Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadlo Komedie končí svou činnost. Hra Podzemní blues je odpovědí magistrátu

Redakce

Redakce

10. 6. 2011

Ilustrační foto!Upoutávka!Divadlo Komedie si pro diváky na konci sezóny připravilo premiéru Podzemního blues. Hra se představí na konci Týdne Rakouské sezóny, který začne v divadle v neděli 19. června.

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj Martin Koubek, Topzine.cz

Hra Podzemní blues Petera Handkeho je další z jeho sarkastických slovních dramat. Spolucestující v metru začne vést melancholické blues, proud kritických myšlenek, které zdánlivě nikam nemíří. Místo toho, aby se choval jako masa lidí v městské hromadné dopravě, četl si, zasněně poslouchal hudbu ze sluchátek nebo jenom civěl, útočí do přesného terče. Zesměšňuje totiž dění naší moderní společnosti.

V hlavní roli Narušitele společnosti, nebo jak mu chceme říkat, uvidíme Martina Fingera. Jeho kvality již kritici ocenili a to dokonce dvakrát za sebou. Finger dostal v letech 2006 a 2007 Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon. Na jeho melancholické blues bude odpovídat Bolek Polívka. Hru režíruje ředitel divadla Komedie Dušan Pařízek.

Peter Handke Spílá publiku

Sezóna 2010/2011 byla v Divadle Komedie ve znamení premiér rakouských autorů. Vše začalo v září, kdy se soubor pustil do hry Spílání publiku. Je za tím vidět určitá symbolika, neboť jak Spílání publiku, tak Podzemní blues napsal Peter Handke. Spílání se na prknech divadla již slušně zabydlelo a otvírá i Týden Rakouské sezóny.

Peter Handke je jedním z nejvýznamějších rakouských dramatiků a spisovatelů. Dostal řadu ocenění, i když jeho názory na Srbsko – Kosovský konflikt jsou jiné než většinové. Jeho hry, kdy si hraje s jazykem, který se stává prostředkem vyjádření reality, se staly základem moderní dramatiky.

FOTO: Fotografie ze hry Spílání publiku 2010

Takto se Spílá publiku. Na fotografii zleva: M. Pechlát, M. Finger, S. Majer, G. Míčová

Celá sezóna byla věnována rakouskému divadlu a jako podtitul dostala přídavek Analýza rozkladu. Týden Rakouské inscenace tedy bude celkovým shrnutím. K vidění bude nejen Spílání publiku, ale i Poslední chvíle lidstva nebo Touhy a výčitky. Zajímavostí je cyklus DIALOGY O, který se tentokrát zaměří na Legendu o svatém pijanovi. Diváci tak uvidí tvůrce této inscenace čile diskutující jak o hře, autorovi (J. Roth), ale i o problémech současné dramatiky.

Divadlo již nehodlá prosit o dotace

Divadlo Komedie si klade vysoké tvůrčí cíle, které dokáže naplnit. Přesto je toto jeho předposlední sezóna. Kvůli neshodám s magistrátem o výši dotací se rozhodlo ukončit svoji činnost. I Podzemní blues je určitou reakcí na tuto situaci. Původně totiž byla naplánována celosouborová inscenace Handkeho hry Hodina, ve které jsme o sobě nevěděli. To se z důvodu nižšího příspěvku nepodařilo uskutečnit.

Týden Rakouské sezony je souhrnem snahy divadla o moderní pojetí současné tvorby. K dosažení vyšší návštěvnosti divadlo sáhlo i k osvědčeným marketingovým metodám a vyhlásilo soutěž. Její hlavní cena je velmi atraktivní, jedná se totiž o zájezd do Vídně pro dva s návštěvou tamějšího divadla.

Podzemní blues

Divadlo Komedie

Autor: Peter Handke

Režie: Dušan Pařízek

Hrají: Martin Finger, Boleslav Polívka

Program Týdne Rakouské inscenace:

19.6. P. Handke: Spílání publiku 2010

21.6. J. Roth/D. Jařab: Legenda o svatém pijanovi, DIALOGY O Legendě o svatém pijanovi

22.6. A. Schnitzler/D. Jařab: Touhy a výčitky

23.6. Ö. von Horváth: Víra, láska, naděje

24.6. K. Kraus: Poslední chvíle lidstva

25.6. P. Handke: Podzemní blues, Ples Rakouské sezóny

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Komedie končí svou činnost. Hra Podzemní blues je odpovědí magistrátu