Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Temná turistika udává trendy. Fenomén se rozšiřuje už i v Česku

Samcová Jana

Samcová Jana

9. 8. 2017

Temná turistika. Volně přeloženo jako putování po místech, která jsou spjatá s neštěstím, utrpením a se smrtí. Trend, který hýbe cestovních ruchem celého světa, získává stále více přívrženců i v českých luzích a hájích.

Skoro to vypadá, jako by turisté měli už dost poflakování se po plážích a paření se ve čtyřicetistupňových vedrech na rozžhavené dlažbě světových velkoměst. Módou turistických sezon je navštěvování míst a objektů, kde ve velkém řádila zubatá. Touha po autentických zážitcích a po poznání žene tisíce turistů dnes a denně do náruče destinací, kde v dávné i nedávné historii, ať už vyšší mocí nebo něčí rukou umírali lidé.

Nejde o novodobý fenomén, lidé už v daleké minulosti rádi pozorovali bitevní pole a s nadšením přihlíželi veřejným popravám. Smrt přitahuje jako magnet. Touha poznat nepoznané, přiblížit se onomu světu. Nejčastějšími cíli po smrti lačnících osob proto bývají hřbitovy, dějiště poprav, válek, ale i přírodních katastrof. Zájem turistů se proto soustředí i na obyčejné lokace Srí Lanku a New Orleans, které turisticky zatraktivnilo řádící tsunami a hurikán.

Nejznámější místa temné turistiky:

Osvětim – Polsko

Hirošima a Nagasaki – Japonsko

Černobyl – Ukrajina

Pearl Harbour – Havaj

Ground Zero – USA

Muzeum Anny Frankové – Nizozemsko

Place de l´Alma – Francie

Pevnost Terezín – ČR

V žebříčku návštěvnosti vede bývalý koncentrační tábor v Osvětimi, ukrajinské městečko Pripjat – místo poznamenané výbuchem jaderné elektrárny v Černobylu, Hirošima a Nagasaki, italské město Pompeje zaživa pohřbené pod popelem vybouchnuvší sopky Vesuv, a v neposlední řadě novodobé hity Place de l´Alma v Paříži, kde vyhasl život princezny Diany nebo Ground Zero v New Yorku – připomínka teroristických útoků z 11. září 2001.

FOTO: Osvětim

Osvětim, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Svá temná zákoutí však umí nabídnout i Česká republika. Mezi nejnavštěvovanější objekty patří Památník Terezín a Malá pevnost, se zemí srovnané obce Lidice a Ležáky nebo třeba i svatyně sebevrahů Nuselský most. Svého genia loci má bezpochyby i krypta, v níž svůj život obětovali parašutisté po spáchání atentátu na Reinharda Heydricha. Každý, kdo se odhodlá některé z pietních míst navštívit, popisuje své pocity víceméně shodně. Nevysvětlitelné vzrušení, husí kůže, mráz po zádech. Tyto končiny mívají zvláštní kouzlo. Je to bouře emocí, v níž se mísí úcta, voyeurismus, smutek i vzrušení ze smrti. V mnohých případech i prachobyčejná touha pochlubit se známým, na jak bizarním výletě jsme byli.

Kupte si smrt, drahá není

S oblibou temné turistiky roste i chuť na smrti vydělávat. Kde je poptávka, musí být zákonitě i nabídka. Smrt prodává. Obchodníci ucítili svoji šanci a cynicky balí smrt do nadýchaných krabiček ovázaných pestrou mašlí. K dostání jsou nejrůznější publikace z per přeživších pamětníků, dochované videozáznamy, pohlednice i pamětní mince. Pohřebiště genocid, gulagy v bývalém Sovětském svazu, Buchenwald či Dachau tak dennodenně zažívají nápor senzacechtivých návštěvníků, odkud si většina z nich odnese něco s sebou. Ve valném procentu je to hlavně onen mrazivý pocit, který se zarývá hluboko pod kůži.

FOTO: Obálka Hirošima a zrod atomového věku

Obálka Hirošima a zrod atomového věku, Zdroj: Mladá fronta

U příležitosti 65. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu vyšla 5. srpna v nakladatelství Mladá fronta kniha Hirošima a zrod atomového věku autora Zdeňka Dienstbiera.

Související články:

Výběr 10 nejbizarnějších turistických cílů

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Temná turistika udává trendy. Fenomén se rozšiřuje už i v Česku