Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Festival Pohoda 2012 vzpomene programem i na Havla. Zahraje mu Lou Reed

Martin Peška

Martin Peška

30. 5. 2012

Největší slovenský festival s názvem Bažant Pohoda, který se uskuteční od čtvrtku 5. do soboty 7. července na letišti v Trenčíně, vzdá poctu zesnulému Václavu Havlovi. Vzpomínat se na něj bude hned první večer.

FOTO: Lou Reed

„Prezident Havel byl pro mne hrdina ještě před tím, než jsem se s ním potkal. Obdivoval jsem ho jako spisovatele, ale i jako skutečného hrdinu, kterých tento svět potřebuje co nejvíc,“ řekl Lou Reed v minulosti. Zdroj: presskit festivalu Pohoda

Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek v režii amerického muzikanta Lou Reeda, zakladatele kultovních The Velvet Underground, a legendy českého undergroundu The Plastic People of The Universe.

Čtěte také: Lou Reed nechápe fanoušky Metallicy. Kvůli albu Lulu ho chtějí zabít

„S Reedem byli přátelé, mezi Plastiky byl něco jako nehrající člen. I díky lidem jako Václav Havel můžou existovat svobodné festivaly, jako je ten náš, svoboda není samozřejmostí. Jsme přesvědčení, že toto spojení bude její parádní oslavou a líbila by se i Havlovi,“ vysvětlil spojení muzikantů s Havlem ředitel festivalu Michal Kaščák.

Informace o festivalu
Vystoupí: Lou Reed, Elbow, Kasabian, The Kooks, White Lies, The Horrors, Orbital, Caribou, Chase and Status Live, Aloe Blacc, Bat for Lashes, Emiliana Torrini, Anna Calvi, Gemma Hayes, Public Enemy a další
Datum: čtvrtek 5. – sobota 7. července
Místo: letiště Trenčín
Vstupenky: v předprodeji za cenu 80 eur

Hlavními headlinery festivalu jsou muzikanti okolo zpěváka Toma Meighana, britská alternativní rocková skupina Kasabian, která určitě do Trenčína přiveze i ochutnávku z alba Velociraptor!, které vydala loni v září. Kromě nich dorazí i ostrovní indie-popové kapely Elbow a The Kooks či Američan Aloe Blacc a severské skupiny The Asteroids Galaxy Tour a Movits!

Na své si přijdou i příznivci post-punku díky britské kapele The Horrors, která je považovaná za jednu z nejvýznamnějších skupin současnosti.

„Na svém kontě má tři oceněná alba, druhé Primary Colours získalo nominaci na prestižní Mercury Prize a podle magazínu NME bylo nejlepším albem roku 2009. Stejně tak album Skying označili čtenáři NME za nejlepší album roku 2011. Na Skying The Horrors ukázali, že dokážou hrát nejen divokou kytarovou muziku, ale i citlivé a elegantní písničky,“ připomněl úspěchy The Horrors mluvčí festivalu Mário Gešvantner.

Nepřehlédněte: Fotky z loňského ročníku festivalu Pohoda

V Trenčíně letos vystoupí i legendární Jamajčan Little Roy, který loni nahrál známé skladby Nirvany ve stylu reggae.

Na festivalu vystoupí také několik českých umělců, mezi které patří historicky první držitel ceny Apollo rapper Bonus, zazní také garážový punk kapely The Maggie‘s Marshmallows, downtempová hudba Tomáše Dvořáka neboli Floexe, rapperky Čokovoko a fúze elektroniky s folkovým písničkářstvím v podobě dua Fiordmoss.

Slovenský festival sbírá ocenění

Festival Bažant Pohoda se díky loňskému ročníku pyšní oceněním serveru Virtual Festivals, který největší slovenský festival zařadil na třetí místo mezi letními festivaly, v hlasovaní Europe Festival Awards 2011 se v kategorii středně velkých festivalů probojoval mezi pět nejlepších.

Ačkoliv byly poslední dva ročníky festivalu vyprodané, organizátoři třicetitisícovou kapacitu festivalu navýšit nechtějí, aby si festival zachoval svou atmosféru. Přečtěte si, jak to vypadalo loni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Pohoda 2012 vzpomene programem i na Havla. Zahraje mu Lou Reed