Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Irské filmy jsou o lásce i cynických sprosťárnách. Mrkněte na nejlepší

Redakce

Redakce

30. 1. 2012

Dnes, tedy 30. ledna, je to 40 let od Krvavé neděle, tragické události, jež zasáhla nejen Irsko. Zavzpomínejme tak na to nejlepší, co z filmového Irska pochází.

Kdyby měl být zvolen irský národní režisér, pravděpodobně by nominace ze všech stran padly na hlavu držitele šesti Oscarů Jima Sheridana. Hned svým prvním snímkem Moje levá noha (1989), dojemným příběhem o muži, který po mozkové obrně dokáže ovládat pouze svou levou nohu, získal Oscara za scénář a za režii.

Nečistý Ir s velkým I

Ač tělem Daniela Day-Lewise, představitele hlavní role, neproudí krev tak čistě irská, stal se díky Sheridanovi pro filmový svět prototypem irských postav.

Spolu se podíleli i na dvou filmech, jejichž ústředním motivem je nejkontroverznější irské téma – IRA (Irská republikánská armáda).

Ve filmu Ve jménu otce (1993), který je natočený podle skutečné události a jenž si vysloužil velmi kladnou kritiku, si Day-Lewis zahrál jednoho z mladíků neprávem odsouzených za bombový atentát v anglickém městě Guildford.

I další jejich společný snímek nazvaný Boxer (1997) má společné jmenovatele – vězení a IRA. Tentokrát se však právem odsouzený boxer a dobrovolník IRA vrací po čtrnácti letech z vězení, aby začal nový život. Stíny minulosti jsou však nelítostné a dokáží člověka doprovázet až do smrtelné postele.

Sunday Bloody Sunday

Lekce historie, kde je člověk bombardován smrští jmen a dat, nejsou tak populární, jak si leckterý dějepisář namlouvá. O něčem jiném je napínavě převyprávěný skutečný příběh, zprostředkovaná osobní zkušenost.

Jelikož hlavním motivem tohoto článku je blížící se čtyřicáté výročí smutné události, která se do dějin zapsala jako Krvavá neděle, nesmíme opomenout stejnojmenný film režiséra Paula Greengrasse (Bournův mýtus, Bournovo ultimátum).

Krvavá neděle je vyprávěna z pohledu Ivana Coopera (James Nesbitt), organizátora pochodu Severoirské asociace pro občanská práva, při kterém rukou britské armády zemřelo čtrnáct protestujících. Autenticita snímku je podpořena nestabilní kamerou, díky jejímuž třesu působí snímek jako válečná reportáž.

Irský humor

Pro odlehčení však nesmíme zapomenout ani na irský humor. Leč často cynický, má v sobě jisté neodolatelné kouzlo, o kterém se můžete přesvědčit třeba v aktuálním snímku Pomáhat a chránit (2011) o nekonformním irském maloměstském poldovi (Brendan Gleeson).

Čtěte také: Režisér filmu V Bruggách natáčí s Farrellem. Další sprostou komedii

Jeho přístup a metody jsou přinejmenším podivné, o čemž se přesvědčí Don Cheadle coby agent FBI vyšetřující obchod s kokainem. Film má na svědomí John Michael McDonagh, bratr významného irského dramatika a režiséra Martina McDonagha (V Bruggách).

Další úsměvný příběh, který se navíc zakládá na skutečné události, se jmenuje Killing Bono (2011). Jak už název napovídá, točí se okolo světoznámé kapely U2. Ta tu ale není ústřední partičkou. Jsou jí jejich o něco méně úspěšní spolužáci ze střední, kteří taktéž toužili dobýt špičku hitparády. V jedné z hlavních rolí můžete vidět například Roberta Sheehana, kterého můžete znát jako úchylného delikventa Nathana ze seriálu Misfits.

Trocha ostrovní romatiky

Kdo i po mediální sprše okolo romantického filmu Once (2006), který byl před pár lety milionkrát skloňován kvůli obsazení Češky Markéty Irglové, tento počin přeci jen ještě neviděl, může si Irsko zprostředkovat pomocí něj.

Není to kdejaká americká sladká naivita, ale docela reálný příběh dvou obyčejných lidí milujících hudbu stejně jako jeden druhého. Kdo tedy nechce brečet nad mrtvolami, může si pobrečet milým dojetím.

Krev, pot a slzy

V souvislosti s Irskem je třeba také vzpomenout na potomky irských imigrantů, především na ty z USA, kde koluje irská krev v několikanásobně delší spleti žil než v samotném Irsku. V amerických filmech jsou často prezentováni jako tvrdě pracující a drsní chlapi, mnohdy také ve spojitosti s podsvětím.

Namátkou zmiňme film Gangy New Yorku odehrávající se v druhé polovině devatenáctého století, kde si gangstera zahrál opět Day-Lewis nebo třeba Leonardo DiCaprio.

Chcete-li něco čerstvějšího, zkuste třeba Sejmout zabijáka (tedy film, ne to doslova udělat), taktéž s irským tvrďákem v nesnázích (Ray Stevenson). Ve vedlejších rolích můžete vidět například Vala Kilmera jako poldu nebo Christophera Walkena jako židovského lichváře.

V roce 2012 se pak můžete těšit na další roli Brada Pitta v podobně naladěném filmu Cogan’s Trade.

O jednom skutečném a slavném Iroameričanovi vypráví také počin Fighter, který je o boxeru Mickym Wardovi (Mark Wahlberg), jeho životě a rodinných vztazích. Mickyho nevlastní bratr Dicky Eklund (Christian Bale) svoji boxerskou kariéru vyměnil za život pod vlivem drog. Snímek byl jedním z těch vůbec nejúspěšnějších za rok 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Irské filmy jsou o lásce i cynických sprosťárnách. Mrkněte na nejlepší