Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

RECENZE: Jedlíci čokolády přijeli do Prahy. Tomicová září v komedii roku

Redakce

Redakce

4. 5. 2012

Klicperovo divadlo přijelo Praze ukázat, jak se dělá řemeslo v královéhradeckém regionu. Palmovka přivítala Jedlíky čokolády v rámci jarní přehlídky Českého divadla 2012. V publiku usedlo i vedení Klicperova divadla, včetně ředitele Ladislava Zemana a tvůrce hry Davida Drábka.
Přehlídka mimopražských divadel probíhá téměř po celý rok, a to tradičně už sedmnáctým rokem. Oficiální scénou přehlídky je Divadlo pod Palmovkou, které 22. dubna poskytlo útočiště hradeckému souboru Klicperova divadla. I přes všechny peripetie se hosté ujali své úlohy velmi energicky.

Náhlá změna v programu

Na prkna Palmovky měla původně vyrazit Drábkova inscenace Figarova svatba, která musela být na poslední chvíli zrušena a nahrazena z důvodu vážného zranění v souboru. Záskoku se ujala hra Jedlíci čokolády, jež obdržela Cenu Alfréda Radoka za Českou hru roku 2011.

David Drábek (*1970)

  • český dramatik a režisér; umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové
  • absolvent Univerzity Palackého v Olomouci – obor filmová a divadelní věda
  • několikrát oceněn Cenou Alfréda Radoka (Jana z Parku, Akvabely, Náměstí bratří Mašínů, Jedlíci čokolády)
  • tvůrce více jak dvaceti divadelních a dvou rozhlasových her
  • autor obžalované rozhlasové hry Koule, jež v roce 2011 vzbudila velký ohlas v médiích

Jedlíci čokolády jsou napsáni přesně na míru Klicperova divadla, a to nejen ze stránky herecké, nýbrž i technické. Inscenace musela být v pár dnech přezkoušena a transportována na scénu Divadla pod Palmovkou.

Náhlým přenesením hry na jiné jeviště vznikaly občas malé nesrovnalosti, které ale byly pro oko prvodiváka téměř nepozorovatelné. Jediné, nad čím hlediště zakašlalo, byla delší prodleva před prvním vytažením opony.

Tři sestry. Tři muži. Jeden dům

Příběh zachycuje autentické rodinné i partnerské vztahy a jejich vývoj v čase, který v Jedlících plyne bizarním, přesto sympatickým způsobem. Divák sleduje životy tří sester, které se po svém vypořádávají s věcmi minulými, přítomnými a budoucími. Při náhledu do hořkosladkého života v malebném domku s cukrárnou za rohem může každá duše v sále najít místo, odkud napjatě pozoruje sebe sama.

FOTO: Jedlíci čokolády - Štorková, Zapletal

Netradičního přivítání se J. Zapletalovi dostalo od P. Štorkové Zdroj: Jan Hřebíček, klicperovodivadlo.cz

David Drábek napsal hru o životě tří sester pro svoje hradecké múzy, jimiž jsou Pavla Tomicová, Pavlína Štorková a Isabela Smečková-Bencová. Výkony odpovídají rolím psaným na tělo a všechny tři herečky v nich excelují. Každá si drží své místo u rodinného stolu.

Očima Jany Kumherové: Hra by se dala popsat jako velice zajímavý náhled do života řady zvláštních postav. Každá má své specifické a dost nezvyklé vlastnosti, během představení se ale diváci s každou dobře seznámí a všechny si snadno oblíbí. Ocitnou se v jejich místy trochu uzavřeném světě a s návštěvou budou rozhodně spokojeni. Kromě scénáře tomu napomůže i přesvědčivé herecké ztvárnění ze všech stran. Povedené vtipy, skvělé výkony, obdivuhodně propracované a vkusně laděné kulisy. Jedlíci čokolády jsou jednoznačně povedeným kouskem v mnoha ohledech.
Hodnocení: 80 %

Bencová dojme, ze Štorkové vám začne šplouchat na maják a Tomicová vás rozesměje k slzám. Každá z dam má samozřejmě hereckého partnera, který náležitý postoj ještě umocňuje. Charaktery mužských postav jsou taktéž důmyslně rozvíjeny tak, aby přesně mohly dostát svých rolí.

Čtěte také: Davida Drábka můžete potkat i v Malém vinohradském divadle

Divákům se zřejmě do hlavy nejvíc zapíše komické duo Tomicová-Zapletal, které je v Klicperově divadle nyní velmi obsazovanou dvojicí. Už při pouhé vzpomínce na toto roztržité dueto se koutky nevědomky posouvají vzhůru.

FOTO: Jedlíci čokolády - Tomicová, Zapletal

Duo Tomicová-Zapletal nejednou rozesmálo celé divadlo

Scéna Martina Chocholouška, propracovaná do detailů, promění jeviště v náhled do rodinného zázemí s tragikomickou vůní vyhaslého rodinného krbu. Hudební zázemí, které povětšinou poskytl Darek Král, zajišťuje správné vyznění událostí, které se dějí v domečku pod muchomůrkou. Opomenut nesmí být ani pohyb na jevišti, který je veden přesně tak, aby dovoloval zastavit čas jen v kýžených chvílích.

Od Buddhy přes karbanátky k surikatám

Během hry přijde pár okamžiků, které jsou divákem nepochopeny, avšak prapodivně neodmyslitelně sedí do celku. Ať už je to oživlý Buddha, či armáda moduritových surikat. Nesmí chybět ani recept na karbanátky roku, jež se stal součástí rodinného dědictví.

Karbanátky roku:

…300 gramů mletého masa, půl kráva, půl vepř, houska na kostičky namočená v mléce, jedno vejce od slepice, nastrouháme mrkev, petržel a celer a osmahneme je na másle, což dá karbošům příjemnou vlhkost — S láskou promícháme, tvarujeme a smažíme….

V Jedlících čokolády je zastižen nejen život náš, nýbrž i životy druhých, jejichž utrpení a štěstí se divákovi v průběhu hry dostane pod kůži a stane se vlastním. Pohádka, romantika, záblesk v lepší zítřky, terapie a bláznivá komedie – to vše je obsaženo ve hře, do které autor bezpochyby vložil nemalou část sebe.

FOTO: Jedlíci čokolády - Valchařová-Poulová, Štorková a Buddha

Nesměla chybět ani spirituální chvilka

Celkově inscenace působí velmi harmonickým dojmem. Každá událost má své místo, postava náležitý vývoj a situace šťastný konec. I přes občasné potrhlosti si divák Jedlíky čokolády zamiluje. Když už ne právě pro jejich bláznivost, metaforu našich životů či vtip, tak rozhodně pro tu čistou naivní lidskost.

Jedlíci čokolády

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Autor: David Drábek

Režie: David Drábek

Hrají: Isabela Smečková Bencová, Pavla Tomicová, Pavlína Štorková, Dušan Hřebíček, Jiří Zapletal, Miroslav Zavičár, Zora Valchařová-Poulová, Jakub Tvrdík a další

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE: Jedlíci čokolády přijeli do Prahy. Tomicová září v komedii roku