Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Herci nominovaní na Oscara. Dočká se DiCaprio své první sošky?

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

23. 2. 2014

Něco málo přes týden zbývá do slavnostního předávání Oscarů pro rok 2014. Kategorie nejlepší herec v hlavní roli je nabitá zkušenými herci, kteří předvedli skvělé výkony. Vyhrát ale může jen jeden.

FOTO: Oscar - soška filmových cen

Který herec si letos odnese cenného Oscara? Zdroj: oscars.org

Christian Bale

Herecká kariéra Christiana Balea začala už v jeho třinácti letech. Uspěl totiž v konkurzu na snímek Stevena Spielberga Říše slunce, a to v konkurenci skoro čtyř tisíc kandidátů. V dalších letech sbíral herec britského původu zkušenosti třeba ve filmech Americké psycho nebo Equilibrium. Zlomovou rolí byl pro Balea Batman v trilogii Christophera Nolana.

Čtyřicetiletý herec nemá problém kvůli rolím výrazně měnit svou hmotnost. Před filmem Mechanik zhubl kolem třiceti kilo a propracoval se k velmi vychrtlé postavě. Kvůli Batmanovi musel později naopak nabrat velké množství svalové hmoty. Role podvodníka ve Špinavém triku znamenala zase skoro dvacetikilový nárůst. Snaha ale přinesla své ovoce a Bale za výkon získal už svou druhou oscarovou nominaci. Tu první, za film Fighter, se mu podařilo proměnit. Stane se tak i tentokrát?

FOTO: Christian Bale

Kvůli snímku Špinavý trik se Bale proměnil v obtloustlého páprdu. Zdroj: Falcon

Bruce Dern

Ve věku sedmasedmdesáti let je letos tento chicagský rodák výrazně nejstarším nominovaným hercem. Počátky Dernovy kariéry sahají až do šedesátých let. Zprvu hrál pouze vedlejší role v Hitchcockových filmech, později se ale propracoval k zajímavějším příležitostem. Ve Velkém Gatsbym s Robertem Redfordem v hlavní roli ztvárnil milionáře Toma Buchanana, manžela Gatsbyho milované Daisy. Čtyři roky poté zaujal ve snímku Návrat domů rolí vojáka bojující ve válce ve Vietnamu, která mu přinesla první oscarovou nominaci.

Druhá šance na oscarovou sošku přišla až o pětatřicet let později díky černobílému filmu Nebraska. Hořká komedie, nebo chcete-li drama Alexandera Paynea vypráví o nelehkosti stáří, kterou demonstruje právě na postavě, již ztvárnil Bruce Dern. Herec byl za svůj výkon oceněn na festivalu v Cannes Zlatou palmou pro nejlepšího herce.

FOTO: Bruce Dern

Do role Woodyho byl před Dernem zvažován mimo jiné jeho blízký přítel Jack Nicholson. Zdroj: Paramount

Leonardo DiCaprio

Přes dětské reklamy, seriály a béčkové filmy až na vrchol. Tak by se daly stručně popsat DiCapriovy kroky ve světě filmu. Jeho prvním významným snímkem byl Co žere Gilberta Grapea, kde navzdory svému věku (nebylo mu ani dvacet let) velice věrohodně ztvárnil mentálně postiženého chlapce. O čtyři roky později už stál s Kate Winslet na přídi Titanicu a získával si fanynky po celém světě. Právě tato role DiCapria definitivně vystřelila na hollywoodský vrchol, kde se hřeje dodnes.

Leonardo DiCaprio často spolupracuje s režisérem Martinem Scorsesem. Společně natočili už pět filmů, přičemž nejnovější Vlk z Wall Street přinesl devětatřicetiletému herci zatím poslední oscarovou nominaci. V oblasti filmových cen je Leonardo DiCaprio obecně úspěšným sběratelem nominací. Na Zlatý glóbus byl nominován hned desetkrát, na Oscara čtyřikrát. Zatímco cenu zahraničních novinářů už dvakrát získal, akademici mu zatím největší filmové ocenění neudělili.

FOTO: Vlk z Wall Street

DiCaprio ztvárnil ve Vlkovi z Wall Street Jordana Beelforta, který mu i pomáhal s přípravami. Zdroj: Bontonfilm

Chiwetel Ejiofor

Nositel exotického jména se narodil nigerijským rodičům před šestatřiceti lety v Londýně. Zde se v mládí pustil do studia na akademii hudby a divadla. Už ve věku devatenácti let si ho Steven Spielberg vybral do menší role ve filmu Amistad. Do hercovy pozdější filmografie patří třeba Láska nebeská, Americký gangster, Potomci lidí či Spojenec. Velmi intenzivně se věnuje také divadlu, za což získal řadu ocenění.

Do povědomí širšího okruhu filmových fanoušků se Ejiofor zapsal až díky dramatu Stevea McQueena 12 let v řetězech. V něm ztvárnil Solomona Northupa, který se náhle stane ze svobodného muže otrokem. Role přinesla herci mimo jiné i nominaci na Oscara. Zatímco ta je jeho první, na Zlatý globus byl v minulosti nominován  už pětkrát. Na svou velkou filmovou cenu ale zatím stále čeká.

Zdroj: Bontonfilm

Chiwetel Ejiofor se kvůli roli ve filmu 12 let v řetězech naučil hrát na housle. Zdroj: Bontonfilm

Mathew McConaughey

Čtyřiačtyřicetiletý herec má za sebou desítky filmů, ale až poslední role potvrdily, že je víc než jen hezká tvářička a nejvíc sexy muž světa podle magazínu People. V minulosti se často objevoval v nepříliš kvalitních komediích jako Svatby podle Mary, Bejvalek se nezbavíš nebo Jak ztratit kluka v 10 dnech. Poté však následovala menší herecká pauza, po níž se McConaughey začal věnovat zajímavějším projektům.

Mezi ty nejvýraznější z posledních dvou let patří Scorseseho Vlk z Wall Street, seriál HBO Temný případ a drama Klub poslední naděje. Právě poslední zmíněný snímek zajistil McConaugheymu Zlatý glóbus i oscarovou nominaci. Zaslouženě. Herec kvůli roli smrtelně nemocného Rona Woodroofa vyměnil své svaly za vyzáblé tělo, když zhubl přes dvacet kilo. Snímek zároveň i produkoval, protože jinak hrozilo, že by kvůli nedostatku financí k natáčení vůbec nedošlo.

FOTO: Matthew McConaughey

Matthew McConaughey hubl s pomocí dietního čaje až na váhu 61 kilogramů. Zdroj: CinemArt

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Herci nominovaní na Oscara. Dočká se DiCaprio své první sošky?