Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadlo Na Jezerce: V rodině Hrušínských se láska k divadlu nezapře

!Profil divadla!Divadlo, které vás zbaví blbé nálady. To je motto divadelní scény, kterou vám představíme. Romantickým prostředím pražského parku Jezerka zní salvy smíchu, protože Divadelní společnost Jana Hrušínského si zakládá na tom, aby se divák pobavil. A to nejen díky komediálnímu talentu Jiřiny Bohdalové.

Pražské Divadlo Na Jezerce známe především díky jeho majiteli, principálovi a herci Janu Hrušínskému. Ten svou divadelní společnost založil v roce 2002, aby tak navázal na dlouholetou rodinnou tradici. První inscenací byla komedie Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same, jejíž režie se ujal Ondřej Sokol. Stala se natolik navštěvovanou, že ji má divadlo na repertoáru dodnes.

Divadlo a jeho bohatý rodokmen

Předkové a příslušníci hereckého klanu Hrušínských působí v českém divadle nepřetržitě od poloviny devatenáctého století. Prvním držitelem divadelní koncese v rodině byl pan Ondřej Červíček, který povolení k provozování divadelního spolku získal v roce 1883. Za všechny známé osobnosti, jež prošly divadelní historií rodiny, uveďme např. v r. 1851 Josefa Kajetána Tyla nebo později, v první polovině 20. století např. Karla Lamače, Rudolfa Hrušínského či Josefa Kemra. Rodinná tradice nyní pokračuje právě v Divadle Na Jezerce. Příběh divadla představuje nová kniha Marie Valtrové s výstižným názvem Divadlo s rodokmenem.

FOTO: hlediště

Pohled na hlediště

Herecký talent Hrušínských se nezapře. Jan Hrušínský má však v krvi i talent manažerský, neboť své divadlo vede výborně. Třebaže je na Jezerce principálem, věnuje se též režii a produkci inscenací. Podílí se také na herecké složce, kdy působí hned v několika představeních. Hrušínských je doslova plné divadlo. Manželka principála Miluše Šplechtová je herečkou, stejně tak jako jejich dcera Kristýna Hrušínská. Další dcera Barbora Hrušínská dělá v divadle uvaděčku.

Na programu jsou klasická dramata i moderní inscenace

Divadlo nabízí svým divákům pestrý repertoár, do kterého se začleňují jak klasická dramata (Shakespearův Večer tříkrálový, Othello nebo třeba Gogolova Ženitba), tak moderní inscenace (inscenace Musíme si pomáhat pánů Jarchovského a Hřebejka, Marberův titul Na dotek).

Milovníci divadla mohou na Jezerku přijít jak na komediální dílka, tak na tragické příběhy. Zaručeně se pobavíte při inscenaci čtyř Janů – Kumšt. Svým hereckým a komediálním talentem vás přesvědčí Jan Hrušínský, Jan Tříska a Jan Kačer. Čtvrtým Janem je režisér Jan Hřebejk. Smutný příběh naopak nabízí dramatizace románu Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy. V nich pod režisérským dohledem Juraje Herze vyniká herecký talent Radka Holuba a Barbory Hrzánové.

Setkejte se s Jiřinou Bohdalovou

Divadlo Na Jezerce je také domovskou scénou naší přední herečky Jiřiny Bohdalové. Účinkuje v inscenacích Paní plukovníková a Lásky paní Katty. Objevuje se také v mimořádném představení s výstižným názvem Setkání s Jiřinou Bohdalovou.

Herecký soubor však čítá plno kvalitních hereckých jmen. Kromě již zmiňovaných účinkujících se na Jezerku můžete přijít podívat např. na Lubomíra Lipského, Aloise Švehlíka, Valérii Zawadskou, Zdeňka Hrušku, Danu Syslovou, Miroslava Vladyku, Martina Sittu či třeba Jiřího Macháčka.

Přijďte se podívat do Divadla Na Jezerce. Na rozdíl od tradičních velkých komerčních scén tak prožijete přirozený divadelní zážitek. Po představení si můžete zajít třeba na dobré vínko do divadelní restaurace Opona, která funguje zcela samostatně (i nyní – o prázdninách) a která nabízí v malebném parku Jezerka příjemnou atmosféru.

Divadlo Na Jezerce

Adresa: Na Jezerce 1451, Praha 4

Ředitel: Jan Hrušínský

Herci DNJ: Jiřina Bohdalová, Kristýna Hrušínská, Miluše Šplechtová, Jan Čenský, Jan Dolanský, Radek Holub, Barbora Kodetová, Lukáš Langmajer a další

Inscenace DNJ: Othello, Večer tříkrálový, Charleyova teta, Ženitba, Mandragora, Manželské vraždění, Takový žertík, Kumšt, Paní plukovníková, Musíme si pomáhat a další

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Na Jezerce: V rodině Hrušínských se láska k divadlu nezapře