Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Ve Švanďáku postavili Eskalátor. Projedete se přítomností

Eva Síčová

Eva Síčová

2. 10. 2012

FOTO: EskalátorŠvandovo divadlo na Smíchově zrcadlí chování lidí, které denně potkáváme (nejen v metru) v nové hře Eskalátor. Dodo Gombár, umělecký šéf divadla a režisér inscenace, se chce navíc přiblížit divákům, a proto dává možnost podílet se na vývoji inscenace. 

První premiérou nové sezony na smíchovské scéně byl projekt, který nasměruje divadlo blíže divákům. Inscenace Eskalátor, podle slov samotných herců, by se měla na základě podnětů z řad diváků měnit. Po každém uvedení se tak sejdou tvůrci v čele s režisérem Dodo Gombárem v hlavním sále divadla a vyslechnou si názory a návrhy diváků na změnu v představení nebo nové podněty na začlenitelné etudy.

O čem Eskalátor vypovídá?

Hlavním sdělením celé inscenace je reflexe dnešní doby. Eskalátor se odehrává paralelně v metru stanice Anděl a na hereckém konkurzu. Dodo Gombár do hry začlenil své zkušenosti nejen z hromadné dopravy, ale také dává nahlédnout do světa umělců a názorů na ně. Na celou situaci, která se mezi lidmi děje, nedohlíží nikdo povolanější než samotný Anděl, který se šikovně až téměř nerušeně dostává do popředí příběhu.

„Placho, vyplašene a nenápadne túžím po tom, aby sme zase držali v rukách to krehučké tu a teraz, stáli na tej lodi, ktorá nikdy nezakotví. Aby sme nepotrebovali chápať tajomstvá, ani nemuseli zaklínať pocity do slov. Aby sme stále nesmelo aj pyšne pochybovali, či ten Anděl niekde bdie. Či sa mu dá spadnúť do náručia,“ přibližuje pocity režisér Gombár.

Série menších etud postupně graduje v příběh plný vulgarismů, nenávisti, naděje, naivity, závisti a především falešných mezilidských vztahů. Kouzlo Gombárova vyprávění spočívá v přesném odhadu tragického dopadu prostřednictvím komických situací a v disciplinovaných vpádech hereckých improvizací.

FOTO: Eskalátor

Netradiční beseda po představení může prolomit bariéru mezi jevištěm a hledištěm Zdroj: Patrik Borecký, ŠD

Herci hrají částečně sami sebe, ale zastávají i klasická zaměstnání nebo typy lidí, které běžně potkáváme. Nejen, že cíleně a velmi trefně zesměšňují trapná chování rasistů, ignorantů nebo všudypřítomných vandalů, ale také upozorňují na fakt, že se i v našich končinách objevuje hrozba teroru.

Očima Anny Kottové: Magoři v metru, tak by se několika slovy dalo shrnout téma novinky Švandova divadla. Dodo Gombár společně se souborem vybral nejvýraznější a nejzajímavější charaktery z našeho všedního života. Postavy jsou sice různorodé, ale spojuje je jedno místo, pražská zastávka metra Anděl. Inscenace představuje několik osudů v rychlém sledu, které oplývají vtipnými, smutnými i k zamyšlení vhodnými momenty.

Ocenila jsem choreograficky, rytmicky i zvukově zajímavé prvky a herecký výkon benjamínka švanďáckého souboru Patrika Děrgela. Inscenace stojí na aktuálnosti a dívá se s nadhledem a humorem na náš každodenní život. Jenom škoda přílišných vulgarismů.

Hodnocení: 90 %

Smíchovské divadlo se pyšní skvělým a charakterově vyváženým souborem. Nedá se přesně říci, že by jeden herec převyšoval nebo snad táhnul zbytek party. Naopak. Divák hmatatelně cítí (nejen) v této inscenaci uvolněnou atmosféru a dívá se na herce, kteří si umí udělat srandu sami ze sebe.

FOTO: Eskalátor

Soubor plný známých tváří jako Petra Hřebíčková, Kristýna Frejová nebo Robert Jašków

I přesto se v Eskalátoru dají najít chyby, které se díky podnětům diváků, mohou posléze změnit. Přemíra vulgarismu sice reálně odráží novodobou jazykovou kulturu, ale na divadelních prknech se spíš transformuje v prvoplánový humor, který si divadelní diváci nezaslouží. Další nedostatek inscenace spočívá v jeho samotné mini lince. Spousta vtipných narážek a situací je určena hlavně pro pražské diváctvo, a pokud nejezdíte metrem nebo se v této společnosti nevyskytujete, smát se možná nebudete tolik jako vaši kolegové.

Čtěte rozhovor s Patrikem Děrgelem: Jediné, co mi herectví bere, je čas

Kromě hereckých výkonů známých ostřílených filmových a seriálových hvězd se v roli outsidera velmi výrazně projevil Patrik Děrgel. Úžasnou aroganci předvádí Robert Jašków a s kadencí kulometu na vás vyhrkne svá sdělení Tomáš Pavelka. Celkový obraz uspěchanosti a nervozity změkčuje stepující Anděl v podání Václava Mušky, který dodává představení éterickou energii.

Za zmínku jistě stojí hudební aranžmá, o které se postaral Ondřej Brzobohatý a ke konci představení vznikl živý videoklip, který obohatil představení o spirituální naději a bezpečí v náruči Anděla.

Eskalátor

Švandovo divadlo na Smíchově

Autor: Karel Koppa

Režie: Dodo Gombár

Hrají: Jaroslav Šmíd, Klára Cibulková, Kristýna Frejová, Petra Hřebíčková, Martina Krátká, Patrik Děrgel, Robert Jašków, Tomáš Pavelka, Marek Pospíchal a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ve Švanďáku postavili Eskalátor. Projedete se přítomností