Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: První den festivalu Bažant Pohoda 2011 byl jednou velkou taneční party

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

8. 7. 2011

Ve čtvrtek 7. července se na letišti nedaleko Trenčína rozběhl největší festival na území Slovenska, Bažant Pohoda. Přestože se první večer představili jen čtyři interpreti, areál se naplnil velkým počtem fanoušků. Pořadatelé si totiž hned na první večer připravili jednu z největších hvězd, Mobyho.

Foto: Moby

Moby byl hlavní hvězdou čtvrtečního programu festivalu Bažant Pohoda 2011, Foto: Peter Števčať, Topzine.cz

Festival Pohoda se koná už od roku 1997 a za tu dobu se z něj stala nejnavštěvovanější multikulturní open-air akce na Slovensku. Na letišti nedaleko Trenčína se každým rokem střídají desítky kapel různých žánrů, od punku až po klasickou hudbu. Pro letošek si organizátoři připravili jména jako Moby, Imogen Heap, nebo Portishead.

S touto faktickou průpravou jsem se na svou první účast na Pohodě hodně těšil, čím blíže jsme byli, tím více jsem se nemohl dočkat. Když jsme se s přáteli konečně prokousali na festivalové parkoviště, mohl jsem konečně konstatovat, že festival může začít.

Hvězda světové úrovně, která začíná na čas? I to je Moby

Na rozdíl od většiny festivalů, které jsem zatím navštívil, se zdá, že letošní Pohodě přeje počasí, a tak nás na přistávací dráze přivítalo slunečno a na poměrně pozdní hodinu i vysoké teploty. Polonahé slečny všude kolem a překvapivě dobré pivo za velice rozumnou cenu, co víc si chlap může přát?

Pořadatelé počítali s největším náporem návštěvníků až na pátek, ale aby ve čtvrtek dorazilo co možná největší množství lidí, přichystali organizátoři pořádná lákadla. Souboj dvou balkánských dechovek, The Markovič Orkestar versus Fanfare Ciocarlia, drumnbassový DJ B-Complex a především Moby – ve čtvrtek bylo rozhodně na co se těšit.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/sk-hudba-bazant-pohoda-2011-den1/]

Počet lidí natěsnaných ve stagi, obrovském modrém stanu, rozhodně potvrdil, že organizátoři při výběru interpretů nesáhli vedle, Markovi Orkestar a Fanfare Ciocarlia všechny dokonale roztančily, ukrutně rychlé rytmy ani nikomu nedávaly šanci jen tak v klidu stát. Kdo měl ale zájem o dobré místo na koncertě Mobyho, musel se o kus této balkánské tancovačky ochudit. Kdo v modrém stanu vydržel až do konce, mohl už Mobyho sledovat pouze z velmi uctivé dálky.

Moby už na tiskové konferenci před svým vystoupením naznačil, že jeho setlist se bude skládat především ze starších populárních kousků, aby se co nejvíce zavděčil publiku. A to se mu rozhodně povedlo. Hity jako Lift Me Up si s šestačtyřicetiletým Mobym zpívalo celé publikum před hlavní stage.

„Samozřejmě je mi trochu líto, že nemohu zůstat a užít si festivalu, ale tak to v letní sezóně chodí, dneska hrajete na Slovensku, zítra zase ve Francii,“ vyjádřil se Moby na tiskové konferenci. „I po dvaceti letech hraní na festivalech po celé Evropě jsou pro mě jako Američana letní festivaly dost fascinující, u nás byl Woodstock a pak dlouho nic. Hodně mě baví na festivalech vystupovat,“ dodal.

Velká taneční party

O dojezd čtvrtečního večera se postaral slovenský DJ B-Complex. V modrém stanu O2 Stage se opět natěsnalo obrovské množství lidí, kteří s B-Complexem vydrželi pařit až do pozdních hodin.

Ve stanu i před ním se sešly tak různé skupiny lidí, že to chvílemi bylo až úsměvné. Kolikrát jste už viděli vedle sebe tancovat půvabnou mladou slečnu a muže ve věku vašeho dědečka? B-Complex nabídl možnost zatancovat si všem bez rozdílu věku, mimo jiné i velice vtipným drumnbassovým pojetím klasické lidovky To ta Helpa.

Čtvrteční večer byl rozhodně velice povedeným rozjezdem letošního ročníku festivalu Bažant Pohoda a všichni přítomní se už můžou těšit na další porci skvělé muziky, třeba na britské kapely Pulp a Madness.

Trochu překvapivě dnes (pátek 8. července – pozn. red.) začal festivalový areál žít už v brzkých ranních hodinách, okolo osmé hodiny, kdy se slunce opřelo do stanového městečka a vyhnalo spáče ze spacáků. Abych ale citoval souseda z vedlejšího stanu: „Vyspíme se až doma, teď jsme na Pohodě!“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: První den festivalu Bažant Pohoda 2011 byl jednou velkou taneční party