×
TOPZINE.cz

Sex noci svatojánské Woodyho Allena přichází na pražskou divadelní scénu

FOTO: Pět z šesti hlavních postavWoody Allen, známý režisér komedií a dramat, se netradičně představí na prknech Divadla pod Palmovkou. Jak vypadá spojení tradičního shakespearovského kousku se specifickým smyslem pro humor Woodyho Allena?

FOTO: Pět z šesti hlavních postav
Zleva: Max, Dulsy, Adriana, Andy a Ariel Foto: Martina Venigerová, Divadlo pod Palmovkou

Při psaní díla se Woody Allen nechal inspirovat mimo jiné původní shakespearovskou inscenací Sen noci svatojánské, jak napovídá samotný název filmu z roku 1982, ve kterém Allen změnil oproti Shakespearovu názvu pouze jedno písmeno.

Divadlo, film a zase divadlo

Na filmové plátno převedl také hudbu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, která se obvykle hraje s původním shakespearovským představením a která zazní i ve hře Divadla pod Palmovkou. Sex noci svatojánské ušel dlouhou cestu od Shakespeara přes Allenovu úpravu zpět na divadelní prkna.

Charakteristické postavy

Tři páry chtějí strávit společný letní víkend. Potrhlý vědec Andy (Radek Valenta) má sexuální problémy s manželkou Adrianou (Simona Vrbická). Právě Andyho si ve filmovém zpracování zahrál sám Woody Allen. Jeho nejlepší přítel Maxwell (Jan Teplý) má problém zcela opačný. Střídá holky jako ponožky a na víkend přijíždí s mladičkou ošetřovatelkou Dulcy (Henrieta Hornáčková) vzhledu blond americké roztleskávačky.

FOTO: Ariel a Leopold
Dulcy (v pozadí): „Ááá, houpací síť. V přesně takové jsem o to přišla.“

Poslední pár je pro představení klíčový. Úzkoprsý filosof Leopold (Dušan Sitek) s taktem Dr. House a jeho nastávající okouzlující Ariel (Ivana Jirešová). Problém nastává v okamžiku, kdy se všichni tři muži zamilují do Ariel, která se ale má za několik dní provdat za Leopolda.

Rozevlátá a nenáročná

Odlehčená, rozverná komedie s prvky grotesky se přesně hodí do období léta a splňuje nároky diváka, který se chodí do divadla především pobavit a nehledá filosofující a vysoce intelektuální dílo. Ke konci se sice začíná objevovat stále více hluchých míst a hra místy hraničí s trapností divadlu nevlastní, ale na dvou a půl hodinové představení je to stále úctyhodný výkon.

FOTO: Maxwell, Adriana a Andy
Andy (vpravo): „Z lásky se může zastřelit jenom opilý infantilní debil.“

Na všech hercích uvidíte, že si představení skutečně užívají. Scéna zkušeného Karla Glogra vyšperkovaná do puntíku vás přenese do začarovaného lesa. Zpracování Divadla pod Palmovkou je jedním slovem kouzelné, ať už se jedná o scénu badmintonového zápasu, roztodivné vynálezy, sexuální výchovu, barevné jeviště nebo závěrečnou pohádkovou stínohru. Vynikajících momentů nastane ve hře opravdu hodně.

Bláznivá hra Sex noci svatojánské je humorná pohádka pro dospělé. Pokud si chcete odpočinout, načerpat nové síly a nezávazně se bez přemýšlení pobavit, vyberte si toto představení. Určitě nebudete litovat.

Sex noci svatojánské

Divadlo pod Palmovkou

Autor: Woody Allen

Režie: Petr Svojtka

Hrají: Radek Valenta, Ivana Jirešová, Simona Vrbická, Jan Teplý, Dušan Sitek, Henrieta Hornáčková

Hodnocení: 4,5 ****

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..