Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Malé Vinohradské divadlo: Nenápadná scéna ukrývá Davida Drábka

Redakce

Redakce

9. 12. 2011

Málokdo z Pražanů ví, že na Vinohradech jsou divadla dvě. Vedle velkého Divadla na Vinohradech je tu ještě jedna scéna. Malé Vinohradské divadlo se ale pyšní hvězdami, jako je režisér a dramatik David Drábek.

Foto: Děvčátko s mozkem

Hororové drama Děvčátko s mozkem Zdroj: male-vinohradske.cz

U zrodu Malého Vinohradského divadla v roce 2003 stáli studenti, kteří se tenkrát potkali na Vyšší odborné škole herecké. Protože trpěli nedostatkem rolí, rozhodli se založit vlastní divadlo. Vznikla tak malá, ale i přesto profesionální scéna, která funguje na pražských Vinohradech už 8 let.

Představení pro všechny věkové skupiny

Od začátku rozvíjelo divadlo svou činnost ve třech paralelních projektech: Divadlo školám, Oživování Commedie dell’arte a Večerní představení.

V současné době, s příchodem režisérů Jiřího Ondry a Petera Chmely, si začíná divadlo budovat vlastní osobitou tvář a dramaturgii. Jednotlivé projekty se prolínají a všechny nové inscenace jsou určeny pro široké divácké spektrum bez rozdílu.

Čtěte také: V rodině Hrušínských se láska k divadlu nezapře

Divadlo nabízí také dopolední program pražským vzdělávacím zařízením, které mají zájem vzít děti do divadla i v době dopolední výuky. Představení jsou určena žákům prvního, druhého a třetího stupně. Pro nejmladší diváky se hrají pohádky, starší se seznamují především s nejznámějšími literárními díly. Představení se hrají od 10 hodin za studentské vstupné.

Foto: Revizor

Revizor je jedno z představení cyklu Pozitivních katastrof

Mezi další aktivity Malého Vinohradského divadla patří realizace Cyklů koncertů pro rodiče s dětmi. Původní projekt Pražské komorní filharmonie začalo divadlo realizovat v roce 2008. Čtyřikrát za sezónu tak probíhá koncert určený především malým divákům.

Sezóna 2011/2012

Představení letošní sezóny spojuje znamení Pozitivních katastrof.

Jak sami tvůrci vysvětlují: „Je to stav, který hrozí naší společnosti. Je dost možné, že tato katastrofa zlikviduje vše, co teď na naší planetě existuje. Ale je možné, že se po jisté době zrodí něco nového, čistšího, něco, co bude představovat jistou naději na vznik společnosti, která bude ctít všechny hodnoty, které inscenace Malého Vinohradského divadla reprezentují a oslavují.“

FOTO: Zvířata na toustech

Zvířata na toustech z pera Davida Drábka

Není proto divu, že se na repertoáru divadla objevilo Čapkovo R.U.R., nebo 1984 George Orwella. Vedle nich můžete vidět i hry Davida Drábka.

Režisér a dramatik je sice známý hlavně na domovské scéně v Hradci Králové, ale jako dramatik už pětkrát získal Cenu Afréda Radoka díky hrám Jana z parku, Akvabely a Náměstí bratří Mašínů. Drábek je jedním z nejoriginálnějších českých dramatiků současnosti.

V Malém Vinohradském divadle režíruje své hry Berta (od soumraku do úsvitu), hororové drama Děvčátko s mozkem a Schimmelpfennigova Zvířata na toustech.

Napsali jsme také: Revizor popisuje holkám holé zadky

Nejen David Drábek je důvod, proč tohle malé divadlo navštívit. Kromě kouzelné atmosféry malé scény zde potkáte i talentované herce, dramaturgy a lákadlem je určitě i studentské vstupné, které se pohybuje kolem 80 korun.

Malé Vinohradské divadlo

Záhřebská 21, Praha 2

TOPZINE.cz doporučuje:

Idiot loci – neděle 18. prosince

Berta (od soumraku do úsvitu) – pondělí 19. prosince

Bulvár. cz – čtvrtek 22. prosince

R.U.R. – úterý 10. ledna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Malé Vinohradské divadlo: Nenápadná scéna ukrývá Davida Drábka