Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zubří mláďata z pražské zoo našla nový domov

Eva Chytková

Eva Chytková

28. 9. 2011

FOTO: ZubřiDvouletá mláďata zubra evropského byla přemístěna do národního parku Bieszczady na jihovýchodě Polska. V novém domově však nezůstanou dlouho. Do konce listopadu budou v aklimatizační zóně a poté budou vypuštěni do volné přírody.

FOTO: Vypouštění zubrů

Vypouštění zubřích mláďat v NP Bieszczady, Zdroj: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Princezna a Prokop, jak se zubři jmenují, podnikli ve čtvrtek více jak osmi set kilometrovou cestu do Polska. Původně se k nim měl připojit i třetí zubr, ale ten zareagoval nezvykle na anestetika. „Nechtěli jsme v nejmenším riskovat. Proto jsme nakonec přistoupili k tomu, že třetí z mláďat Prga zatím zůstane v Zoo Praha,“ vysvětluje veterinář Roman Vodička.

FOTO: Zubr evropský

Zubr evropský, Zdroj: Dezidor, wikimedia.org

Národní park Bieszczady je unikátním prostorem rozmanité fauny a flory. Většinu  parku tvoří lesy, dále pak louky a hornatá území. A právě zde žije také jedna z největších populací zubra. Zubr byl v Evropě ve volné přírodě vyhuben začátkem 20. století. V padesátých letech proběhly první pokusy o návrat zubra do volné přírody.

Po příjezdu byli zubři vpuštěni do aklimatizační ohrady. I když budou na zimu již ve volné přírodě, budou stále přikrmováni. „Žije zde přibližně tři sta zubrů. Jejich populaci je však stále třeba posilovat novou krví. Prokop a Princezna jsou již čtvrtým a pátým zubrem, kteří byli ze Zoo Praha do Bieszczad přepraveni“, říká ředitel zoo Miroslav Bobek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zubří mláďata z pražské zoo našla nový domov