Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Česká válka připomíná nejen bratry Mašíny

Anna Kottová

Anna Kottová

25. 5. 2011

FOTO: Ondřej Mataj, Ladislav Hampl a Jiří OrnestPokud něco málo víte o socialismu a komunismu, ale neměli jste možnost tuto dobu zažít, zajděte si do Divadla Na zábradlí. Česká válka vychází z mnoha předloh a historických pramenů, ale příběh zůstává zcela smyšlený. Třetí odboj, nejenom bratři Mašínové, patří mezi témata nejvíce rozdělující českou společnost. Jaký názor na to máte vy?

FOTO: Ondřej Mataj, Ladislav Hampl a Jiří Ornest

„Nesmířit se s daným stavem věcí. A ozbrojit se.“ Foto: Jan Dvořák, Divadlo Na zábradlí

Příběh se točí kolem vesměs obyčejné vesnické rodiny. Mladého Radka (Ladislav Hampl) zasáhla smrt jeho matky Anny, která zemřela v období po atentátu na Heydricha. Jeho dědeček bojoval za první světové války a otec Josef (Jiří Ornest)  za druhé. Radek se tedy už jako malý setkal se smrtí i válkou.

„Komunismus je ten nejlepší systém.“

Starosta (Jan Lepšík) malé obce varuje místního faráře (Leoš Noha), aby si dával pozor na to, s kým mluví, protože několik kněží už odvezli do vězení. Komunisté neuznávali a likvidovali jakoukoliv jinou ideologii. Farář přečte na mši zakázaný list od arcibiskupa a samozřejmě ho někdo udá. Vzápětí si pro něj přijede StB, jejíž odporného šéfa přesvědčivě ztvárnil Petr Čtvrtníček.

Muži ve vesnici se musí rozhodnout během chvíle. Buď se postaví za faráře a proti režimu, nebo proti farářovi a za režim. Před každým stojí těžká volba mezi statečnou štvanou zvěří a zbabělým přeživším. Josef jako bývalý voják se ujímá vedení odboje a jeho syn Radek ho následuje.  Proti síle režimu ale nemají šanci a farář si uvědomí, že se musí dobrovolně vzdát.

„Soudružko, to vážně všechno bude všech? Já si to nějak neumím představit.“

Josef vytvoří v lese odbojovou skupinu. Začíná platit heslo oko za oko, vraždu za vraždu. Josefovu skupinu kontaktuje agent provokatér. Namluví Josefovi, že je zapotřebí za hranicemi, kde na něj čekají americké jednotky. Je to ale past vymyšlená StB.

Čtěte také rozhovor se Zdenou Hadrbolcovou

Druhou polovinu představení otvírají argumenty pro a proti odboji, mezi kterými najdete i svoje, ať už odboji fandíte, nebo ho zavrhujete. Vzápětí opět ukazuje režim svou hrůznou tvář při mučení faráře, při kterém zaslechneme i odkaz na aféru v Babicích.

„Činy bratří Mašínů považuji za terorismus.“

„Proti zotročení lze bojovat všemi dostupnými prostředky.“

„Prováděli akce za hlubokého míru.“

Odboj nakonec sáhne  k tomu, co někteří označují slovem terorismus a vyhodí do povětří budovu sekretariátu. Mladí lidé mají ideály a chtějí svými činy něco změnit.

FOTO: Rostislav Čtvrtníček a Leoš Noha

Major StB mučí vesnického faráře

Magdaléna Sidonová bravurně ztvárnila postavu znázorňující samotný komunismus v té nejčistší podobě. Naivní mladičké děvče vehementně bránící ideu komunismu. Nejprve lidi naláká srdceryvným  a zapáleným projevem na nejvyšší ideje, aby se nakonec změnila ve zrůdu. V některých momentech vám z režimu naběhne husí kůže, ale přesně tak to má být.

„Chceme to nejlepší pro člověka. Bídu už nikdy více. Mír a hojnost všeho bez omezení.“

„To jsou kidy. Hojnost všeho bez omezení.“

Jednotlivé charakteristiky postav zapadají do období 50. let. Scénu Tomáše Bambuška skvěle doplňuje hudba Romana Zacha a jevištní osvětlení. Herci naplno využívají celou scénu, balkony i postranní uličky. Dvouhodinové představení přesto místy nudí, což zbytečně vytrhává diváka z děje. Zákulisní perličkou je spolupráce bratrů Miroslava Bambuška jako autora hry a Tomáše Bambuška jako tvůrce scény.

FOTO: Magdaléna Sidonová a Jan Lepšík

Živé ztvárnění komunismu předvedla Magdaléna Sidonová

Představení nese znatelné prvky rukopisu Miroslava Bambuška, a to především vulgaritu, která se na některých místech hodí více a na jiných méně. Režisér a umělecký šéf Divadla Na zábradlí David Czesany k dílu přimíchal svoje charakteristické rysy, jako jsou moderní prvky a náznaky.  Připravte se tedy na ponuré drama inspirované skutečnými událostmi 50. let, na které musíte mít chuť a náladu.

Česká válka

Divadlo Na zábradlí

Autor: Miroslav Bambušek

Režie: David Czesany

Hrají: Ladislav Hampl, Jiří Ornest, Miloslav Mejzlík, Natália Drabiščáková, Igor Chmela, Leoš Noha, Zdena Hadrbolcová, Petr Čtvrtníček, Magdaléna Sidonová a další.

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Česká válka připomíná nejen bratry Mašíny