Menu
TOPZINE.cz
Apetit

PREVIEW: Konzultant. Hollywoodské hvězdy se zapletly do obchodu s drogami

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

27. 11. 2013

Uznávaný právník, skrývající se pod přezdívkou Konzultant, má před svatbou a místo, aby vybíral prstýnky nebo polevu na dort, rozhodne se pro trochu dobrodružnější život. A tak se pustí do obchodování s drogami.

play-sharp-fill

Za vznik dramatu Konzultant je zodpovědný americký spisovatel Cormac McCarthy. Ten sice v červenci oslavil již osmdesáté narozeniny, ale jeho tvůrčí duch nezahálí ani v době, kdy jeho vrstevníci raději luští křížovky nebo pletou šály vnoučatům. Po úspěších, jako je Pulitzerova cena z roku 2007 za román Cesta nebo v témže roce získané čtyři Oscary za filmovou adaptaci knihy Tahle země není pro starý, tak přichází McCarthy se scénářem ke Konzultantovi, který později rozšířil i do knižní verze.

Režie se ujal Ridley Scott (Robin Hood, Hannibal, Gladiátor), od něhož se po poněkud vlažně přijatém snímku Prometheus očekávalo, že se ze škatulky Zklamání dostane zpět na režisérské výsluní. Natáčení ale na dva týdny přerušila osobní tragédie, kdy se jeho dlouho nemocný bratr Tony rozhodl skoncovat se životem. Scott pak uctil jeho památku alespoň tím, že film svému zesnulému bratrovi věnoval.

FOTO: Konzultant - Michael Fassbender - CinemArt

Sluneční brýle a nablýskaný auťák. Konzultantovi to ale nestačí. Zdroj: CinemArt

Spolupráce mezi McCarthym a Scottem není úplnou premiérou. Není to tak dávno, co Scott zamýšlel zfilmovat jeho western Krvavý poledník, k čemuž nakonec nedošlo. Přesto k McCartyho práci přistupoval dle vlastních slov instinktivně a s jistým očekáváním. „Je to velmi intuitivní. Mám tendenci vyzkoušet a číst všechno. Ke Cormacově scénáři jsem zasedl s nadšením, ale už po půl hodině jsem se začal potit. Když jsem se dostal až ke konci, dokázal jsem ze sebe dostat jen: Páni!“ popisuje režisér prvotní reakci na McCartyho scénář.

Příběh vypráví o vysoce postaveném právníkovi – Konzultantovi (Michael Fassbender), který se vinou majitele nočního klubu Reinera (Javier Bardem) zaplete do obchodu s drogami. Zpočátku mu kšefty slušně vynášejí a na chvíli řeší jeho špatnou finanční situaci, ale časem začíná zjišťovat, že nevědomky naskočil do kolotoče nevyzpytatelných a nebezpečných událostí, z něhož nelze vystoupit.

FOTO: Konzultant - Brad Pitt a Michael Fassbender - CinemArt

Já ti říkal, že to nebude jednoduché. Teď je pozdě z toho vycouvat, kamaráde. Zdroj: CinemArt

Vidina výdělku i vlastní ego mu zabránily vidět situaci jasně a on s sebou začíná stahovat ke dnu i ostatní, svou snoubenkou počínaje (Penélope Cruz) a zprostředkovatelem celého obchodu (Brad Pitt) konče. Původní záměr trochu si přivydělat se totiž mění v organizovaný zločin, kdy má přepravit více než půl tuny kokainu a už není cesty zpět. Jak už bylo výstižně řečeno v traileru: Kolik je dost? Konzultant má totiž očividně problém to poznat.

Že se skutečně nejedná o žádnou pohádku, která skončí šťastným převozem drog na místo určení, velkou svatbou a domkem na předměstí, dokazuje i fakt, že byl snímek kvůli násilným scénám a sexuálnímu obsahu označen jako nevhodný. Scott na druhou stranu vsadil na zvučná jména z filmové branže a zapojením Penélope Cruz, Brada Pitta či Cameron Diaz, která si zahrála Reinerovu milenku, se snaží přilákat diváckou pozornost.

FOTO: Konzultant - Cameron Diaz a Penelope Cruz - CinemArt

Věčně polonahé. Není divu, že se na Konzultanta dostanete jedině s občankou. Zdroj: CinemArt

Zda se mu sázka na jistotu vyplatila nebo ne, se dozvíme už brzy. V zahraničí ovšem film až takové úspěchy nesklidil a nadšených výkřiků okolo režie nebo příběhu samotného je opravdu poskrovnu. Skutečnost, že se u zkušeného prozaika jednalo o scenáristickou prvotinu, se na filmu přece jen podepsala. K vlastnímu hodnocení budete mít šanci už 28. listopadu, kdy má Konzultant v českých kinech premiéru.

Hodnocení snímku:

Denver post: Filmy mohou být jako tajní policajti – až příliš zamilovaní do světů, které zkoumají.
Paste Magazine: Stimulující a svůdně tmavý, inteligentní neo-noir.
Movie Talk: S Riddleym Scottem u kormidla a jeho seznamem áčkových hvězd může přijít Konzultant se spoustou hollywoodského lesku. Ale ne společně s hollywoodskou cukrovou vrstvou McCarthyho obvyklého nihilismu.
Birmingham Post: I přes některé skvělé okamžiky je Konzultant až příliš složitý a rozvláčný pro své vlastní dobro, takže McCarthy 1, Scott 0.
MSN movies: „Vidíte něco takového a to vás změní,“ říká ve filmu Reiner. Škoda, že tohle nelze říci i o Konzultantovi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PREVIEW: Konzultant. Hollywoodské hvězdy se zapletly do obchodu s drogami