Bůh

Na královském dvoře si pro Janu připraví zkoušku. Jeden z dvořanů Modrovous (Radek Valenta) sehraje roli dauphina, zatímco pravý dauphin Karel (Martin Preiss) se schová. Jana ale lest prohlédne a poklekne před pravého dědice trůnu. „Vidíte, poznala ve mě královskou krev!“ zvolá nadšeně Karel. Jana Karlovi přislíbí dobytí nenávratně ztraceného města Orleáns, vyhnání Angličanů z jejich země a korunování v remešské katedrále, a tak ji Karel svěří vedení svého vojska.

FOTO: Petr Kostka jako inkvizitor a Tereza Kostková jako Jana

Inkviziotor (otec Petr Kostka) a trestaná Jana (dcera Tereza Kostková)

Janě se povede vše, co přislíbila a poslední, co zbývá, je vyhnání Angličanů z francouzské půdy. Chtěla by osvobodit Paříž, ale ve státní pokladně chybí peníze a korunovaný král Karel už válčit nechce. Angličané za Janu nabídnou šestnáct tisíc liber. Označí ji za čarodějnici, a proto musí být upálena. Hraběte z Warwicku, který nejvíce kuje pikle proti ní, mrazivě věrohodně ztvárnil Dušan Sitek. Najednou dají všichni blízcí od Jany ruce pryč. Církev, vojsko i král.

Velké finále a zpatlaný konec

„Obžalovaná, ať předstoupí.“ Pobledlá a nejistá Jana se nakonec dostává před církevní soud. Jakmile ale otevře pusu, její ráznost a rozhodnost je zpět. Krásným nápadem je role Petra Kostky, otce Terezy Kostkové, jako inkvizitora. Konečné upálení mě ohromilo. Scénu osvětlí podzimní barvy ohně, které se odráží i ve tvářích diváků. Po scéně se temně plazí velký rudý dým. Kouř vstupuje do prostoru diváků. Velkolepým finálním upálením by měl příběh končit. Poslední scéna, která se snaží přinést jakési ponaučení na závěr a dala by se nazvat Po 25 letech, ubírá hře na zážitku. Poslední pocit, který si tak divák ze hry odnese, je i díky konci rozporuplný.

FOTO: Po jejím upálení Angličané poznali, že byla nevinná.

Po jejím upálení Angličané poznali, že byla nevinná. (Ivan Jiřík, Dušan Sitek)

Hudba navozující atmosféru středověku je vskutku zdařilá. Ženský sólový zpěv nebo dětský sbor oživují představení a vyplňují pauzy při přestavbě kulis. Za zajímavým nápadem se opět skrývá Dalibor Štrunc, který pro Palmovku mimo jiné skvěle zpracoval hudbu k představení Gazdina roba.

Hudba, program, kostýmy

Pochvalu si kromě hudby a nápaditě vyváženého programu zaslouží i propracované kostýmy Zity Miklošové, které už v první scéně diváka zaujmou. Tolik brnění na jednom jevišti se vidí opravdu málokdy a to nemluvím o realistickém kostýmu arcibiskupa, kterému nechybí bílé rukavičky a prsten. Hře na kráse bohužel ubírá nudně přesvětlená scéna a poměrně chudé jevištní kulisy.

Jedna hlavní postava

Samotná hra pak plyne pomalu, bez náznaku zápletky a kazí ji příliš mnoho dialogů a málo akce. Jedním slovem: statická. Ani tříhodinová délka jí moc nepřidá. Režie Petra Kracika je jako vždy kvalitní, ale od autora G. B. Shawa bych čekala něco jiného. Buďto hru vtipnou, nebo hru napínavou. Svatá Jana není ani jedno. Postavě Jany (Tereza Kostková) chyběla lehkost a naopak přebývala křečovitost. Kostková není pro roli, na které stojí celé představení, dostatečně výrazný typ. Na druhou stranu vzhledem k rozsahu textu a náročnosti role se s tím vypořádala nad svoje síly a je vidět, že do role dala všechen svůj um. Bohužel to nestačilo.

Svatá Jana

Divadlo pod Palmovkou

Autor: G. B. Shaw

Režie: Petr Kracik

Hrají: Tereza Kostková/ Marika Procházková, Martin Preiss, Dušan Sitek, Ivan Jiřík, René Přibil, Rudolf Jelínek, Jan Teplý, Miloš Kopečný, Petr Kostka a další

Hodnocení: 3 ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jana z Arku zavítala do Divadla pod Palmovkou