Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: 22 Jump Street je nejlepší romantickou komedií letošního léta

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

9. 7. 2014

Před dvěma roky překvapilo filmové zpracování seriálu 21 Jump Street svým kvalitním humorem, hereckými výkony a odsýpajícím scénářem. Druhý díl je v podstatě stejný. I když ne, odmyslete si to vycpávkové v podstatě. Je naprosto stejný.

U 22 Jump Street je poměrně snadné vodítko pro to, zda máte zajít do kina, či ne. Jednoduše: líbil se vám první díl? Sedl vám styl humoru? Padla vám do oka sympatická dvojka svalnatého atleta a společensky neobratného outsidera? Pokud jste si na vše odpověděli kladně, pak se do kin dostala perfektní komedie, která vás zabaví hned na začátku léta.

Druhý díl z velké míry kopíruje svého předchůdce. Příběh je triviální – dvojice policistů v utajení tentokrát dostane úkol nastíněný už na konci 21 Jump Street: musí infiltrovat vysokou školu, kde se rozšířila nebezpečná droga. Mají najít dealera, zamezit mu v šíření drogy a ukončit smrti způsobené předávkováním.

Kopčení není na závadu

Na první pohled to vše zní nezajímavě. Proč se dívat na film, který kostrou příběhu obšlehl svého nepříliš starého předchůdce? Minimálně proto, že si to tvůrci uvědomují a kopčení upřímně přiznávají.

Jonah Hill a Channing Tatum jsou ještě drsnější než dřív. Zdroj: Falcon

Jonah Hill a Channing Tatum jsou ještě drsnější než dřív. Zdroj: Falcon

Pokud 22 Jump Street v něčem pokročil, pak je to ve stylu humoru. Stále narazíte na až debilní scény, absurdní pointy a popkulturní hlášky. Intertextovost se ale posunula do kategorie meta. Metahumor filmu zcela vládne a ne vždy je jednoduché ho odhalit.

Ledová kostka a omezený rozpočet

Například scéna, kdy šéf týmu hraný hercem/rapperem Ice Cubem ukazuje na svoji novou kancelář a přirovnává ji k ledové kostce, rozesmála jen pár recenzentů v sále. Naopak neustálé zmiňování omezeného rozpočtu policejního týmu (v narážce na omezený rozpočet filmu) je už odhalitelné pro leckoho, a tudíž není potřeba se bát, že gagy si užije jen pár vyvolených.

Na mysl se tak vkrádá podobnost s nedávnou komedií Apokalypsa v Hollywoodu, kde parta herců a současně kamarádů ztvárnila sama sebe během konce světa, zatímco se skrývá v mírně dekadentní vile Jamese Franca. Nejde jen o humor a posouvání hranice hraného filmu, ale také o jakousi upřímnost. U některých snímků se dá vycítit, že se herci necítili ve své kůži – ať zde hráli jen kvůli penězům (jak například v nedávné době přiznal Matthew McConaughey o romantických komediích), nebo jim bylo natáčení vysloveně nepříjemné (Isabella Rossellini v Modrém sametu).

Zato Channing Tatum a Jonah Hill, představitelé policejního dua na vysoké škole, ztvárnili role svých snů. Žádné natáčení filmu není absolutní zábava – stále je to pro herce práce. Ale v případě 22 Jump Street lze cítit, že to byla nadmíru příjemná práce.

Snad jediné, čím snímek trpí, je podobně jako v prvním díle gradace. Nejlepší vtipy totiž přijdou dávno před koncem, a tak graf kadence humoru začne postupně klesat. Což je škoda, protože ve výsledku tak působí dvouhodinový film zbytečně dlouze, ačkoliv se vysloveně nudit nebudete.

Tvůrci Phil Lord a Chris Miller (LEGO příběh nebo Zataženo, občas trakaře) tak natočili přesně to, co od nich filmoví fanoušci očekávali. Kvalitní komedii, která vyplní jeden letní večer, aniž byste si museli donutit vypnout mozek. Platí snad jediné, tak trochu předvídatelné pravidlo: čím víc vás do kina zajde, tím lépe.

Verdikt:

Režiséři Lord a Miller natočili zřejmě nejlepší romantickou (bez nadsázky) komedii letošního léta. Duo policistů/partnerů sice řeší téměř identický případ jako před lety, ale nijak to nevadí a naopak – z tohoto faktu se dají těžit další a další gagy. Humor sice může být pro někoho těžko stravitelný, pokud nepřistoupí na hru s překračováním hranic filmové fikce, ale k čemu by byla další tovární komedie podle šablony?

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: 22 Jump Street je nejlepší romantickou komedií letošního léta