Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Benicio Del Toro: Hledáte neokoukaného záporáka? Tenhle na ně má patent

Nela Christovová

Nela Christovová

15. 2. 2011

„Nejsem Jack Nicholson. Nejsem Brando. Zato umím huhlat,“ prohlašuje o sobě slavný Portoričan. Právě tato věta charakterizuje osobnost Benicia Del Tora: herec s neotřelým smyslem pro humor, který i přes všechny své úspěchy ví, že sláva je pomíjivá.

FOTO: Benicio Del Toro

Benicio Monserrate Rafael Del Toro Sánchez se narodil 19. února 1967 poblíž portorického San Juanu. Jako malý si vysloužil přezdívku Skinny Big Benny a Beno. K herectví ho doma nijak nevedli, vždyť oba jeho rodiče byli právníci, jeho bratr Gustavo se dokonce stal pediatrickým onkologem. V devíti letech rodinu zasáhla tragická událost, když jeho matka podlehla žloutence, a s novou matkou si už moc nesedl.

Zabít Jamese Bonda

Na radu otce odjel studovat obchod na univerzitě v San Diegu, ale to ho příliš nebavilo, a tak se rozhodl bez otcova vědomí školu opustit. Začal brát hodiny herectví u Stelly Adler, u které studoval například i Robert De Niro. Tehdy už měl za sebou několik nepatrných rolí. Mihl se například v Madonnině klipu k písni La Isla Bonita. Zatímco jako teenagerovi se mu děti smály, že kvůli kruhům pod očima vypadá jako feťák, později byl právě díky vzhledu často obsazován do rolí zabijáků a gangsterů.

V roce 1989 přišla první velká role v bondovce Povolení zabíjet, kde se stal nejmladším protivníkem agenta 007. Snímek byl označen za propadák, ale i přes znatelné zklamání Del Toro dál pokračoval v cestě za svým hereckým snem.

Jenže následovaly další nepříliš úspěšné snímky a zlom nenastal ani roku 1997, kdy Portoričan získal svou první hlavní roli ve Vyděračích. Zde si zahrál zloděje Vincenta, který náhodou ukradne auto, ve kterém se mladá dívka právě pokusila zinscenovat vlastní únos.

O rok později přišla nabídka na roli po boku Johnnyho Deppa v bláznivé jízdě Strach a hnus v Las Vegas. Kvůli roli doktora Gonza přibral 18 kilogramů a ve filmu se naživo pálil cigaretovými nedopalky, stejně jako postava v knižní předloze Huntera S. Thompsona. S postupem času se z této komedie stala kultovní záležitost a Benicio Del Toro se zařadil mezi herce obsazované do vysokorozpočtových filmů.

Mrtvej polda, dobrej polda

Jedním takovým je i Traffic: Nadvláda gangů s hvězdným párem Michaelem Douglasem a Catherine Zeta-Jones v hlavních rolích. Benicio si za bravurní ztvárnění drsného hispánce odnesl Oscara za vedlejší roli a stal se tak jedním z mála herců, kteří tuto cenu obdrželi i přesto, že převážná část dialogů byla odehrána v cizím jazyce.

„Mým hereckým cílem vždycky bylo dosáhnout úrovně, na které lze získat zajímavé pracovní nabídky, a myslím, že právě tam se teď nacházím. Ten Oscar mi přinesl hodně uznání,“ prohlásil herec a skutečně si své nabídky začal pečlivě vybírat.

FOTO: Sin City

Jako živej mrtvej policajt v Sin City

V roce 2003 přibyla na hercově kontě další nominace na prestižní zlatou sošku, tentokrát za roli ve snímku 21 gramů. O dva roky později si po boku hvězd jako Bruce Willis a Jessica Alba zahrál v akčním thrilleru Sin City – Město hříchu. Roli mrtvého policisty, kvůli kterému se v podivném městečku rozpoutá pouliční válka, měl původně hrát Johnny Depp, ale ten odmítl kvůli jinému natáčení.

Ve Spálených vzpomínkách ztvárnil jiného ztroskotance, tentokrát narkomana Jerryho, který pomáhá překonávat ženě svého přítele smutek ze smrti manžela, ale předtím se musí vyrovnat se svou minulostí. „Hněv se mi nehraje tak těžko. Odkud vychází? Asi ze života. Pamatuji si tu zlost, když matka zemřela na žloutenku. Byly to strašné časy a pořád to uvnitř cítím.“

Frajer v kůži vlkodlaka

Pamatujete na reklamu s ukradeným náklaďákem plným zmrzliny Magnum? Tak právě zloděje tohoto originálního nákladu si zahrál Benicio. K nepoznání byl v remaku 70 let starého filmu Vlkodlak, ale překvapivě si ho nezahrál poprvé. Ve snímku Big Top Pee-wee se také přeměnoval do této fantastické postavy.

Herec nedává najevo emoce a také se vyhýbá trvalým závazkům. Proto se příliš neví o jeho soukromí, spekuluje se pouze o krátkém vztahu se Scarlett Johansson. Často se umisťuje na žebříčcích nejpřitažlivějších osobností, ale sám tvrdí opak: „Já nevím, co je sexy? Je to součást hry, a já si nestěžuju. Ještě se mi nestalo, že bych se na sebe podíval v nějakém časopise a pomyslel si: Páni, to je frajer!“

V dubnu bude mít v českých kinech premiéru snímek Odnikud někam, ve kterém si Del Toro ve vedlejší roli zahraje sám sebe. Film totiž pojednává o hollywoodské celebritě proslulé svým nezřízeným životním stylem. A právě tato postava rozhodně nemá o hvězdné přátele stejně jako Benicio nouzi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Benicio Del Toro: Hledáte neokoukaného záporáka? Tenhle na ně má patent