Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Misfits: Obyčejní hrdinové v neobyčejném seriále

Redakce

Redakce

23. 7. 2010

Zaujali vás Hrdinové, ale byli jste zároveň zklamáni představivostí scenáristů, kteří nevěděli, jak dál?  Tak to určitě nepohrdnete bandou neposedných děcek, které při vykonávání veřejně prospěšných prací zasáhne ošklivá bouřka.

Hrdinové seriálu Misfits Zdroj: E4.com

Banda adolescentů se kvůli svým přestupkům ocitne v mnohem prekérnější situaci, než by si kdy mohla myslet. Všichni jsou problémoví a nepotřebují od nikoho poradit. Svým přístupem dávají ostatním řádně najevo, že je nezajímá, co si o nich myslí, protože oni jsou pány svého osudu.

Asi si říkáte, že je to opravdu pěkný kýč. Mýlíte se. Téma je sice na tisíckrát přežvýkané a použité – ať už v knižní podobě nebo filmovém zpracování – ale jde hlavně o styl, kterým je celý seriál Misfits natočen.

À la bouřka století

Po nečekané bouřce postupně začnou přicházet na to, že asi něco není v pořádku, protože mezi běžné lidské dovednosti se určitě nepočítá čtení myšlenek nebo schopnost změnit budoucnost. Zjistí, že nejsou jediní, kteří se po bouřce změnili. Důkazem je jejich vedoucí. Chytne ho rapl a chce je všechny zabít.

Zvrtne se to ještě víc. V sebeobraně ho totiž partička zabije a jeho zmizením na sebe upoutá ještě větší pozornost. Objevují se lidé, kteří nevěří, že se vypařil. Ve skříňkách naše hlavní čtyřka najde dopisy ve stylu vím, co jsi udělal minulé léto. Samozřejmě znervózní a začínají dělat chyby. Musejí spolu sdílet jedno velké tajemství, díky němuž se začnou lépe poznávat. Zároveň pochopíme jejich problémy, kvůli kterým se dostali na okraj společnosti.

Hlavní hrdinové

Obsadit neokoukané tváře je celkem risk. Hlavně pro producenty. Netuší, zda si diváci hlavní postavy oblíbí. Musí vybírat pečlivě, aby zjistili, jestli jim daná role sedne a jak se s ní herci vypořádají.

Curtis s Nathanem řeší Curtisovy přítelkyně Zdroj: E4.com

V tomhle bodě určitě nešlápli vedle. Hlavní protagonisté se s nalinkovanými postavami velmi dobře sžili. Zaručuji vám, že na ně po zhlédnutí posledního dílu jen tak nezapomenete. Perfektní přehlídka naprosto protichůdných charakterů, jejich vývoj a občas společná souhra vyrazí jednoznačně dech kdekomu.

Protiklady v mnoha provedeních

Jednou z nejvýraznějších postav je Kelly se svým brilantním akcentem; doporučuji koukat v originále. Už od pohledu je to holka od rány (bez make–upu připomíná Annu Polívkovou), výbušná, ale zároveň citlivá. Možná proto se může chlubit tím, že nevědomky každému vleze do hlavy. Slyší cizí myšlenky.

Znáte takové ty typy, které vás dovedou vytočit, jen se na ně podíváte? Tak přesně tou vlastností se může ohánět Nathan, neurvalec, který po celých 45 minut zařizuje zábavu. Jeho hlášky a ostrý humor nesednou kdekomu. Je nesnesitelný a neustále se pokouší přijít na svou nadpřirozenou schopnost. Poštěstí se mu až v posledním díle.

Curtis. Vysoký atlet, který vyhrál každý běžecký závod. Celkem vzorňák. Tím, že mění minulost, přítomnost i budoucnost, se dozvíme zajímavé věci nejen o něm, ale i o jeho spolupykatelích.

Alisha je manipulativní typ Zdroj: E4.com

Tak trochu rozmazlená a krásná míšenka Alisha může pomocí dotyku manipulovat kýmkoli. Chlapy i ženy z ní naprosto šílí, stačí se jí jen dotknout.

A úplně poslední (dalo by se říct looser) z party je Simon. Rád si na mobil nahrává videa a většinou si ho nikdo nepamatuje. Asi proto je někdy neviditelný.

Ti druzí se super schopnostmi

Správně, jsou tu i jiní, kteří dostali nadpřirozené schopnosti a celkem jim to znepříjemnilo život. Záporáci hlavním hrdinům znenadání zkříží cestu a hned je o zábavu postaráno. Hlavně poslední díl první řady má náramnou zápletku a nechává si zadní vrátka na pokračování.

Moc se mi líbí syrovost, ve které se celý seriál Misfits nese. Nehrozí žádné přestylizované prvky. Jestliže jste viděli aspoň jednu řadu Hrdinů, určitě si vybavíte, že vám nejednou problesklo hlavou, že je příběh nebo chování hlavních protagonistů někdy až moc strojené. Tady to neplatí. Misfits mají zatím první řadu a přiznejme si, že jsou strhující. Žádné happy-endy nečekejte. Co se může pokazit, pokazí se. A pozor! Slabší nátury nebudou spokojeny s peprným humorem a výbušnými charaktery. Příznivci ostřejšího humoru u Misfits pravděpodobně stráví několik hodin, protože se budou královsky bavit.

Simon se konečně projevil svým nesouhlasem Zdroj: E4.com

Chystá se i druhá řada (listopad) a můžeme se jenom modlit, aby z ní nevzešel klišojdní brak. Druhá série se by se měla zabývat záhadným týpkem, který se objevil zčistajasna v posledním díle. Bude fungovat jako nějaký anděl strážný? Nebo zodpoví všechny otázky, na které se báli pomyslet? Můžeme se těšit i na rozvíjení Nathanových schopnosti? Uvidíme, jak si s tím scenáristé poradí. A upřímně doufám, že to nezmrví.

Žádná sci-fi klasika, obyčejný život

Co britskému seriálu Misfits nechybí? Spád. Situace přicházejí a řeší je každý podle svého. Vysmívají se stereotypu a lidské blbosti (tak co, zabili jsme člověka, to je toho, zakopeme ho a nebudeme se o tom dál bavit, to je přece normálka). I přes na nervy lezoucího Nathana si uvědomíte, že Misfits je postaven na obyčejném životě, ve kterém se zázraky nedějí; až na výjimky. Seriál si na nic nehraje a hlavně se vůbec s ničím nepáře.

Misfits mě zcela vytrhl ze stereotypu hrdinů, co musí zachránit svět. Herecké výkony jsou jediným slovem super, humor naprosto geniální. Někdy přemýšlíte, jestli to opravdu bylo ve scénáři, nebo si repliku herci z fleku vymysleli na place. Obraz Anglie není chmurný a plný mlhy jako z knížek Charlese Dickense. Pár nesrovnalostí se změnou minulosti zaznamenáte, ale je to celkem jedno, protože vás při dalším záběru chytnou záchvaty smíchu. Hodně povedenou složkou filmu je hudba, se kterou si nejvíc vyhráli v posledním díle.

Nathan se pokouší dostat své přátele zpět, Zdroj: E4.com

Misfits je po dlouhé době seriál z obyčejného prostředí s hrdiny v netradičním slova smyslu, který se nebojím označit za osvěžující.

Název seriálu: Misfits (Misfits)
Délka: jedna série (šest epizod po 45 minutách)
Tvůrci seriálu: Tom Green, Tom Harper, China Moo-Young, Howard Overman, Adam Browne, Kate Crowe, Murray Ferguson, Petra Fried, Vince Pope
Kanál originálního vysílání: Channel 4
Kanál vysílání u nás: –
Hrají: Robert Sheehan, Antonia Thomas, Lauren Socha, Iwan Thein, Nathan Stewart-Jarrett, Alex Reid, Michael Obiora

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Misfits: Obyčejní hrdinové v neobyčejném seriále