Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Noc českých a slovenských autorů 2011: Známé tváře přečtou nové hry

Anna Kottová

Anna Kottová

25. 11. 2011

FOTO: KnihyNoc českých a slovenských autorů přinese tři inscenovaná čtení dosud nerealizovaných dramatických textů, které vyhrály v soutěži v rámci Cen Alfréda Radoka za rok 2010.

FOTO: Knihy

Projekt podporuje nové autory a česká dílka Foto: Anna Kottová, Topzine.cz

V neděli 27. listopadu se od 19:00 uskuteční v Činoherním klubu druhá Noc českých a slovenských autorů.

Letos ji připravují režisér Daniel Špinar (Zkrocení zlé ženy, Racek), soubor Divadla Letí a režisér Martin Františák (Nevěsta, Tři sestry) s herci ostravského Divadla Petra Bezruče. Vstupné pro všechny činí 80 korun.

Čtěte také: Vánoční speciál. Ježíšek se skrývá v divadle

Hlavní pozornost se aspoň na jeden večer soustředí na nové české a slovenské hry a jejich autory. Dramatická soutěž, kategorie Cen Alfréda Radoka chce podpořit původní, autorskou tvorbu.

Vítězka má Závrať

Daniel Špinar připraví vítězný text Evy Prchalové s názvem Závrať. Starší manželé Ludvík a Ingrid nervózně očekávají návštěvu jiného páru, se kterým se seznámili přes internet.

Mladší pár nepřijde na obyčejnou návštěvu, ale na předem dohodnutou swingers party. Těšit se můžeme na Lucii Juřičkovou (Tartuffe) nebo Lukáše Příkazkého (Superčlověk, Pornohvězdy).

Stereotypní blues

Slovenskou současnou hru Rodinné blues napsala Iveta Horváthová a přichystá ji Divadlo Letí. Hra letos na Radokovi získala také cenu Zlatá žába na prameni za vyrovnané příležitosti pro ženy i muže.

FOTO: Martin Františák a Daniel Špinar

Režiséři Martin Františák a Daniel Špinar letos pomůžou začínajícím autorům Zdroj: bezruci.cz

Tragikomický příběh o jedné rodině, která se dostane na pokraj katastrofy kvůli genderovým sterotypům. Horváthová v textu kritizuje moderní dobu, ve které umíme komunikovat prostřednictvím techniky, ale osobní komunikace se vytratila. V jedné z hlavních rolí uvidíme Natálii Drabiščákovou (Nebe nepřijímá, Česká válka).

O německém Židovi Haberovi

Ostravské Divadlo Petra Bezruče pod vedením režiséra Martina Františáka si pod taktovku vzalo text Homo Haber od Jakuba Kolára.

Píše se rok 1933. Německý Žid a vědec Fritz Haber by měl začít sloužit německé mašinerii, ale on chce raději utéci do ciziny. Haber se po válce ocitl na seznamu válečných zločinců, ale na druhou stranu získal Nobelovu cenu za chemii. Střípky z jeho rozporuplného života se dozvíte právě v Kolárově hře Homo Haber.

Mezi čtenými vystoupeními se představí hudební skupina Střídmí klusáci v kulisách višní.

Noc českých a slovenských autorů

Kde: Činoherní klub, Praha

Kdy: neděle 27. listopadu, 19:00

Za kolik: 80 Kč

Program inscenovaného čtení

Závrať (Eva Prchalová) – Daniel Špinar
Rodinné Blues (Iveta Horváthová) – Divadlo Letí
Homo Haber (Jakub Kolár) – Martin Františák a ostravské Divadlo Petra Bezruče

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Noc českých a slovenských autorů 2011: Známé tváře přečtou nové hry