Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Pražskou MHD do krypty, kde skončila heydrichiáda

Samcová Jana

Samcová Jana

19. 10. 2009

KryptaV Praze stojí desítky kostelů a chrámů. Každý z nich slouží svému účelu, každý má nějakou historii. Přesto se zdá, jako by jeden z nich mezi ostatními mírně vyčníval. Na imaginárním piedestalu září pravoslavný Chrám sv. Cyrila a Metoděje, v jehož útrobách se před 67 lety odehrála pro Československo jedna z nejvýznamnějších bitev II. světové války.

Krypta, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Krypta, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Sedmadvacátý květen 1942 se stal osudným pro říšského protektora Reinharda Heydricha. Byl na něm spáchán atentát jako odpověď československého státu na stále narůstající utlačování, krutost a omezování svobody. Zásluhou atentátníků-parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, a zejména jejich nezdolné odvahy, Heydrich dne 4. června 1942 podléhá následkům atentátu. V nacistických kruzích vyvolává tato skutečnost rozbouřenou vlnu emocí a touhu po pomstě. Začíná obrovská pátrací akce s cílem nalézt pachatele atentátu a nemilosrdně je popravit. Gabčík s Kubišem spolu s několika dalšími spojenci mezitím získávají azyl v pravoslavném Chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se jejich provizorním domovem stává pohřební krypta.

O tajném úkrytu hrdinů heydrichiády se nacisté dovídají od vlastizrádce Karla Čurdy. Krypta je následně podrobena silné palbě a pokusu o vyplavení. Dnes lze v kryptě nalézt stopy, kam až sahala hladina vody, a také četné díry ve zdech po kulkách při ostré palbě. Pod jediným okénkem v kryptě, jímž Němci stříleli na parašutisty, se nachází i rozkopaný otvor ve zdi. Pro hrdiny atentátu bylo prokopání se do kanalizace jedinou šancí na útěk. Zrealizovat tento plán už bohužel nestihli. Nacisté začali být v dobývání krypty úspěšní s pomocí granátů, jejichž střepiny těžce ranily ukryté parašutisty. Nezlomnou kuráž a vlastenectví parašutistů dokazují jejich poslední slova před sebevražednou kulkou dne 18. června 1942: „Nevzdáme se. Nikdy. Jsme Češi.“

Dnes si připomínáme hrdinství Gabčíka, Kubiše a spol. rok co rok při pietní akci u tohoto Národního památníku hrdinů heydrichiády. Zde dýchá genius loci. Krypta je zpřístupněna veřejnosti a je autentickým důkazem mimořádného československého cítění a touhy po svobodě. Tato žízeň po svobodě stála životy nejen zúčastněné parašutisty, ale i stovky civilistů, kteří byli parašutistům při úkrytu nápomocni. Nesmíme zapomínat ani na likvidaci nevinných obcí Lidice a Ležáky, které následkem atentátu lehly popelem. Za svobodu se (bohužel) muselo zaplatit.

 

OTEVÍRACÍ DOBA:

ÚTERÝ – NEDĚLE 10.00 – 17.00 hod. (březen – říjen)
ÚTERÝ – NEDĚLE 10.00 – 16.00 hod. (listopad – únor)

VSTUPNÉ:

60kč – základní
40Kč – snížené s programem pro školy
30Kč – snížené

Ke kryptě se nejlépe dostanete metrem linky B, kde vystoupíte na stanici Karlovo náměstí. Na místo můžete dojet i autobusem číslo 176 a 291. Nebo tramvají 3, 4, 6, 10, 14, 16, 18, 22, 23 a 24.

 [album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/krypta/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražskou MHD do krypty, kde skončila heydrichiáda