Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Švandovo divadlo ukázalo zákulisí. Nejhezčí byla maskérna

Anna Kottová

Anna Kottová

17. 9. 2012

FOTO: Průvodčí ve Švandově divadleVe Švandově divadle proběhl 13. září Den otevřených dveří. TOPZINE.cz byl u toho a fotil v prostorách, kam se obyčejně diváci nedostanou.

Čtěte také: Švandovo divadlo stále žije

Uvaděči a uvaděčky měli kostýmy výpravčích. Každý z návštěvníků dostal lístek a několikrát za prohlídku jej kontrolovali revizoři. Provázeli herci Švandova divadla, například Zuzana Onufráková nebo Patrik Děrgel. Takto začíná novou sezonu s názvem Druhé housle Švandovo divadlo na Smíchově.

Přehled premiér Švandova divadla:

22. září Eskalátor
13. října Parchant Marilyn
24. listopadu Frankenstein
12. ledna Kvílení
19. ledna Nebe nad Berlínem
23. března Zatáčka
6. dubna Krakatit
18. května Cry baby cry
1. června Vladimirova děvka

Návštěvníci se dozvěděli něco málo z historie divadla, podívali se za oponu, do rekvizitáře i do maskérny. K vidění byly také kulisy a ukázka z inscenace Eskalátor.

FOTO: Zuzana Onufráková a Patrik Děrgel

Prováděla Zuzana Onufráková i Patrik Děrgel Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Za vstup se nic neplatilo a prohlídky se konaly každou hodinu od 9:00. Dopolední prohlídky patřily školám a odpolední veřejnosti. „Podle účastníků přehlídek odhaduji, že se u nás ve čtvrtek objevila tisícovka diváků,“ uvedla Valcová.

Švanďák dýchá zajímavostmi

Pavel Švanda ze Semčic otevřel divadlo 1. října 1881. Před rokem oslavilo 130 let a dlouholeté působení kdysi zahájila opera Hubička za účasti samotného autora Bedřicha Smetany.

Recenzujeme: Crash u potoka zpřístupňuje klasiku teenagerům

Švandovo divadlo je třetí nejstarší budova v Praze a od roku 2000 se vrátilo zpět ke svému původnímu názvu. Od roku 1999 jej vede současný ředitel Daniel Hrbek, který v lednu tohoto roku svoji funkci obhájil.

Uměleckým šéfem je Dodo Gombár. Švandovo divadlo se po rekonstrukci, která stála 220 milionů korun, v prosinci 2002 opět otevřelo veřejnosti.

FOTO: Robert Jašków

Mezi průvodci nechyběl ani Robert Jašków Zdroj: Martina Kinská, ŠD

Švandovo divadlo má dva sály. Do hlavního se vejde 300 diváků. Sedadla jsou vyrobena jako kopie sedadel Národního divadla v Oslu a jeviště je vyrobeno z borovice.

Švandovo divadlo v číslech

Sedadel v přízemí: 11 řad
Na balkoně: 3 řady
Boční balkony a lóže: 4 a 2
Vzdálenost řad: 90 cm (Divadlo Na zábradlí 60–70 cm)
Šířka jeviště: 9 m
Hloubka: 12,5 m
Výška jeviště (pod portálem): 5, 5 m
Výška provaziště: 21 m

Herecké šatny se dělí na pánské a dámské.  Klučičí šatna má modrou barvu a holčičí růžovou. Současný soubor Švandova divadla tvoří patnáct členů, a to devět herců a šest hereček.

Malá scéna se nazývá Studio. Bylo vybudováno dvaceti jedna lety a má kapacitu šedesát až sto míst dle uspořádání. V cihlovém studiu se hraje osm inscenací, probíhají Scénické rozhovory a vystupuje zde i soubor Buchty a loutky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Švandovo divadlo ukázalo zákulisí. Nejhezčí byla maskérna