Menu
TOPZINE.cz
Zajímavosti ze světa filmu

Našli jsme 7 nejlepších filmů z blázince. S DiCapriem i Angelinou Jolie

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

5. 10. 2018

Snímků z prostředí blázince nevzniká mnoho. Pokud už ale někdo takový natočí, stojí zpravidla za to. TOPZINE.cz přináší 7 nejlepších filmů odehrávajících se v psychiatrických ústavech.

Filmaři rádi vyhledávají k natáčení prostředí s napjatou atmosférou. Blázince, nebo chcete-li psychiatrické léčebny, tento požadavek rozhodně splňují. Hlavní postavy filmů zde žijí, pracují, ale taky odsud odcházejí, respektive utíkají. Čeká je ale venku skutečně lepší život?

7. Svěrací kazajka

Hlavního hrdinu filmu v podání Adriena Brodyho nespravedlivě obviní z vraždy a pošlou do péče psychiatrů. V místní márnici ho pravidelně svázaného do svěrací kazajky zavírají do boxu, v němž prožívá takové utrpení, že jeho mysl raději cestuje do minulosti i budoucnosti, a začíná tak vytvářet zajímavou skládačku.

Adrien Brody: Nezkrotný mladík, který dokázal zkrotit svůj talent

Ve filmu z roku 2005 se vedle Brodyho objevila také Keira Knightley. Zajímavostí je, že Adrien Brody se nechával zavírat do boxu i mimo natáčení, aby chování jeho postavy působilo věrohodně.

6. Requiem pro panenku

Marika je teprve čtrnáctiletá dívka, která se administrativní chybou dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně postižené. Tam se lidského zacházení rozhodně nedočká. Vychovatelky vedou léčebnu velmi svérázným způsobem a vzepřít se jim se rozhodně nevyplácí.

FOTO: Requiem pro panenku

Johanka z Arku hadr. Zdroj: distributor filmu

Hlavní roli ve filmu z roku 1992 ztvárnila Aňa Geislerová, která už v pouhých šestnácti letech prokázala herecký talent. Roli přitom získala náhodou, na konkurz šla pouze jako doprovod. V dramatu jí sekunduje neméně skvělá Barbora Hrzánová.

5. Drž hubu!

Ve francouzské komedii z roku 2003 se prostředí blázince sice vyskytuje pouze několik minut, přesto film nemůžeme v našem žebříčku vynechat.

Zloděj Ruby (Jean Reno) a prosťáček Quentin (Gérard Depardieu) se dostávají ve vězení do stejné cely. Quentin si svého společníka rychle oblíbí, byť ze strany druhé se o velkých sympatiích mluvit nedá. Ruby ve snaze utéct předstírá nepříčetnost, a dostává se do léčebny, kam ho Quentin oddaně následuje. Nakonec se Quentinovi podaří zajistit společný útěk, po němž považuje sebe a Rubyho definitivně za tým. A začíná jízda, která vám pořádně polechtá bránici.

Jean Reno: Frňák, který se proslavil

4. Narušení

Sedmnáctiletá Susanna (Winona Ryder) je ve svém životě zmatená a nejistá. Po návštěvě u psychiatra je u ní navíc odhalena porucha osobnosti, a ona je tak umístěna do psychiatrické léčebny. Ústav je světem sám pro sebe a Susanna zde navzdory očekáváním potkává mnoho přátel v čele s charismatickou Lisou (Angelina Jolie).

Angelina ve snaze zahrát svou postavu co nejpřesvědčivěji během natáčení filmu s Winonou Ryder vůbec nemluvila. A vyplatilo se, Jolie za svůj výkon v dramatu z roku 1999 získala Zlatý glóbus i Oscara.

3. Svět podle Prota

Prot (Kevin Spacey) je pacientem psychiatrické léčebny, který tvrdí, že pochází ze vzdálené planety. Marc Powell (Jeff Bridges) je psychiatr, který se snaží Protovi pomoci. Jenže na základě podivných projevů svého pacienta začíná brzy o svých vlastních výkladech jeho chování pochybovat.

Pro postavu Prota je typické neustále nošení slunečních brýlí. Ty měl Spacey na natáčení sci-fi dramatu z roku 2001 půjčené od frontmana kapely U2 Bono Voxe a následně mu je musel vrátit.

Jeff Bridges: Hercem už od plenek

2. Prokletý ostrov

Mysteriózní thriller z roku 2010 byl v pořadí již čtvrtou spoluprací dvojice Martin Scorsese a Leonardo DiCaprio. Vůbec k ní ale nemuselo dojít, jedním ze zvažovaných režisérů byl také mistr thrilleru David Fincher. Nakonec ale dostal přednost zkušenější z režisérů.

Na začátku příběhu cestují detektivové Teddy (Di Caprio) a Chuck (Mark Ruffalo) na ostrov, kde sídlí vězeňský psychiatrický ústav, aby vypátrali šílenou vražedkyni, která zmizela ze své cely. Nebo je to všechno vlastně úplně jinak?

1. Přelet nad kukaččím hnízdem

Do zaběhnuté psychiatrické léčebny přichází na soudem nařízenou léčbu Randall Patrick McMurphy (Jack Nicholson). Energický McMurphy se snaží ostatní pacienty probudit k životu, s čímž však nesouhlasí vrchní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) a proti novému pacientovi bojuje všemi možnými prostředky. Ani on se ale nevzdává.

Film Miloše Formana z roku 1975 působí velice realisticky. Komparz totiž tvořili skuteční pacienti a jednoho z nich měl také každý z herců přiděleného. Úkolem herce bylo sledovat pacientova gesta a následně je imitovat. Netradiční metody rozhodně měly svůj smysl, drama získalo pětici Oscarů, o řadě dalších ocenění nemluvě.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Našli jsme 7 nejlepších filmů z blázince. S DiCapriem i Angelinou Jolie