Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sošku hudební ceny Apollo a 60 tisíc korun získal ráčkující rapper Bonus

Martin Peška

Martin Peška

20. 1. 2012

Ve čtvrtek 19. ledna si na Nové scéně Národního divadla převzal historicky první udělenou sošku hudebních cen Apollo Martin Hůla aka Bonus. Cenu získal za své druhé album s názvem Náměstí míru.

FOTO: Martin Hůla aka Bonus

Martin Hůla aka Bonus je historicky prvním držitelem ceny Apollo Zdroj: reprofoto videoklip Okovy

„Je existenciální výpovědí plnou mikropříběhů z metropole počátku třetího milénia. Velice osobní deska pracuje s kombinací repetitivních elektronických smyček i akustických nástrojů a při jejím nahrávání byly použity i reálné zvuky od ťukání do plechovky po kopírku,“ napsali o albu při nominaci pořadatelé na oficiální web cen.

„V dubnu jsem si do práce donesl jeden overhead (mikrofon, kterým se normálně zvučí činely) a jednou, dvakrát týdně jsem přišel o hodinu dřív než ostatní a nahrával si, jen tak, nějaký nápad,“ popsal vznik desky Bonus, který i se svým ráčkováním (řadou kritiků považovaným za jakési poznávací znamení umělce či jeho přednosti) pořadatele cen Apollo nadchnul.

[youtube_660]Jv1wTvwdq2g[/youtube_660]

Vyhlašování cen Apollo se letos uskutečnilo poprvé v historii. Mezi nominovanými alby zhruba sedmi desítkami českých hudebních publicistů se kromě oceněného Bonusova Náměstí míru objevila také tvorba Filipa Míška alias Dikolsona, Tomáše Dvořáka aka Floexe, Davida Kollera, skupiny Midi Lidi, Tata bojs a projektu Prince of Tennis, za kterým stojí Jan Čechtický (Ohm Square) a David Volenec (ex-Colorfactory). Vítěze definitivně volil užší tým deseti žurnalistů.

Kvůli ceně vzniklo občanské sdružení

FOTO: Cena Apollo 2011„Ceny Apollo jsou ceny české hudební kritiky, jimiž reagujeme na současnou neuspokojivou situaci na poli odborných hudebních cen v České republice. Pomocí cen chceme zvýšit povědomí o kvalitní české populární hudbě a zároveň finančně odměnit ty interprety, kteří si odměnu opravdu zaslouží,“ vysvětlují filozofii nových cen organizátoři, kteří za tímto účelem založili občanské sdružení České hudební kritiky.

Druhá novinka na poli českých hudebních cen

Obdobnou cenou, také letos poprvé udělenou, má být Vinyla, kterou ve třech kategoriích (deska, objev a počin roku) udělí občanské sdružení Goliart. Okolo něj se zformovalo 17 porotců, někteří z nich zasedají také v porotě cen Apollo.

Bonusovo album Náměstí míru, které vyšlo jako LP + CD s artworkem od Sáry Bergmannové u labelu Starcastic records, může uspět i ve Vinyle, kde prošlo již prvním kolem hlasování.

Podívejte se i na další nominované na ceny Vinyla:

Deska roku
Bonus – Náměstí míru (Starcastic records)
B4 – Didaktik Nation Legendary Rock (Polí5)
Čoko voko – Hudba (Mamka label)
Floex – Zorya (Minority records)
Hugo Toxxx – Legální drogy / Ilegální kecy (Hypno 808)

Objev roku
Fiordmoss
Optical Frameworks
Kittchen

Počin roku
Promotérské aktivity agentury Bumbum Satori
Festival Colours of Ostrava
Festival Creepy Teepee

„V ČR dlouhodobě chybí reprezentativní hudební cena, která by byla schopná pojmenovat a ocenit důležité počiny v současné české hudbě. Stávající ceny odrážejí buď popularitu (např. ceny Žebřík) nebo nepokrytě reprezentují vydavatelské lobby (Ceny Anděl),“ tvrdí sdružení okolo cen Apollo.

Na výzvu k vyjádření se ke vzniku nových hudebních cen pořadatelé ankety Žebřík a Anděl dosud nezareagovali.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sošku hudební ceny Apollo a 60 tisíc korun získal ráčkující rapper Bonus