Menu
TOPZINE.cz

Divadlo Na zábradlí bude mít premiéru na letišti

Už teď je jasné, že zcela nový projekt Nebe nepřijímá bude originální. Kromě něj se však v nadcházející sezóně Divadla Na Zábradlí můžeme těšit i na další premiéry. Všechny budou propojeny hledáním, spásou a nadějí. Divadelníci se tedy mají na co těšit!

Zkouška nové inscenace Zdroj: Divadlo Na zábradlí

Divadelní sezónu 2010/2011 čekají hned čtyři světové premiéry a k tomu jedna česká. Hlavní roli bude hrát tematika. Hledání společného tématu vzniklo z potřeby komunikace mezi jednotlivými připravovanými tituly, které se různou optikou zabývají spásou či nadějí ve smysl lidských činů a nebe jako metaforické brány morálního smyslu lidské existence.

V hlavní roli letiště

Nebe nepřijímá je zahajovacím projektem Centra současné dramatiky. Jedná se o originální koncept, který se dá v případě úspěchu rozvíjet i v dalších ročnících.

Ondřej Veselý

Tématem prvního ročníku bude rychlé životní tempo dnešního světa a konkrétní symbol tohoto životního stylu – letiště. Vznikl seriál krátkých her (délka do 15 minut) s tématem letiště, které pro Divadlo Letí napsali přední evropští dramatici.

„První projekt Centra současné dramatiky vzešel z Divadla Letí,“ řekla ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová o společném projektu Divadla Letí, Divadla Na zábradlí a Institutu umění – Divadelního ústavu.

Unikátním představením Nebe nepřijímá tak bude mít Divadlo Na zábradlí, které všechny hry uvádí v českých premiérách, podruhé premiéru mimo prostory divadla. Poprvé to bylo na Plzeňském festivalu.

„Těší mě, že vycházíme ze stereotypu. V premiérové akci na letišti tuším dobrodružství. Nikdy jsem nehrála francouzsky v gangsterce. Projektu bych dala s důvěrou podtitul: Nebe podpoří a přijme. Máme naději!“ popsala své pocity z nové hry herečka Gábina Pyšná.

Ivan Lupták

Spací vady

Nyní probíhají zkoušky ve všech prostorách divadla, protože kromě této hry se zkouší i představení Spací vady, ve kterém jsou to ženy, jež v prostoru mezi nebem a zemí musejí zrekapitulovat všechny role, které jako manželky, milenky, matky a spisovatelky ve svých životech hrály, proč a za jakou cenu.

„Projekt slouží i k tomu, aby české divadlo propagoval v zahraničí. Proto jsme do něj s Divadlem Na zábradlí šli,“ sdělila Martina Černá z Institutu umění.

Seriál krátkých her

Nebe nepřijímá je složeno z celkem pěti her od pěti různých autorů. Kromě známých tváří divadla, jako je Ladislav Hampl či Zdena Hadrbolcová, v inscenacích vystoupí i noví členové hereckého souboru: Ondřej Veselý, Ivan Lupták a Natálie Řehořová. Novou tváří se stal i David Czesany coby umělecký šéf.

Natálie Řehořová

Dvě divadla, pět autorů, čtyři režiséři a třináct herců – to vše čeká letiště co nevidět. „Projekt Nebe nepřijímá aneb Letí na letišti, je hlavně velký adrenalin,“ prohlásila dramaturgyně Marie Špalová. „Na letišti, terminálu číslo 2 bude hra doplněna o anglické titulky, které by se následně mohly přenést i do divadla,“ dodala Svobodová.

Falk Richter – Electronic Love

Osoby a obsazení
Ondřej Veselý – Tom
Natálie Řehořová – Joy

Chór: Natália Drabiščáková, Richard Fiala, Zdena Hadrbolcová, Ladislav Hampl, Igor Chmela, Tomáš Kobr, Ivan Lupták, Leoš Noha, Jiří Ornest, Gabriela Pyšná, Pavlína Štorková

Režie: David Czesany

Viliam Klimáček – Já v Praze, játra v Londýně

Osoby a obsazení
Natália Drabiščáková – Žena
Ivan Lupták – Pás
Tomáš Kobr – Tabule

Režie: Marian Amsler

David Gieselmann – Haló, what?

Osoby a obsazení
Igor Chmela – Koller
Ladislav Hampl – Gober
Leoš Noha – LabinskiMonsieur Tournérer
Gabriela Pyšná – StevardkaMadame Lourant

Režie: Thomas Zielinski

David Drábek – Chmýří

Osoby a obsazení
Pavlína Štorková – Dívka
Jiří Ornest – Muž
Richard Fiala – Mladík
Zdena Hadrbolcová – Bekyně mniška

Režie: Martina Schlegelová

Joe Penhall – Business Class

Hrají
Tomáš Kobr a Ivan Lupták

Režie: Martina Schlegelová

Světová premiéra hry Nebe nepřijímá proběhla 21. září 2010 na Letišti Praha, divadelní premiéra se pak konala 24. září 2010 na scéně Divadla Na Zábradlí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Na zábradlí bude mít premiéru na letišti