Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Fotogalerie: Za dark tourismem do makedonské metropole Skopje

Redakce

Redakce

6. 8. 2011

Poznání je jedním z důvodů k cestování. Lidé si zvykli poznávat věci krásné a ohromující. Co když vás ale dané místo ohromí krutými činy, které zde byly napáchány? Seznamte se s dark tourismem uprostřed makedonské metropole Skopje.

FOTO: Jeřáby obehnané historické budovy Skopje

Jeřáby obehnané historické budovy nejsou ve Skopje ničím neobvyklým, Foto: Jana Koplová, Topzine.cz

Dark tourism je trendem dnešního moderního cestování. Jde o objevování a zkoumání míst, která jsou bezprostředně spjata s nějakou katastrofou. Ať už je přírodní, nebo zapříčiněná lidmi, nepochybně vám její ničivé následky vezmou dech.

Zajímá vás téma temné turistiky? Pak s námi navštivte Černobyl, město duchů.

Jedete prstem po mapě a místo Paříže, Londýna či Říma, měst proslulých svou výbornou infrastrukturou, vybaveností pro oblast cestovního ruchu, vás upoutají místa jako Bělehrad, Skopje či Tirana. Samozřejmě tušíte něco o nedávné válce a zemětřeseních, ale nejste schopni si zcela uvědomit jejich dopady. Pak přijedete na dané místo a zjistíte, že realita je mnohem horší.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/za-dark-tourismem-do-makedonske-metropole-skopje/]

Skopje se stalo hlavním městem Makedonské republiky v roce 1991 po rozpadu tehdejší Jugoslávie. Dodnes se město potýká s následky silného zemětřesení v roce 1963 a neprospěly mu ani pozdější válečné konflikty ukončené rozdělením Jugoslávie na samostatná území.

Ze všech koutů dýchá na návštěvníky města úzkost

Ve městě najdete řadu kulturně-historických památek, přesto většinu z nich v dezolátním stavu. Při procházení centrem za pochmurného počasí vás postihne pocit úzkosti a ochromení. Možná vám i přejede mráz po zádech. Díváte se na rozpadlé mosty vedoucí přes řeku Vardar, oprýskané historické budovy, rozervané silnice a haldy odpadků podél nábřeží.

FOTO: Kříž ve Skopje

Kříž nad městem byl vztyčen na oslavu 2000 let křesťanství

Z obrovského množství temnoty vás přesto nakonec vyvedou zbytky zachovalých kamenných staveb, které vám umožní představit si historické centrum tak, jak ho znali makedonští předkové. Město rostoucí a vzkvétající.

Mezi dominanty města patří pravoslavný kostel sv. Klimenta, kamenný most přes řeku Vardar a Kříž tisíciletí na vrchu Vodno, který se svou výškou 66 m stal nejvyšším křížem na světě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotogalerie: Za dark tourismem do makedonské metropole Skopje