Menu
TOPZINE.cz
Literatura

5 knih na téma alkohol. Když se věrný přítel změní v zabijáka

Simona Hencová

Simona Hencová

18. 9. 2013

Jak pravil klasik Jára Cimrman: „Lepší pivo v žaludku, nežli voda na plicích.“ Říká se, že alkohol je metlou lidstva, není proto divu, že mu celá řada umělců věnovala pozornost i ve svých dílech. TOPZINE.cz přináší výběr pěti knih, které se tématem alkoholu zabývají.

Michail Bulgakov: O prospěšnosti alkoholismu

Ruský spisovatel a novinář Michail Bulgakov je známý zejména díky románu Mistr a Markétka. Je ovšem také autorem řady satirických próz na téma alkohol. Dílo O prospěšnosti alkoholismu je souborem sedmnácti povídek, črt a fejetonů z 20. let 20. století.

Autor tyto texty původně zveřejňoval v sovětských novinách a humoristických časopisech. Spojujícím prvkem souboru je společenská i politická satira a nadsázka. S humorem se autor věnuje zejména opilectví v Rusku, i když se toto téma neobjevuje úplně ve všech povídkách. Pomocí různých říkadel popsal Bulgakov vztah sovětského Ruska k alkoholu.

Emile Zola: Zabiják

Spisovatel Emile Zola byl představitelem francouzského naturalismu. Podle něj je člověk ovlivňován dědičností a prostředím, ve kterém se pohybuje. Román Zabiják (1877) je součástí cyklu 20 románů nazvaného Rougon-Macquartové. Román původně vycházel na pokračování ve francouzském časopise, čtenáři byli zpočátku šokováni naturalistickými popisy a kritizovali přílišnou vulgárnost.

V románu vyobrazil Zola vliv prostředí na člověka. Pradlena Gervaisa se provdá za klempíře Coupeaua. Klempíř se při práci těžce zraní a během rekonvalescence uvykne zahálce. Spořádaný muž se postupně proměňuje v povaleče a nudu a prázdnotu zahání alkoholem. Gervaisa se snaží udržet rodinu pohromadě, ale Coupeau ji postupně strhává s sebou až na samé dno. Poté, co její muž zemře na delirium tremens, sama Gervaisa propadne ze zoufalství alkoholu také. Jejich dcera Nana uteče z domu a je na cestě k tomu stát se prostitutkou. Její osudy popsal Zola v románu Nana (1880).

Jack London: Démon alkohol aneb Paměti pijákovy

Démon alkohol aneb Paměti pijákovy (v originále Král ječmínek, 1914) je autobiografická románová zpověď amerického spisovatele Jacka Londona.

Spisovatel, který je známý zejména díky svým dobrodružným knihám pro dospívající mládež, popsal v tomto díle svůj celoživotní boj s alkoholem. Vylíčil své první zkušenosti s alkoholovými nápoji, postupně získaný návyk i problémy, které mu démon alkohol způsobil. Nedlouho po vydání románu byla v Americe v letech 1920 až 1933 zavedena prohibice.

Hunter S. Thompson: Strach a svrab v Las Vegas

Kniha Strach a svrab v Las Vegas s podtitulem Divoká pouť do srdce Amerického snu (1971) začíná citátem: „Kdo ze sebe učiní zvíře, zbaví se bolesti člověčenství.“

Autor Hunter Stockton Thompson v díle představil  hnutí 60. let. Popsal svět podle autentických zápisků drogově alkoholického deliria novináře jménem Raoul Duke a jeho právníka Dr. Gonza. Příběh se odehrává v 70. letech 20. století. Autor přiblížil bláznivé dobrodružství obou mužů na cestě z Los Angeles do Las Vegas (pobyty v různých hotelech, kasinech a na ulicích Las Vegas). Oba hlavní hrdinové prožívají alkoholová a drogová opojení, což vede k bizarním a absurdním situacím. V roce 1998 převedl knihu na stříbrné plátno režisér Terry Gilliam. Filmový snímek dostal název Strach a hnus v Las Vegas a hlavní role ztvárnili Johnny Depp a Benicio Del Toro.

Kingsley Amis: Manuál každodenního pijáka

V díle Kingsleyho Amise najdeme jízlivé texty o alkoholu a s ním spojených rituálech. Tato kniha přináší v jednom svazku tři texty, které Amis o alkoholu a jeho konzumaci napsal. S typickým břitkým humorem se Amis podělil o rady zkušeného pijáka i recepty na míchané nápoje. Nabízí také tipy, jak si poradit s kocovinou, jak se opít co nejrychleji či jak zvládnout nevítanou návštěvu.

Kingsley Amis kritizoval úpadek tradičních anglických hospod a šíření hracích automatů. Sám sebe považoval za znalce skotské whisky. V úvodu se autor zamýšlí nad tím, že alkohol je tu od toho, aby pomohl odstranit zábrany v konverzaci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 knih na téma alkohol. Když se věrný přítel změní v zabijáka