Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nevíte, kam na dovolenou? Jeďte do Černobylu. Město duchů se stane v roce 2011 novou turistickou atrakcí

Místo, kde došlo k nejhorší jaderné katastrofě v dějinách, se otevře veřejnosti a turistickému ruchu. Oblast kolem Černobylu bude přístupná návštěvníkům během roku 2011.

FOTO: Černobyl

Černobyl, Zdroj: pictures.com

Prostor, ve kterém se návštěvníci budou zdržovat, bude podroben přísnému dozoru. Stejně dobře se turisté nebudou moci volně pohybovat po areálu, pozor se bude dávat i na potraviny, které budou návštěvníci konzumovat. Podle vlády by tedy rizika měla být zcela zanedbatelná. Černobyl se tak zařadí mezi další turistické atrakce, které spadají do fenoménu tzv. Temné turistiky.

Nukleární reaktor zamořil území kolem Černobylu v roce 1986, tedy před více než 20 lety. Přesto však tato událost zůstává stále v povědomí nejen Ukrajinců, ale i všech lidí na zemi. Výbuch měl zhruba 400 krát větší dopad než bomba svržená na Hiroshimu během druhé světové války a kontaminovala více jak 200 000 km2 povrchu Evropy.

Přibližně 60 000 lidí bylo vystaveno nebezpečnému záření. Svým drtivým dopadem na životy několika tisíců lidí se tato událost řadí k 10 největším explozím v dějinách lidstva. Karanténní zóna kolem černobylské elektrárny, která čítá zhruba 30 km2 a byla vysoce kontaminována, se návštěvníkům otevře v roce 2011.

„Návštěvy budou velmi pečlivě kontrolovány, takže budou rizika radiace zcela zanedbatelná,” sdělil předseda výzkumného laboratorního centra zkoumající povrchové dopady dozimetrie Chumak.

Dávejte si pozor, kam šlapete

Bezprostředně po nehodě byl rozsah radiace těžko odhadnutelný a hranice zakázané zóny se určily ve velkém spěchu a strachu. Badatelé později zjistili, že v některých místech karanténní zóny byly hodnoty radiace velmi nízké a bezprostředně neohrožovaly lidské životy. Radioaktivní materiál se v průbehu času postupně rozkládá, a na některých místech se tak stalo už krátce po explozi.

FOTO: Radiace varování, Zdroj: sxc.hu

Zdroj: sxc.hu

Přesto v některých oblastech, kam je vstup odepřen (například Červený les), stále převažuje značná míra radiace a pobyt je zde životu nebezpečný. Radioaktivní prvky, jako cesium, strontium a plutonium jsou stále obsaženy v okolí. Podle očekávání bude plutonium v půdě setrvávat ještě po několik tisíc let.
„Turisté budou pečlivě monitorováni, takže nebudou mít možnost dostat se do zakázaného nebo nebezpečného území,” ubezpečuje Chumak. „Budou dobře chráněni před dopadem radiace stejně jako nebudou moci chodit kam se jim zachce.”

Ovoce raději vynechte

Ekolog a vývojový biolog Anders Moller z univerzity Paris-Sud ve Francii strávil během posledních tří let jeden až tři týdny v roce v zakázané zóně, aby přezkoumal dopady záření na rostliny, živočichy a v neposlední řadě na člověka.

„Stupeň okolní radiace, který jsem během svého pobytu zaznamenal, se dá přirovnat k intenzitě rentgenovému záření, jemuž se běžně vystavujeme u lékaře,” prozradil Moller. „Přesto je v jednotlivých oblastech škodlivost záření různá, a proto je velmi důležité vědět, kde přesně se právě nacházíte.”

Největší hrozba je podle Mollera v konzumaci potravin, které by mohly obsahovat stopy radiace. „Radioaktivní látky by se mohly usadit ve vašich střevech a způsobit vážné zdravotní komplikace. Zásadně nekonzumuji místní produkty. Lidé žijící v této oblasti však nemají na výběr a jsou odkázání na potraviny, které pěstují na svých zahrádkách. Na vlastní oči jsem pomocí Geigerova počítače viděl, že brambory a cibule jsou velmi často kontaminované,” vysvětluje Moller.

FOTO: Radioaktivní zóna

Radioaktivní zóna

Prozatím se do Černobylu podívá jen omezené množství turistů a časem se uvidí, jestli tato nová atrakce pomůže ke zlepšení ukrajinské ekonomiky. Podle Chumaka budou fotbaloví fanoušci během European Cupu v roce 2012 mít zájem o hromadnou návštěvu bývalé černobylské elektrárny.

Je libo trocha radiace?

A na co se návštěvníci mohou těšit? Prohlídková trasa povede skrz město Černobyl, kde je úroveň radiace lidským zásahem v porovnání s přírodní radiací okolí zcela mizivá. Obecně se celý svět koupe v nízké úrovni radiace.

Pokud máte chuť, můžete přijít blíže k elektrárně a nakrmit obří sumce v chladící nádrži, která je zde k vidění. „Je možné podívat se i do blízkého města Pripjat, jež bylo evakuované den po katastrofě,” přídává Chumak k výčtu aktivit, které můžete v Černobylu podniknout.

Úroveň radiace je zde poměrně vysoká, ale pokud zůstanete jen povolenou dobu, množství nahromaděných škodlivin je velmi nízké. Při opětovné návštěvě turisté podstoupí osobní prohlídku a budou podrobeni měření radiace v těle.

FOTO: Opuštěné domy nahání hrůzu

Opuštěné domy nahání hrůzu

Moller nazývá Černobyl místem duchů, a to z mnoha důvodů. Nejenže při obchůzce vidíte mnoho domů a vesnic, které byly ve velké rychlosti evakuovány, ale během exkurze se nesetkáte téměř s žádnými známkami živé přírody, jako jsou ptáci nebo rostliny.

„Je to něco jako obrácený ekoturismus,” říká biolog Tim Mousseau z Univerzity Jížní Karolíny v Columbii. „Návštěva může dopomoci k lepšímu poznání a studiu možných dopadů vzniklých z nukleárních nehod a také k lepšímu uvědomění o dané problematice. Pokud budou lidé dostatečně informovaní o rizikách, která hrozí, přesněji, která nehrozí, nevidím v turismu pro danou oblast žádný problém. Lidé se neustále pokouší zdolat Mount Everest, i když ví, že tam před nimi zahynulo stovky lidí. Přesto to stále a znova zkouší další.”

„Nicméně, nejsem si jistý, zdali bych si Černobyl vybral jako místo na líbánky,” dodává Moller.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nevíte, kam na dovolenou? Jeďte do Černobylu. Město duchů se stane v roce 2011 novou turistickou atrakcí