Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Zdena Hadrbolcová: Musím přiznat, že mě hra takzvaně bere!

Anna Kottová

Anna Kottová

27. 5. 2011

FOTO: Zdena Hadrbolcová v představení Sarabanda!Rozhovor!Zbrusu nová hra Divadla Na zábradlí nese název Česká válka a zpracovává téma třetího československého odboje. Jak hra vznikala a co si o tomto tématu myslí herečka Zdena Hadrbolcová, si můžete přečíst v exkluzivním rozhovoru pro TOPZINE.cz.

FOTO: Zdena Hadrbolcová v představení Sarabanda

Zdena Hadrbolcová jako Marianne v Bergmanově Sarabandě Foto: Martin Špelda, Divadlo Na zábradlí

Seriál Ulice, který můžeme vidět každý den na televizních obrazovkách, je poměrně náročný. K tomu všechny vaše divadelní role a teď premiéra nové hry. Jak to všechno zvládáte?

Jsou kolegové, kteří toho mají víc. Já vzhledem k tomu, že už nejsem nejmladší, musím uvažovat, kam ty síly dám. Je pravda, že zkoušet dopoledne, večer hrát a mezi tím natáčet, tak to je už na mě moc. Tu Růžu z Austrálie, kterou v Ulici hraji, mám moc ráda. Dobře se bavím, takže mě to tolik nevyčerpává. Ale přece jenom se člověk na každé natáčení musí soustředit, aby to mělo lesk, co to mít má. Česká válka mě ale velmi zajímala.

Co by si měl podle vás divák z České války odnést?

My právě čekáme, co to lidem řekne. Já sama za sebe jsem velmi ráda, že ta inscenace existuje a že tak poměrně mladý autor (Miroslav Bambušek – pozn. red.) se do toho pustil. Existuje řada lidí, kteří 50. léta neustále bagatelizují. Chtějí do historie zápis, že do toho byli namočeni všichni, ale to vůbec není pravda.

Jak se hraje pod režisérem Davidem Czesanym?

Já o něm vím mnoho let, ale zatím jsme spolupracovali málo. Osobně mohu říci, že jsme se dohodli, a on svoji práci dělá jemně a pěkně. Ukázalo se také, že soubor, který je převážně mladší, hru zkoušel s velkým zaujetím.

FOTO: Igor Chmela, Ladislav Hampl, Zdena Hadrbolcová a Jiří Ornest

Zdena Hadrbolcová s hereckými kolegy v České válce Foto: Jan dvořák, Divadlo Na zábradlí

Je ve scénáři nějaká věta, která vás nejvíce zaujala?

Já mám především respekt k tomu tématu. Musím přiznat, že mě hra takzvaně bere.

Váš osobní názor na třetí odboj? Vrazi, nebo hrdinové?

Já o tom takhle neuvažuji. Komunisty upřímně nenávidím stejně jako moje rodina a moji přátelé. Nepamatuji se, že by byl někdo z nich u komunistů. Celá ta historie, že všichni byli ve straně, to není vůbec pravda. Je velice těžké představit si, zda by člověk vzal revolver a šel by do lesa. Lidé samozřejmě neznali celou geopolitickou situaci. Američané se sem nechystali vlítnout a bojovat se Sovětským svazem. Zůstali jsme v tom sami, jak se i říká – na konci hry.

FOTO: Česká herečka Zdena Hadrbolcová

Zdena Hadrbolcová Foto: M. Špelda, DNz

Myslíte si, že se komunisté mohou někdy vrátit zpátky k moci?

Čtu na téma návratu levice mnoho komentářů a analýz, že se sociální nůžky rozevírají a tendence se přesouvá doleva. Těžko říci. Je možné, že se ve světě zase něco semele. Když prohrává rozum, začíná být zle.

Historické nebo filosofické hry jsou mnohdy pro diváka těžké a náročné. Je na tom hra Česká válka stejně?

Mluvila jsem s řadou mladých kolegyň. Ony o některých věcech nevědí, ale poslouchají je se zájmem.

Myslíte si, že je hra určená studentům k ponaučení?

Myslím, že by nebylo na škodu, aby se na to podívali.

A studio Rubín, kde jste jednu dobu působila, ztvárnilo nahrávky Kristýny Kočí a Divadlo Na zábradlí přichází s Českou válkou. Sledujete v poslední době zvýšený zájem divadel o politiku?

Velice dobrá inscenace na Nové scéně Národního divadla je Když Nora opustila manžela. To je také politické divadlo, ale ukazuje situaci 30. let. Myslím, že pokud s takovým tématem někdo přijde, je potřeba, aby se za něj postavili lidé, kteří to dělají. Jenom je odehrát by nebylo úplně v pořádku. Politické divadlo ze současných situací jsou spíše náměty pro kabaret, který má v Česku velkou tradici z první republiky. Tohle si určitě kabaretní zpracování zaslouží.

Zdena Hadrbolcová (1937) vystudovala DAMU a do roku 1989 hrála v libeňském divadle (dnešní Divadlo pod Palmovkou). Současně v 70. a 80 letech spoluvytvářela Divadlo Na okraji, alternativní scénu hrající v pražském Klubu Rubín. Po listopadu 1989 byla členkou Divadla Komedie a posléze Divadla Na zábradlí, kde je dodnes. Zahrála si v řadě filmů (Už zase skáču přes kaluže, Návrat idiota) a v poslední době i v televizních seriálech (Redakce, Ulice).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zdena Hadrbolcová: Musím přiznat, že mě hra takzvaně bere!