Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Objevte nejzajímavější mořské útesy. Při pohledu z nich se tají dech

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

21. 12. 2011

Pohled na moře z několika set metrů vysokého útesu je úžasný. Vybrali jsme pro vás pobřeží, které se můžou chlubit těmi nejzajímavějšími útesy, které vás upoutají už z dálky.

1. Kalaupapa, Havajské ostrovy

Městečko Kalaupapa na Havajském ostrově Molokai se nachází na úpatí nejvyššího mořského útesu na světě. Klesá totiž více než kilometr do Tichého oceánu a je tedy zapsaný i v Guinessově knize rekordů. Do Kalaupapy není možné dojet autem. Kdo chce městečko navštívit, musí se vydat stezkou, která klesá podél útesu. Záběry se objevily ve filmu Jurský park.

2. Étretat, Francie

FOTO: Étretatské útesy

Étretatské útesy, Zdroj: wikipedia.org

Malé městečko na pobřeží se může chlubit bílými útesy, které jsou zajímavé hlavně díky přírodním obloukům. Dva z nich můžete vidět už od města, za dalším se musíte vydat cestou za odlivu. Místní skalní oblouky, mořská jehla i oblázková pláž přitahovala mnohé umělce, inspiraci zde čerpal dokonce Claude Monet.

3. Doverské útesy, Velká Británie

FOTO: Doverské útesy

Doverské útesy

Mohutné bílé útesy na jihu Anglie mají pro Brity zvláštní hodnotu. Směřují totiž k Francii přes nejužší část kanálu La Manche a znamenaly tak symbolickou ochranu. Stěny útesů dosahují výšky až 100 metrů a jsou složeny ze křídy, ve které se objevují černé pruhy křemene.

4. Cabo Girão, Portugalsko

FOTO: Cabo Girão

Cabo Girão

Asi 9 km od hlavního města Madeiry se tyčí útes vysoký přes půl kilometru. Na jeho nejvyšším bodě je vyhlídka, ze které je úžasný výhled. Z vrcholu také občas startují parašutisté. Pod útesem jsou na mořském břehu malá políčka, ke kterým byl dřív přístup možný pouze lodí. Před několika lety byla ale vystavěna lanovka, která kromě zemědělců vozí i turisty.

5. Látrabjarg, Island

FOTO: Látrabjarg

Látrabjarg

S délkou 14 km a výškou až přes 400 metrů patří k největším útesům na Islandu. Zdaleka nejjednodušší je ale navštívit právě Látrabjarg, protože silnice vede až na jeho vrchol. Jeho součástí je mys Bjargtangar, který je nejzápadnějším bodem Evropy. Kromě své polohy je útes známý také obrovskou kolonií papuchalků.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Objevte nejzajímavější mořské útesy. Při pohledu z nich se tají dech