Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nejlepší filmové komedie roku 2014. Diváky bavili stařík i zbohatlík

Rok 2014 přinesl do kinosálů spoustu zábavy. Jejím největším zdrojem jsou komedie, které zároveň patří mezi divácky nejoblíbenější žánry. Které z těch letošních stály za to?

Strážci Galaxie

Marvel letos potěšil své fanoušky snímkem Jamese Gunna. V centru dění stojí Peter Quill, po němž lační nájemní zabijáci. Aby přežil, spojuje se s čtyřkou nesourodých hrdinů – mývalem Rocketem, humanoidem Grootem, zelenou Gamorou a zlověstným Draxem Ničitelem. Je jasné, že s takovým příběhem nebude nouze o akci a s takovou partičkou nebude chybět pořádná dávka zábavy.

Strážci Galaxie se před svým uvedením do kin jevili poněkud nezajímavě. Žádný hvězdný herecký ansámbl, žádní profláklí komiksoví hrdinové. A nakonec z toho vylezl ukázkový blockbuster a jeden z nejlepších filmů roku.

22 Jump Street

Nejlepší komedie letošního léta, takové označení získalo podle mnohých ohlasů pokračování snímku 21 Jump Street. Ve druhém díle se policejní dvojka ve složení Schmidt (Jonah Hill) a Jenko (Channing Tatum) vydává na univerzitu. Zde se v utajení snaží nejen vyřešit případ, ale přijít na kloub i tomu, jestli společně vůbec můžou fungovat, aniž by měli chuť se vzájemně pozabíjet.

Film je doslova přesycený odkazy na jiné snímky. Jenko například o sobě hovoří jako o ochrance Bílého domu, což naráží na Tatumův snímek Útok na Bílý dům. Další scény a repliky odkazují k Smrtonosné zbrani, Jak vycvičit draka 2 nebo Annie Hallové.

FOTO: Jonah Hill Channing Tatum 22 Jump Street

I takhle můžou vypadat poldové. Ve filmu určitě. Zdroj: Falcon

Vlk z Wall Street

Komedie, nebo drama? Od každého něco. V každém případě snímek plný zábavy a vtipných momentů. Vlk z Wall Street už ve svém názvu ukrývá hlavní postavu – Jordana Belforta, který se z tuctového finančníka vypracoval mezi nejlepšího ve svém oboru. To mu přineslo miliardy na kontě i spoustu alkoholu, drog a sexu. Takováhle zběsilá jízda ale musí bezpodmínečně jednou skončit.

Režisér Martin Scorsese ve svém nejnovějším filmu dokázal, že mu odvaha nechybí a že rozhodně nepatří do starého železa. Kupříkladu jen slovo fuck ve snímku zaznělo víc než pětsetkrát, což je zřejmě nejvíc v celé filmové historii.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Filmů natočených podle knižních předloh, obzvlášť bestsellerů, vstupuje do kin rok od roku víc. Letos patřila mezi jeden ze stěžejních právě švédská komedie podle předlohy Jonase Jonassona. Kniha vyšla ve více než čtyřiceti zemích a prodalo se jí na šest milionů výtisků. Stejnojmenný film líčí dobrodružství starce, které startuje v den jeho stých narozenin, kdy se rozhodne opustit domov důchodců, vyleze oknem a vydá se na nepředvídatelnou cestu.

Snímku se podařilo navázat na úspěch původní knihy. Ve Švédsku Stoletého staříka jen během úvodních dvou týdnů navštívilo přes milion diváků. Zařadil se tak mezi nejúspěšnější tamější filmy. Mezi ně patří i Muži, kteří nenávidí ženy, film natočený shodou okolností také podle knižní předlohy.

Grandhotel Budapešť

Wes Anderson je král v natáčení podivných a humorných filmů a letos přidal do své sbírky další kousek. Tentokrát vylíčil příběh hotelu, jemuž šéfuje legendární a stoprocentně spolehlivý pan Gustave. Běžný chod podniku ovšem naruší jedna z hostů, která Gustavovi odkáže vzácný obraz a posléze zemře. Hotelník se rázem stává nejen zbohatlíkem, ale i trnem v oku pozůstalých.

Jednou z hlavních inspirací pro filmovou podobu hotelu byl i karlovarský Grandhotel Pupp. Původně se měl v Česku film také natáčet, ale nakonec se natáčení přesunulo do Maďarska a Německa.

Divoké historky

Argentinská komedie má do těch hollywoodských daleko. Když ji navíc koprodukují bratři Almodóvarové, je jasné, že nelze čekat žádnou bezduchou řachandu. Povídkový film se skládá ze šesti divokých historek, které spojuje motiv nespravedlnosti, která vyústí ve chvíli, kdy ukřivděným hrdinům dojde poslední špetka trpělivosti. Pak začnou být opravdu divocí a chtějí se s věcmi vypořádat po svém, bez ohledu na dobré mravy.

Snímek se objevil na festivalu v Cannes jakožto nominovaný na hlavní cenu Zlatou palmu. Tu sice nezískal, ale vyvolal u diváků desetiminutový potlesk. Vřelého přijetí se černočerné komedii dostalo i u publika v Karlových Varech.

FOTO: Divoke historky

Divoké historky okouzlily Vary i Cannes. Zdroj: Aerofilms

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší filmové komedie roku 2014. Diváky bavili stařík i zbohatlík