Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Divadelní Flora Olomouc 2012 přichází. Je libo mikuláškovskou nadílku?

Aneta Filipová

Aneta Filipová

5. 5. 2012

FOTO: Divadelní Flora Olomouc 2011Šestnáctý ročník Divadelní Flory Olomouc se chystá otevřít brány osmi olomouckých divadelních svatostánků. Pokud máte chuť okusit jedny z nejlepších českých inscenací, zaostřete na letošní ročník, který se koná od čtvrtka 10. do neděle 20. května.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/df16/|width=660]

Festivaloví návštěvníci mohou letos vybírat ze tří hlavních dramaturgických linií, které se jmenují Režie: Jan Mikulášek, Žádná Komedie! a Power of the Visegrad Dance. Vedle kvalitních tanečních produkcí se můžete tradičně těšit na ukázku osobité tvorby předních českých a moravskoslezských scén.

„Jan Mikulášek patří mezi nejvýraznější osobnosti české divadelní režie. Vzhledem k tomu, že v posledních dvou sezonách vytvořil na nejprogresivnějších tuzemských scénách několik pozoruhodných inscenací, rozhodli jsme se zaměřit naši pozornost právě na jeho tvorbu a představit během Flory hned pět zajímavých titulů, které v jeho režii vznikly v uplynulých patnácti měsících,“ uvedl ředitel festivalu Petr Nerušil.

FOTO: Srdce temnoty

Srdce temnoty Divadla Komedie se také objeví v Olomouci. Zdroj: Kamila Polívková, DK

Divadelní Flora představí výsledky Mikuláškovy umělecké spolupráce s Národním divadlem moravskoslezským (Gottland), Divadlem Petra Bezruče (Na Větrné hůrce) či brněnskou Husou na provázku (Doktor Faustus). Jedinečná příležitost vidět na jednom místě koncentrovanou nálož svěží české divadelní tvorby nesoucí rysy osobitého, umělecky vyhraněného rukopisu.

FOTO: DF16Tradiční divadelní festival s mezinárodní účastí, který v Olomouci spolupořádá občanské sdružení Divadlo Konvikt a Moravské divadlo Olomouc.

Ve složení programových sekcí se odráží provázání festivalu s akademickou divadelně-vědnou olomouckou atmosférou, která reflektuje problémy současného divadelního a kulturního dění. Příznačný název Žádná Komedie! skrývá v programu sedm představení pražského Divadla Komedie (Srdce temnoty, Podzemní Blues, Víra, láska, naděje, Hodina, ve které jsme o sobě nevěděli), jehož existenční peripetie byly želízkem v divadelně-politickém ohni.

Podívejte se na aktuální recenzi z Komedie: Hrdinové jako my si vystačí s jednoduchostí

„Pražské komorní divadlo letos v červenci definitivně ukončuje úspěšnou dekádu svého působení. Na retrospektivě nejvyprofilovanější české polistopadové scény jsme začali s jejím intendantem Dušanem Pařízkem spolupracovat již během hostování na loňské Floře. Nakonec se podařilo dojednat maximálně reprezentativní retrospektivu. Všichni potenciální zájemci mají jedinečnou možnost seznámit se s unikátním průřezem tvorby Komedie zhuštěným do čtyř festivalových dnů,“ vysvětluje Nerušil.

[youtube_660]cfrTq1EG4FY[/youtube_660]

Spanilou průřezovou jízdu doplní doprovodný program, v němž nebudou chybět jména současné alternativní linie divadla, jako je Divadlo DNO nebo Vosto5. Příjemným zpestřením je vedle vizuálního zážitku z divadelních představení také snaha organizátorů uspokojit ucho divadelního nadšence audio sekcí, v jejímž rámci uslyšíte mimo jiné hry Davida Drábka, a to Švédský stůl nebo Koule, jejíž premiéru v současné době chystá Klicperovo divadlo Hradec Králové.

Recenzujeme: Drábkovi Jedlíci čokolády přijeli do Prahy. Tomicová září v komedii roku

Letošní Divadelní Flora má skvělou dramaturgickou koncepci a divadelním laikům i odborníkům nabízí možnost zažít v krátkém čase jedinečné počiny současného divadla. Budiž návštěvníkům festivalu odměnou navíc to, že letošní plakáty a vizuál programů jsou více než povedené.

Výběr z programu

ne 13. května, 11.00: Divadlo Petra Bezruče Ostrava: Na Větrné hůrce

ne 13. května, 19.00: Divadlo v Dlouhé Praha: Láska a peníze

po 14. května, 18.00: Národní divadlo moravskoslezské Ostrava: Gottland

út 15. května, 18.30: Divadlo Reduta / Národní divadlo Brno: Europeana

st 16. května, 17.00: VerTeDance: Kolik váží vaše touha?

st 16. května, 18.30: Divadlo Husa na provázku Brno: Doktor Faustus

čt 17. května, 19.30: Divadlo Komedie Praha: Goebbels/Baarová

pá 18. května, 19.30: Divadlo Komedie Praha: Srdce temnoty

ne 20. května, 20.00: Divadlo Komedie Praha: Legenda o svatém pijanovi

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní Flora Olomouc 2012 přichází. Je libo mikuláškovskou nadílku?