Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Film Bohémský život vás naučí, jak se obléká správný bohém

Redakce

Redakce

11. 3. 2012

Jedním z filmů letošního Projektu 100 je novodobá adaptace románu Bohémský život od francouzského spisovatele Henriho Murgera. Zavede nás do současné Paříže, do společnosti tří umělců, kteří se snaží žít opravdový bohémský život.

FOTO: Bohémský život

Hlavní aktéři Bohémského života jsou oblíbení herci Kaurismäkiho. Zdroj: distributor filmu

Nezávislý finský tvůrce Aki Kaurismäki natočil film Bohémský život na motivy románu Ze života pařížské bohémy (1851) francouzského spisovatele Henriho Murgera, jenž byl rovněž předlohou Pucciniho opery Bohéma.

Stejně jako v případě snímků Zločin a trest a Hamlet podniká zpracoval Kaurismäki danou předlohu velmi volně a upravil některé postavy podle své černohumorné poetiky. Díky těmto změnám a zasazení příběhu do současnosti docílil aktualizace, která příběh přibližuje i dnešnímu divákovi.

Čtěte více: V letošním roce se program Projektu 100 rozdělil po měsících

Bohémský život je ryzí komedie s netypickým humorem, jež vypráví příběh tří umělců, kteří jsou modelovými zástupci svých profesí: spisovatel Marcel (André Wilms), malíř Rodolfo (Matti Pellönpää) a hudební skladatel Schaunard (Kari Väänänen).

Samotné uskupení hlavních hrdinů je symboli(sti)cké a jejich život je po většinu děje nereálný, vytržený od pozemských, přízemních starostí. Důležitější než hmotné statky jsou pro trojici hrdinů jejich vlastní umělecká hrdost a povznesenost nad starostmi netalentovaného okolí.

Bublina jejich vlastního světa však praskne těsně před koncem snímku. V této chvíli logicky zmizí i komediální nadnesenost a na diváka čeká tvrdý dopad smutné a syrové reality.

Přečtěte si recenzi nejnovějšího Kaurismäkiho filmu Le Havre

Kaurismäki v Bohémském životě naplňuje každou sekundu svými zkušenostmi, které nasbíral díky svým předešlým filmům. Humor zde pramení z dementních dialogů, z reakcí tří hlavních postav na dané situace a samozřejmě z celkové nadsázky. Velkou zásluhu zde má i černobílá kamera Tima Salminena, jenž kladl důraz na kontrastní hru světel a stínů, a velmi pečlivá a promyšlená kompozice záběrů.

Mnozí kritici nejen proto označují Bohémský život za jeden z nejsmutnějších a zároveň nejvyspělejších filmů Akiho Kaurismäkiho.

Bohémský život (Vie de bohème, La)

Drama
Francie / Německo / Švédsko / Finsko, 1992, 100 min

Režie: Aki Kaurismäki
Hrají: Matti Pellonpää, Kari Väänänen, André Wilms, Evelyne Didi, Jean-Pierre Léaud, Louis Malle, Samuel Fuller, Kenneth Colley, Marc Barbé, Sylvie Van den Elsen, Laika

Premiéra v ČR: 15. března 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Bohémský život vás naučí, jak se obléká správný bohém