Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Herečky nominované na Oscara 2012 mají jasnou vítězku. Meryl Streep válí

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

23. 2. 2012

Nominace na Oscary 2012 byly zveřejněny již před několika týdny, o vítězích se rozhodne již tuto neděli. Mezi herečkami je jasnou favoritkou Meryl Streep, TOPZINE.cz se ale zaměřil na celou pětici nominovaných.

FOTO: Meryl Streep - Iron Lady

Meryl Streep má největší šance na vítězství, Zdroj: distributor filmu

Nominované herečky na letošního Oscara toho nemají moc společného. Nejmladší z nich je 26 let, nejstarší 64. Jedna z nich je letos na Cenu Akademie nominována poprvé, jiná má oscarových nominací na kontě skoro dvě desítky. Která z nich nakonec vytoužené ocenění získá, to se dozvíme v noci z 26. na 27. února, kdy proběhne slavnostní předávací ceremoniál.

Glenn Close

Obličej americké herečky mají mnozí spojený s rolí Cruelly De Vil z rodinného filmu 101 dalmatinů. Čtyřiašedesátiletá Glenn Close má za sebou ale mnohem kvalitnější a úspěšnější počiny. V minulosti byla už pětkrát nominovaná na hereckého Oscara v hlavní i vedlejší roli, a to za filmy Svět podle Garpa, Velké rozčarování, Přirozený talent, Osudová přitažlivost a Nebezpečné známosti.

Podívejte se na další oscarové nominace a naše tipy na vítěze

Letos herečka získala díky svému výkonu v dramatu Albert Nobbs šestou oscarovou nominaci. Ve snímku ztvárnila ženu, která se před irskou společností 19. století vydává za muže. Role Alberta Nobbse je pro Glenn Close pravděpodobně nejúspěšnější rolí kariéry, na Oscara to ale bohužel opět stačit nebude.

Viola Davis

Šestačtyřicetiletá Viola Davis je poměrně nedoceněnou herečkou. Nemá za sebou žádné výrazné role, za což však rozhodně nemůže nedostatek talentu. Koneckonců Davis byla v roce 2008 nominována na Oscara za film Pochyby, kde se objevila pouze na jedenáct minut. I tak to na nominaci stačilo.

[youtube_660]WbuKgzgeUIU[/youtube_660]

Pro nominaci v roce letošním předvedla herečka mnohem více, v dramatu Černobílý svět podala jako služebná odhodlaná bojovat za svá práva strhující výkon, který by si rozhodně zasloužil být oceněn. Bohužel pro Violu Davis je jednou z jejích soupeřek Meryl Streep – hvězda, kterou akademici milují. Herečka tmavé pleti se tak bude muset spokojit pouze s méně známými cenami. Všechny jejich slavné sestry a bratříčky totiž letos sbírá právě Streep.

Rooney Mara

Nejmladší a nejméně zkušená herečka ze všech nominovaných, to je Rooney Mara, sestra slavnější Kate Mara. Až donedávna měla za sebou jen pár nevýrazných rolí, jimž kralovalo pár minut v The Social Network. Pak se ale David Fincher rozhodl obsadit ji jako podivnou hackerku Lisbeth do svého nového filmu Muži, kteří nenávidí ženy.

Rooney Mara dostala díky skvěle napsané postavě prostor, o jakém se jí ani nesnilo, a přestože se názory kritiků různí, hereččina první oscarová nominace potvrzuje, že Mara dala do role vše a zahrála ji na výbornou. Výkon by jí mohl dopomoci k dalším zajímavým rolím a časem třeba i k sošce Oscara. Letos se jí totiž rozhodně nedočká.

Meryl Streep

Zato zkušená Meryl Streep získá Oscara pro rok 2012 téměř jistě. Stejně jako se v loňském roce počítalo s vítězstvím Natalie Portman, letos se počítá s Meryl. Dvaašedesátiletá herečka si tak za ztvárnění Margaret Thatcherové v Železné lady se vší pravděpodobností přidá do sbírky již třetí zlatou sošku. A nominací má na kontě již neskutečných sedmnáct, což z ní činí rekordmanku v počtu hereckých nominací.

[youtube_660]yDiCFY2zsfc[/youtube_660]

Oscary obdržela Meryl Streep v roce 1980 za Kramerová versus Kramer a v roce 1983 za drama Sofiina volba. Nutno uznat, že od té doby předvedla spoustu dalších skvělých výkonů, a tak si i svého letošního (byť pro akademiky možná spíše souhrnného) Oscara zaslouží.

Michelle Williams

Jméno Michelle Williams se mezi oscarovými nominacemi objevuje čím dál častěji. Nominace za roli Marilyn Monroe ve filmu Můj týden s Marilyn je už hereččinou třetí, předchozí dvě získala za Zkrocenou horu a Blue Valentine.

Jednatřicetiletá Williams má však na letošním oscarovém klání příliš kvalitní konkurenci, a tak si i ona bude na svého Oscara muset počkat. Vzhledem k jejím hereckým schopnostem má rozhodně slušnou šanci, že se nejslavnějšího ocenění jednoho dne dočká.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Herečky nominované na Oscara 2012 mají jasnou vítězku. Meryl Streep válí