Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Hobit zlomil prosincové rekordy v tržbách, ostatní zůstali ve stínu

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

17. 12. 2012

Masivní reklamní kampaň a obrovská základna fanoušků opět zafungovaly. Hobit trhal v amerických kinech prosincové rekordy v tržbách a daleko za sebou nechal jak životopisného Lincolna, tak agenta Jamese Bonda. Jak si vedly ostatní snímky?

OBR: Hobit: Neočekávaná cesta

Miláška mu ukradli, jako náhradu nechali v kině hromadu dolarů. Zdroj: Warner

První příčka úvodního dílu ze zamýšlené trilogie Hobit se dala očekávat, i přesto však nový snímek režiséra Petera Jacksona dokázal překvapit. Za uplynulý víkend si na své konto připsal téměř 85 milionů dolarů a ustanovil tak nový rekord v prosincových tržbách. Ten dosud držel opus Já, legenda z roku 2007.

Hobit exceloval i v porovnání se svými staršími bratříčky ze série Pán prstenů. Jejich tržby se za první víkend v kinech pohybovaly v rozmezí 47 až 72 milionů. Na jejich obranu je však nutno podotknout, že do distribuce vstupovaly s výrazně menším zastoupením kin a v boji o dolary neměly k ruce výpomoc v podobě 3D a dvojbloku dalších technologických udělátek (více o Hobitovi ve 48fps a Dolby Atmos si můžete přečíst zde).

Přečtěte si také o minulém týdnu: Twilightu došla krev, tržby kin v USA ovládl Skyfall a Legendární parta

O mnoho desítek milionů níže se na druhé příčce umístil animák Legendární parta. S propadem těsně pod hranicí 30 procent utržil 7,4 milionu dolarů a celkově tak překročil hranici 70 milionů. Nebýt vysokých zahraničních tržeb, sympatické pokoukání z producentské dílny Guillerma del Tora by skončilo ve vodách komerčního zklamání.

video
play-sharp-fill

Bronzovou příčku opanuje životopisný Lincoln. Zanedbatelné propady mu vynesly solidních 7,2 milionu a jen z amerických kin si tak celkově odnesl 107 milionů. Zákulisní drby, které Lincolna pasují do jednoho z favoritů na letošním předávání Oscarů, dobrým tržbám jistě napomáhají.

Před silou Stevena Spielberga se musel sklonit i agent James Bond se svým Skyfallem. Ten si do kasičky přisypal dalších 7 milionů, celkově však nemusí smutnit, přece jen si z kin celkově odnesl stejnou částku jako poslední díl Twilight ságy. Do žebříčku tržeb se prodral také další oscarový kandidát Silver Linings Playbook, který se pomalu, ale jistě dostává do kladných čísel.

Na kompletní žebříček tržeb se můžete podívat níže.

[table id=151 /]

Příští týden do zámořských kin vstoupí jak 3D verze Příšerek s.r.o., tak akční pecka Jack Reacher. O dolary se bude také bít ambiciózní thriller Zero Dark Thirty oscarové režisérky Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hobit zlomil prosincové rekordy v tržbách, ostatní zůstali ve stínu