Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

10 nezapomenutelných filmových osobností, které zemřely v roce 2013

Redakce

Redakce

13. 1. 2014

Smrt se bohužel nevyhýbá nikomu, ani celebritám. Za loňský rok byl filmový svět opět ochuzen o několik kvalitních tvůrců a herců. Pojďme si společně připomenout deset nejvýraznějších nebožtíků roku 2013.

video
play-sharp-fill

Richard Griffiths

Jeho kariéra původně začala v rádiu BBC, odtamtud se dostal do malých divadel, kde se hrály adaptace shakespearovských děl. První televizní role přišla v roce 1974. Největší zlom pro něj však nastal v roce 2000, kdy získal roli strýce Vernona v celosvětovém fenoménu Harry Potter.

Objevil se i v dalších pokračováních série o mladém čaroději a následovaly snímky jako Hugo a jeho velký objev, Piráti z Karibiku. Získal i několik divadelních ocenění. Naposledy se mihl v komedii Lásky čas. Velká Británie přišla 28. března o inteligentního komika. Richard Griffiths zemřel na pooperační komplikace spojené s operací srdce ve věku 65 let.

Britský herec Richard Griffiths se proslavil hlavně rolí strýce Vernona ze ságy o Harrym Potterovi. Zdroj: Warner Bros. CZ

Britský herec Richard Griffiths se proslavil hlavně rolí strýce Vernona ze ságy o Harrym Potterovi. Zdroj: Warner Bros. CZ

Jiří Krejčík

Jiří Krejčík se stal jedním z nejvýraznějších českých režisérů a scenáristů. V roce 1947 natočil svůj režijní debut Týden v tichém domě. Následovala dlouhá řada kvalitních snímků, za zmínku stojí například: Vyšší princip, Božská Ema, Svatba jako řemen či Osudové peníze z roku 2010.

Co se týče práce scenáristy, projevila se v dílech Pension pro svobodné pány, Čintamani a podvodník či v již zmíněném Vyšším principu. Ani herecky nezahálel. Objevil se zejména ve filmech Slavnosti sněženek a Pelíšky. Známý český režisér, narozený ještě za Rakouska-Uherska, zemřel ve věku 95 let 9. srpna.

V roce 2011 režíroval dokument o svém cestování se synem s názvem Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka. Zdroj: distributor filmu

V roce 2011 režíroval dokument o svém cestování se synem s názvem Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka. Zdroj: distributor filmu

Paul Walker

Pravděpodobně nejtragičtější a zároveň nejdiskutovanější událostí ze světa filmu se stala smrt herce Paula Walkera. Herec proslulý svou rolí závodníka a policisty ze série Rychle a zběsile zemřel ve věku pouhých 40 let. Osudnou se mu paradoxně stala rychlá jízda. Diváci ho znají i z filmu Osm statečných nebo Zběsilý útěk.

Nejvýznamněji ho však v roce 2001 proslavil snímek Rychle a zběsile, kde si zahrál po boku Vina Diesela. Od té doby se objevil v dalších čtyřech pokračováních, přičemž to poslední Rychle a zběsile 7 je věnováno jeho památce a bude mít premiéru v roce 2015.

FOTO: Paul Walker ve filmu Rychle a zběsile

Rychle a zběsile 6 je poslední díl série, který Paul Walker dokončil. Zdroj: CinemArt

Vladimír Čech

Diváci si Vladimíra Čecha mladšího pamatují především jako moderátora televizních soutěží zejména pořadu Chcete být milionářem? Není divu, propůjčil se dlouhé řadě z nich. Zlatá mříž, DO-RE-MI, Domácí štěstí, Dobroty, tam všude se tento charismatický rodák z Prahy objevil.

Vladimír Čech, který zemřel 22. března ve věku 61 let na následky Lynchova syndromu a zápal plic, však působil i jako herec a dabér. Zahrál si v televizních seriálech Vyprávěj, Stopy života, To nevymyslíš a několika filmech, mezi něž patří Den pro mou lásku a Nebe, peklo, ráj. Svůj hlas propůjčil například animovanému kocourovi Garfieldovi.

Vladimír Čech v nezapomenutelné soutěži Chcete být milionářem? Zdroj: CET 21

Vladimír Čech v nezapomenutelné soutěži Chcete být milionářem? Zdroj: CET 21

Cory Monteith

Příběh tohoto kanadského herce by mohl vypadat jako pohádka. Hudebně nadaný a pohledný mladík se ve 20 letech dostal k herectví. Hvězdná brána, Smallville, Nezvratný osud 3, Kyle XY, to vše stálo na počátku jeho kariéry.

Největší počin, který ho vystřelil do povědomí milionů lidí, přišel v roce 2009 prostřednictvím proslulého seriálu Glee. Šlo o roli středoškolského studenta, jenž je součástí školního sboru. Role středoškoláka Finna mu přinesla lásku kolegyně Ley Michele, společně plánovali i svatbu.

Ovšem 13. července se do světa roznesla zpráva, že se Cory předávkoval heroinem. Bylo mu pouhých 31 let. Společně s námi si můžete připomenout jeho nejlepší vystoupení v seriálu Glee.

Jeho první a zároveň poslední nejznámější rolí je ta ze seriálu Glee. Zdroj: Bonton

Jeho první a zároveň poslední nejznámější rolí je ta ze seriálu Glee. Zdroj: Bontonfilm

Malachi Throne

Ve věku 84 let zemřel 13. března Malachi Throne, známý především díky své roli komodora Mendeze ze seriálu Star Trek. Tento newyorský rodák se si zahrál ve velkém množství seriálů, které jsou však v našich končinách spíše neznámé. Mezi ně patří například Stunts, It Takes a Thief nebo Melrose Place.

Ovšem role ve Star Treku se pro jeho osobu stala poznávací. V této sérii se objevil v letech 1966, 1991 i 2004. Menší roli získal i ve filmu Chyť mě, když to dokážeš a také aktivně daboval.

Role komodora Mendeze ze seriálu Star Trek se stala jeho nejznámější rolí. Zdroj: distributor seriálu

Role komodora Mendeze ze seriálu Star Trek se stala jeho nejznámější rolí. Zdroj: distributor seriálu

James Gandolfini

Infarkt v jednapadesáti letech postihl herce James Gandolfiniho, známého pro roli mafiána v proslulém americkém seriálu z přelomu století Rodina Sopránů. Nedá se říci, že by jeho kariéra rostla raketovým způsobem, jak tomu u některých herců bývá. Po velké snaze si však James získal uznání v divadle i u filmu.

Mezi snímky, ve kterých se představil, patří například thriller 8 MM s Nicolasem Cagem, Svět podle Mallory nebo film 30 minut po půlnoci, který v roce 2012 získal Oscara. James Gandolfini alias Tony Soprano zemřel 19. června během dovolené v Itálii.

James Gandolfini v jednom ze svých nejlepších počinů Rodina Sopránů. Zdroj: Warner Bros. CZ

James Gandolfini v jednom ze svých nejlepších počinů Rodina Sopránů. Zdroj: Warner Bros. CZ

Syd Field

Smrt se loni nevyhnula ani guruovi všech moderních scenáristů Sydu Fieldovi. Ve věku 77 let zemřel 18. listopadu v Los Angeles. Že vám nepřipadá jeho jméno povědomé? Není divu. Syd Field je známý především pro lidi z oboru. Stal se otcem moderní scenáristiky, nově definoval a aplikoval aristotelovská pravidla pro psaní scénářů, radil s prodejem textů, působil jako poradce mnohých hollywoodských hvězd.

Vydal celkem sedm knih, přičemž ta první z roku 1979 je dodnes biblí začínajících i profesionálních tvůrců.

FOTO: Syd Field

Jiří Bednář

Jiří Bednář absolvoval po válce DAMU, následně vzal angažmá v několika českých divadlech (Rokoko, Divadlo Ateliér). Stal se i autorem několika divadelních her: Nezkrotná lady Hamiltonová nebo Muž, který přišel do jiného stavu. Spolupracoval na scénářích nejrůznější televizní tvorby například Chlapci a chlapi, Černý slzy, Smrt pedofila.

Herecky se nejvýznamněji prosadil prostřednictvím snímků Sedm havranů, Nebeští jezdci či Motiv pro vraždu. Zároveň roky vyučoval na pražské FAMU a Vyšší odborné škole filmové v Písku.

Zemřel 17. listopadu ve věku 72 let.

FOTO: Jiri Bednar

Jiří Bednář ve filmu Záhořanský hon. Zdroj: Česká televize

Ray Harryhausen

Posledním zesnulým loňského roku je v našem žebříčku Mistr filmových efektů. Ve věku 92 let svět 7. května opustil Ray Harryhausen, proslulý tvůrce filmových triků. Pro snímek Souboj Titánů (1981) si ho lidé nejvíce pamatují. Postaral se, aby Pegas létal, pouze vlasy strašidelné Medúzy rozhýbal pomocí neuvěřitelných 200 kloubních spojení.

Ovšem dílo Jáson a Argonauti (1963) považoval Ray za svůj nejlepší čin. Animace celého památného boje s kostrami mu zabrala čtyři a půl měsíce. Svou prací ovlivnil taková jména, jako jsou George Lucas, James Cameron a Steven Spielberg. Mnozí ho nazývají duchovním otcem filmových triků.

Otec speciálních efektů se svým výtvorem, který se objevil ve filmu Jáson a Argonauti. Zdroj: reprofoto: youtube.com

Otec speciálních efektů se svým výtvorem, který se objevil ve filmu Jáson a Argonauti. Zdroj: reprofoto: youtube.com

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nezapomenutelných filmových osobností, které zemřely v roce 2013