Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jean Reno: Frňák, který se proslavil

Poznávací znamení – nos. Přesně to je nejspíš pro většinu lidí Jean Reno. Skvělý herec s už ne tak úžasným nosem, který se přes svůj nedostatek ale dokázal úžasně povznést. Herecká třída. To je Jean Reno, když se podíváte pořádně.

Vlastním jménem už ne tak jednoduše don Juan Moreno y Herrera Jiménez nebo také don Juan Moreno y Jederique Jiménez. Nesnažte se to moc luštit, ani mně se to nepovedlo. Budeme mu zkrátka říkat postaru. Jean Reno je francouzský herec, který má ovšem španělský původ (odtud to jméno). Jeho rodiče byli andaluzští Španělé, kteří emigrovali do Maroka před fašistickým režimem diktátora Franca. A tak se 30. července 1948 narodil v marocké Casablance. Možná už tím mu byla předurčena velká herecká kariéra.

Jean Reno v Casablance?

Herectví ho začalo zajímat už když mu bylo 12 let. Studoval na konzervatoři v Casablance, ale ukázalo se, že to není to pravé ořechové.

>>> Recenzi jeho nejnovějšího filmu (gangsterského dramatu) 22 výstřelů si můžete přečíst zde. <<<

Reno přijel do Francie ve svých 17 letech nastoupit do vojenské služby. Po vojně se usadil v Paříži. Tady se také konečně, jako dvaadvacetiletý mladík, začal věnovat herectví. Studoval na Státní konzervatoři dramatického umění a od roku 1974 začal účinkovat v divadle a vystupovat na prknech, co znamenají svět. Stal se totiž členem divadla Andréase Voutsinase. Zde se seznámil s režisérem Didierem Flamandem, pod kterým konečně začal hrát divadlo a který ho obsadil i do svého krátkého černobílého filmu. Film Šroub z roku 1993 má úspěch a je nominován na Oscara.

Ale abych nepředbíhala. Jean Reno hrál ve filmech již od roku 1979. Pořád se nějak nic nedělo a všechno šlo pomalu. Větší úspěch zaznamenal až od doby, kdy ho objevil Luc Besson ve svém filmu Poslední boj v roce 1982. Potom nastal zlom.

V roce 1988 přichází Magická hlubina, která měla výborné ohlasy u diváků. Dalším známým filmem je Brutální Nikita, kde si Reno zahrál agenta tajné policie běsnícího po krvi. Tím se asi trošku zapsal do povědomí diváků jako představitel drsnějších postav, do kterých je i později obsazován.

Ne nutně jen drsňák s vážnou tváří

Jean ale nehrál jen ve vážných filmech. Můžu uvést nejeden příklad. V akční drama-komedii Wasabi sice hraje rádoby drsného policistu, ale snímek to je i veselý. Jedná se o francouzskou komedii se spoustou akčních scén, natáčenou v japonském prostředí. Pikantní třešinkou je i to, že Reno ve filmu po nějakých osmnácti letech zjistí, že má dceru a k tomu na účtu několik milionů dolarů. Kde se tam vzaly a co s tím, jak se postarat o dítě a nenechat se zabít? Na to má právě přijít.

Jiná komediální role se nám nabízí třeba ve filmu Růžový panter, kde si hned ve dvou dílech zahrál opět policajta. Asi mu to vážně sedí.

Jean Reno v akční komedii Wasabi

Jean Reno v akční komedii Wasabi

Z poslední doby si ho můžeme pamatovat například ze Šifry mistra Leonarda, kde si zahrál (jak jinak) policistu. Tentokrát se vtělil do policejního kapitána Bezu Fasche vyšetřujícího vraždu hlavního správce Louvru. Předlohou pro film byla, jak jistě každý ví, stejnojmenná kniha Dana Browna.

Reno si stříhnul za svoji hereckou kariéru spoustu rolí a vypsat je tady by dalo vážně spoustu práce. Pro ilustraci bych uvedla alespoň filmy jako jsou velice známí Návštěvníci, Leon, Mission: Impossible, Francouzský polibek, Purpurové řeky, Drž hubu! a samozřejmě spousta dalších. Za své výkony byl celkem třikrát nominován na Oscara, a to za výkony v Magické hlubině, Leonovi a Návštěvnících. V roce 2000 získal Evropskou filmovou cenu za evropský přínos světové kinematografii.

Nově jako mafián s 22 ranami

Ve čtvrtek 9. září má v českých kinech premiéru thriller 22 výstřelů s Renem v hlavní roli. Zahrál si zde bývalého mafiána, kterého se pokusí nepřátelé zabít (jak jinak než 22 výstřely) a on to přežije. Rozhodne se pomstít za každou cenu. Co se týče příštího roku, Jean se chystá hned na dva filmy – na drama Margaret a Fantomase.

V jednom ze svých posledních filmů Trable v ráji

V osobním životě se pro něj stal šťastným dnem 29. červenec 2006. Tehdy si totiž na radnici v jihofrancouzském Baux-de-Provence řekl své ano s modelkou a herečkou Zofií Boruckou (35 let). Předtím se oženil už dvakrát a z každého manželství má dvě děti. S první ženou má dceru (32) a syna (30). S druhou manželkou, modelkou Nathalií Dyszkiewiczovou, má taktéž syna a dceru, kterým je 12 a 14 let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jean Reno: Frňák, který se proslavil