Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Film Noe byl v několika zemích zakázán. Porušuje náboženská tabu

Redakce

Redakce

11. 3. 2014

Již 26. března proběhnou první premiéry biblicky laděného snímku s Russellem Crowem v hlavní roli. Promítat se však bude kvůli protestům v méně zemích, než původně jeho tvůrce, režisér Darren Aronofsky, plánoval.

Diváky z necenzurovaných zemí čeká dynamická podívaná s Russellem Crowem. Zdroj: CinemArt

Diváky z necenzurovaných zemí čeká dynamická podívaná s Russellem Crowem. Zdroj: CinemArt

Snímek Noe má zachycovat proslulý biblický příběh o Noemově arše a potopě lidstva. Určité negativní reakce se ze stran věřících daly předpokládat, tomu se nevyhnul ani nevyhne žádný snímek s náboženskou tematikou, ale tvrdý zákaz promítání se nejspíš neočekával.

Film je v rozporu s několika náboženstvími a z toho důvodu byl zakázán převážně v muslimských zemích, přesněji řečeno ve Spojených arabských emirátech, Kataru a Bahrajnu. Šíří se pověry o tom, že Egypt by je mohl v cenzuře následovat. Vyprávění o Noemovi a jeho záchraně dalších sedmi lidí a párů od všech zvířecích druhů před potopou, která pohltila veškeré zkažené lidské bytí, je uctíváno judaismem, křesťanstvím i islámem. To znamená, že snímek může naštvat opravdu velké množství lidí, zvláště po premiéře, pokud v něm bude něco, co se nebude líbit. A to je velmi pravděpodobné.

„Film je inspirován Noemovým příběhem. Zatímco umělecká licence byla využita (což je pojem, kdy se nějaké dílo výrazně záměrně od ustálené podoby), věříme, že film je opravdový do základu, hodnot a morálních zásad příběhu, který se stal stavebním kamenem pro víru milionů lidí na světě. Biblický příběh Noema je k nalezení v knize Genesis,“ tato slova zazní na začátku každé projekce.

video
play-sharp-fill

Podle slov sunnitské organizace Al Azhar jsou proti veškerému vyobrazení poslů a proroků boha, tento zákaz se týká i společníků proroka Mohammeda. To její zástupci uvedli v oficiálním stanovisku k zákazu filmu. Zajímavostí je, že film Umučení Krista Mela Gibsona z roku 2004 byl zcela bez větších komplikací v arabském světě promítán i navzdory vlně námitek ze strany muslimských duchovních.

Diváci pocházející ze zemí, kterou cenzura nezasáhne, se mohou těšit kromě Russella Crowea i na Anthonyho Hopkinse, Emmu Watson nebo Jennifer Connelly. Zveřejněný trailer slibuje, že půjde o epickou podívanou. Fakt, že hudbu k Noemovi složil Clint Mansell (Sviňák, Fontána, Černá labuť), jistě také není k zahození. Nakonec i režisér Darren Aronofsky je zárukou kvality, jeho jméno stojí za takovými snímky jako Requiem za sen, Černá labuť či Wrestler.

Česká premiéra je naplánována o den dříve než americká, proběhne tedy 27. března. Od tohoto data můžete v kinech zjistit, zda je tento věřícími zavrhovaný snímek opravdu tak pobuřující, jak se tvrdí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Noe byl v několika zemích zakázán. Porušuje náboženská tabu