Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Noc českých a slovenských autorů 2012: Vladimirovu děvku režíruje Gombár

Anna Kottová

Anna Kottová

26. 10. 2012

FOTO: KnihyPražský Činoherní klub opět přivítá nejlepší české a slovenské autory z finále dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka 2011. V neděli 28. října proběhne třetí ročník Noci českých a slovenských autorů.

FOTO: Knihy

Noc českých a slovenských autorů podporuje autorskou tvorbu. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

V loňském roce se do dramatické soutěže přihlásilo 64 původních her. V neděli 28. října od 19:00 hodin budou ve středu pozornosti čtyři finalisté této soutěže a jejich texty.

„Cílem Noci autorů je přitáhnout pozornost odborné i laické veřejnosti k novým českým a slovenským hrám i jejich tvůrcům,“ vysvětlila TOPZINE.cz dramaturgyně projektu Ilona Smejkalová.

Inscenace

Tereza Březinová – Defender
Iva Procházková – Brutto
Nenad Djapić – Vídeňský hřích
Jan Kratochvíl – Vladimirova Děvka

Scénické črty a divadelní ochutnávky nastudují výrazné české divadelní osobnosti. Dodo Gombár umělecky vede Švandovo divadlo. Braňo Holíček hraje a režíruje v Ypsilonce. Nadějný režisér v Kristových letech Daniel Špinar působí na volné noze. Režisérka, scenáristka a herečka Lída Engelová má za sebou mnohaletou praxi na jevišti. Večerem provede herec Petr Pěknic a divadelní program doprovodí živá hudba.

„Doufáme, že díky tomuto večeru budeme mít šanci ukázat, že všechny čtyři finálové hry mají výrazný divácký potenciál, jsou originální, zábavné a nekonvenční,“ dodala pro TOPZINE.cz Smejkalová.

FOTO: Iva Procházková

Iva Procházková získala druhé místo v dramatické soutěži

Březinové tragikomedii s názvem Defender zrežíruje Daniel Špinar, který se projektu účastnil i loni. Hlavní dvojici tvoří Barbora Vyskočilová a Jan Holík. Vypadají jako milenecký pár. V zimním období se rozhodli strávit nějaký čas na samotě v horském srubu. Něco ale není úplně v pořádku.

Čtěte také: Kdo získal Radokův vavřínový list?

Iva Procházková napsala hru Brutto. Režie se chopil Braňo Holiček. Mladý a silně věřící homosexuál Patrik se stěhuje za prací z maloměsta do Prahy. Ve střetu dvou světů jej neminou předsudky a xenofobie. Hereckým partnerem Veroniky Kubařové bude František Čachotský.

FOTO: Jan Kratochvíl

Mladý Jan Kratochvíl porazil i zkušenější dramatiky

Vídeňský hřích, hru autora Nenada Djapiće, zrežíruje Lída Engelová. Horlivý inspektor (Viktor Dvořák) vyslýchá porodní bábu a věštkyni Růženu (Johanna Tesařová). V dobovém obrázku z 5. prosince 1801 se bude věštit z kávového lógru nebo vařené kozí hlavy.

Vladimirovu děvku autora Jana Kratochvíla připravuje Švandovo divadlo. Na repertoáru se objeví 1. června. Hra vyhrála dramatickou soutěž Cen Alfréda Radoka. Dodo Gombár společně s herci Michalem Dlouhým a Robertem Jaškówem připraví ukázku z plánované inscenace. V hospodě na konci světa si výčepní Andrej a host Olav vyprávějí absurdní příběh s tajemstvím.

Noc českých a slovenských autorů

Činoherní klub, Praha

Kdy: neděle 28. října

Vstupné: 110 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Noc českých a slovenských autorů 2012: Vladimirovu děvku režíruje Gombár