Čtveřice muzikantů z Leicesteru, kritiky označovaná za dost možná nové Oasis, již dávno přesáhla svojí popularitou hranice rodné Anglie. Vitězové Brit Awards v kategorii nejlepší kapela roku 2010 si definitivně získala přízeň českého publika letos v srpnu, když vystoupila jako jedna z hlavních hvězd na Open Air Festivalu v Panenském Týnci.
Kasabian lze zařadit mezi alternativní rockové skupiny. Svojí sebejistotou, vystupováním a důrazem na drsnější vokály míří do takových hudebních výšin, jako jsou Oasis. V jejich odkazu britského drzého, ale přitom geniálního rocku pokračují s přídavkem soudobých prvků indie a elektroniky, díky čemuž jsou přirovnávaní i třeba k Primal Scream.
Kapelu během svých studentských let založili zpěvák Tom Meighan, asi nejvýraznější člen kapely, kytarista Sergio Pizzorno, Christopher Karloff a baskytarista Chris Edwards. Jméno Kasabian dal kapele Karloff po Lindě Kasabian, řidičce Charlese Mansona, který byl v šedesátých letech zodpovědný za rasově motivované vraždy, spáchané členy jeho sekty. Mezi jeho oběťmi byla i manželka režiséra Romana Polanského. Jméno ale nevybral proto, že by s těmito činy sympatizoval. „Jednoduše mu to jméno přišlo cool… a nám asi po minutě taky… tak bylo rozhodnuto,“ prohlašuje o výběru Chris Edwards.
V roce 2004 při nahrávání prvního alba se ke skupině natrvalo přidal bubeník Ian Mattews. Album nazvané jednoduše Kasabian sklidilo u kritiků i britských posluchačů úspěch a singly Club Foot a L.S.F. (Lost Souls Forever) vystřelily kapelu do singlových žebříčků a hitparád. S tímto úspěchem přišlo první vystoupení na legendárním festivalu Glastonbury. Lepší začátek si lze asi těžko přát. Vedle čím dál více vyměklejších britských rockových kapel byli kluci s hippie-máničkovskou image konečně něčím neokoukaným a originálním. Spojovali tradiční zvuk, old-school vzhled a mladistvou inovaci v jednom. A hlavně nezpívali o lásce. Co více si přát?
S dalším albem ale přišly problémy. Z kapely odešel Chris Karloff, který měl do té doby největší tvůrčí podíl na skladbách. Oficiální stanovisko skupiny je, že za to mohly „umělecké a kreativní neshody“, spekuluje se ale i tom, že za tím stály osobní důvody. Karloff je tedy podepsán pouze pod několika skladbami z druhého alba Empire, které vyšlo v srpnu 2006.
Od této chvíle se jako hlavní skladatel a textař uplatňuje Sergio Pizzorno, kytarista a vokalista. Skladby Empire a Shoot the Runner zaznamenávají úspěch, čtveřice koncertuje na festivalech, ale po raketovém startu se od dalšího alba očekávalo o něco více.
Když už to vypadalo, že jak rychlý začátek, takový i konec, vydali Kasabian v červnu 2009 přelomové album West Ryder Pauper Lunatic Asylum. Deska pojmenovaná po ústavu pro psychicky narušené, koncipovaná do stejného stylu, vyrazila dech leckterému zlému jazyku. Udělala z kapely jednu z největších hvězd současné britské scény a konečně ji zařadila i do evropského hudebního nebe. Sergio Pizzorno, si může gratulovat.
Brit Award je samozřejmostí
Originalita byla posunuta zase o kus dál. Singly Underdog, Fire, Where Did All the Love Go? nebo Vlad the Impaler si rychle získaly srdce posluchačů stejně jako celé album, které bylo nahráno ve Spojených státech. Skupina si právem odnesla spoustu ocenění od britských hudebních magazínů a také prestižní Brit Award pro nejlepší kapelu roku 2010.
Za zmínku určitě stojí leckdy provokativní videoklipy kapely. K singlu Club Foot si vybrali temné téma vpádu ruských vojsk za maďarského povstání v roce 1956. Empire zase zobrazuje kapelu jako vojáky, kteří padnou ve válce. Shoot the Runner, na první pohled vypadá jako pěkná hra s barvami, muselo být ale sestříháno kvůli zdánlivě krvavým scénám.
Vlad the Impaler, ve kterém Vlada Napichovače (jak bylo ve skutečnosti přezdíváno transylvánskému knížeti Drákulovi) hraje Noel Fielding z The Mighty Boosh, připomíná spíše horor než hudební klip. Za opravdu povedené video s poselstvím se dá považovat Fire, kde si, jak vyvětluje Sergio Pizzorno, „muzikanti kradou zpět svoji hudbu, která jim díky dnešní medializaci byla odcizena“.
Podle posledních zpráv pracují Kasabian v současné době na čtvrtém albu a jejich jméno pomalu obsazuje pozice headlinerů na letních festivalech. Zda si zopakují výlet do České republiky, je zatím ve hvězdách. Nezbývá tedy nic jiného, než se těšit na nové album a doufat, že chlapce jejich sebejistota a originalita neopustí.