Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadlo Viola – malá scéna s velkým repertoárem

Redakce

Redakce

10. 12. 2010

FOTO: Divadlo ViolaNaproti naší přední scéně, Národnímu divadlu, sídlí rozlohou malinký divadelní prostor. Co mu ale na velikosti přidává,  je náročný a kvalitní repertoár. Věnuje se jak poezii, tak jazzu.

FOTO: Divadlo Viola

Malba divadla Viola

První představení Poetické vinárny Viola se konalo 22. července 1963. Jmenovalo se Komu patří jazz. Za doprovodu jazzové hudby zazněly verše Ginsberga, Ferlinghettiho, Vozněsenského a dalších. Od té doby bylo jasné jakým směrem se divadlo vydá. Lákalo jak fanoušky kvalitního umění, tak zkušené herce. Na tuto scénu si rádi odskakovali a odskakují zejména herci z Národního divadla. Například Z.Štěpánek, K. Högr, R. Hrušínský, D. Medřická, B. Rössner, B. Hrzánová, J.Štěpnička, D. Prachař, J. Hartl.

Divadelní zážitek lze spojit s příjemným posezením

Jaká je to pak lahoda sedět, vidět divadelní ztvárnění zajímavých textů a vychutnávat vínko nebo kávičku. Proto se Viola honosí přídomkem divadelní kavárna. Již hodinu před představením je bar otevřen a ani po skončení programu Vás nikdo nevyhání. Divák může lépe vstřebat zážitek, popovídat si v klidu se známými, se kterými šel.

FOTO: Pohodlné posezení v divadle

Sezení u stolečku je pohodlné Zdroj: Divadlo Viola

Než vůbec vejdete do prostoru divadla, prohlédněte si i dům, ve kterém se nachází. Je to krásná secesní budova. Jak jsem již napsala, stojí naproti Národnímu divadlu. Z jedné strany ji obklopuje další architektonický skvost, Topičův dům, a ze strany druhé Akademie věd. Právě ta vlastní i dům, v jehož nitru se divadlo ukrývá. Od roku 1905 bylo toto místo vybráno jako reprezentativní sídlo Pojišťovny Praha. Tehdy začala radikální přestavba.

Budova prošla náročnou rekonstrukcí

Dům je kulturní památkou České republiky. Avšak za dobu svého užívání mu postupně ubývalo na kráse. V letech 2006-2008 prošel náročnou rekonstrukcí. Od té doby můžeme opět vidět krásný vstupní portál do divadla.

FOTO: Krásná secesní budova

Budova, v které sídlí divadlo je krásně zrekonstruovaná Zdroj:panoramio.cz

Jedním z představení, která určitě stojí za zhlédnutí je Novecento. Hraje zde David Prachař a příběh je dotvářen klavírními vstupy Emila Viklického. David Prachař byl za tuto hru oceněn v roce 2006 cenou Thálie v kategorii mimořádný mužský herecký výkon. Není to jediné ocenění herců této pražské scény. Cenou Thálie se pyšní také Blanka Bohdanová a Josef Somr za hru The gin game.

Výborný výkon Jiřího Langmajera

Rozhodně bych doporučila nevynechat ani hry, ve kterých figuruje Jiří Langmajer, Přízraky E. A. P. a Miluji a proklínám. V prvním uslyšíme známé a hrůzostrašné verše, v druhé naopak uvidíme příběh lásky. Jiřího Langmajera ve hře Miluji – proklínám skvěle doplňuje Máša Málková.

Představení, které rovněž stojí za zhlédnutí je hra Adresát neznámý. Tuto novelu napsala američanka Kressmann Taylorová, v roce 1938. Přestože téma druhé světové války a nacismu již bylo zpracováno nesčetněkrát, zde je pojato jinak. Je zde zdůrazněna síla slova, síla dopisu. Za další nesmíme zapomínat, že novela, podle které je celé představení, je z roku 1938, takže tehdy bylo toto téma více než aktuální. Do hlavních rolí režisérka Lída Engelová obsadila Jiřího Dvořáka a Jana Hartla. Ze záznamu nám zní hlas Josefa Somra.

FOTO: Barbora Hrzanová ve hře Máj v divadle Viola

Krásné verše Karla Hynka Máchy uslyšíme z úst Barbory Hrzánové Zdroj: Divadlo Viola

Repertoár má divadlo zkrátka pestrý. Každý si zde může najít, co má rád. Jsou zde představení s verši Jaroslava Seiferta, Františka Hrubína nebo Karla Hynka Máchy. Kdo má rád prózu, ten dozajista ocení hru podle Betty MacDonadlové, ve které vystupuje krásná Tereza Kostková a její maminka Carmen Mayerová.

Prostředí je zpříjemněno obrazy

V prostoru divadla Viola jsou navíc pořádány výstavy obrazů, grafiky, keramiky, fotografií i textilní tvorby. V měsíci prosinci má probíhat výstava obrazů akademické malířky Evy Filipové.

Hrají studenti DAMU

V měsíci prosinci se zde pravidelně hrají Staročeské vánoční hry. Hrají, zpívají a tančí zde studenti DAMU. Je to zpracování her českého baroka, Rakovnická hra a Valašská kolední obchůzka. Toto představení bývá rychle vyprodáno.

Divadlo Viola je zkrátka poezie a především poezií by měly být i Vánoce. V předvánočním shonu bych doporučila najít si čas a zajít s přáteli do tohoto příjemného prostoru, kde si můžete posedět a v klidu se zaposlouchat do veršů či poutavého příběhu.

Divadlo Viola

Ředitelka: Miluše Viklická

Herci: Jan Hartl, Jiří Dvořák, Carmen Mayerová, Tereza Kostková, Barbora Hrzanová, Jiří Langmajer, Daniela Kolářová,  Tomáš Pavelka, Máša Málková, David Matásek, Klára Pollertová – Trojanová, Jiří Lábus, Viktor Preiss a další

Hry: Adresát neznámý, The gin game, Hodně smíchu a pár slz aneb Co život dal a vzal Betty McDonaldové, Jak dělat podobiznu ptáka, Karel Hynek Mácha — Máj, Legenda Emöke, Malý princ, Miluji — proklínám, Novecento (magické piáno), Přízraky E.A.P., Všechny krásy světa, Staročeské Vánoční hry a další.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Viola – malá scéna s velkým repertoárem